НОВИНИ

17.12.2007 | Питання статусу Косова було в центрі уваги самміту ЄС
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Після підписання у четвер у Лісабоні Договору про реформи ЄС лідери 27 країн ЄС продовжили у п’ятницю самміт у Брюсселі, де закликали не зволікати з рішенням щодо статусу Косова.

Керівники європейських країн дали чіткий сигнал про подолання внутрішніх розбіжностей і про свою готовність до незалежності краю. А Сербії «для компенсації» запропонують стати кандидатом на вступ до ЄС.
 
 
У проекті декларації самміту незалежність Косова прямо не згадується. Але у ньому наголошується, що переговорний процес вичерпав себе, і чинний статус кво є неприйнятним. Швидке врегулювання косовського питання є необхідним для стабільності на Балканах.


Канцлер Німеччини Ангела Меркель наголосила: «Найбільш важливим аспектом є те, що наступні кроки європейські держави робитимуть разом. Ми прагнемо виваженого рішення. Ми також хочемо показати Сербії, що потребуємо стабільності в країні, тому балканська дискусія є дуже важливою. Сподіваюсь, що Європа матиме єдиний підхід до питання і покаже себе об’єднаною».

Незалежність Косова не створить прецеденту?

Здобувши статус, демократичний, мультинаціональний край підкорюватиметься волі закону, захищатиме меншини, а також культурний і релігійний спадок, йдеться у декларації. Євросоюз також вкотре висловив упевненість, що вирішення питання про статус Косова буде унікальним випадком, який, однак, не створить прецеденту.

Адже саме цього побоюється Республіка Кіпр, яка єдина залишається скептичною до незалежності Косова. ООН досі не вдалось владнати суперечки між турецькою спільнотою, що мешкає на її теренах, і греками, які складають більшість жителів острова.

І Косово, і Сербія можуть розраховувати на членство в ЄС

Лідери Євросоюзу запропонували Косову всеохопну допомогу і чітку європейську перспективу – іншими словами, край зможе розраховувати на членство в Євросоюзі. Сербії, яка категорично проти відокремлення цієї території, ЄС «задля компенсації» також запропонував перспективу членства.

Лідери європейського блоку вирішили направити до Косова дві тисячі правоохоронців у рамках місії зі встановлення верховенства права. Євросоюз уже почав планувати таку місію, однак реалізує її не раніше, ніж про це попросять ООН чи влада краю.

 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект