НОВИНИ

03.09.2007 | Пожежа і вибори
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Греція підбиває підсумки нищівних пожеж. Поки постраждалі намагаються оговтатися від шоку і думають, як жити далі, грецькі політики готуються до парламентських виборів.

Більше шістдесяти людей загинули, на території у майже двісті тисяч гектарів вигоріло практично все. Чи не найбільше від лиха постраждала префектура Ілія. Тут все пронизане запахом диму, небо сіре, а сонце бліде від попелу. У мешканців сіл не залишилося майже нічого:

 

„Я зміг врятувати мій будинок. Але моя комора, весь мій врожай – збіжжя, оливкова олія – все це згоріло. Моя господарська техніка згоріла. Я не знаю, що мені робити”, -

 

Двоє чоловіків сидять у шинку за кухлем пива. Теплого пива, бо електрики немає і холодильники не працюють. Люди вже багато днів не мають де помитися. Вони обурені владою, яка на їхню думку, не змогла допомогти людям у важкий момент, кинула їх на призволяще:

 

„Ми були тут, але держава – ні. Не було нікого, хто як слід координував би дії пожежних і рятувальників, хто казав би нам, що робити, хто підтримував би нас. Нічого... Взагалі нічого!”

 

Лише у цій префектурі без даху над головою залишилися більше двох тисяч сімей. Тим часом в Афінах голови політиків зайняті майбутніми виборами, до яких лишилося трохи більше, ніж два тижні. Опозиційна Соціалістична партія звинувачує у бездіяльності прем’єр-міністра Костаса Караманліса, який представляє партію Нова демократія. Глава уряду, за їхніми словами, відповідальний за „дезорганізацію державного апарату”. Натомість консерватори називають пожежі результатом „антиурядової змови”. Грецький політолог Еліас Катсоуліс зазначає, що рейтинги уряду відчутно впали після того, як стало зрозуміло, що державна машина абсолютно нездатна протистояти виклику катастрофи:

 

„Ці лісові пожежі викликали жах у грецькому суспільстві. Зрозуміло, що відповідальним за ці жахіття є уряд партії Нова демократія. Уряд ще поплатиться за це на майбутніх виборах. Але треба також зауважити, що соціалісти 20 років керували цією країною. Отже, вони самі насамперед відповідальні за те, що державний апарат у такому жалюгідному стані”.

 

Прем’єр Костас Караманліс, який до пожеж міг бути впевненим у своїй перемозі на майбутніх виборах, тепер має всі підстави боятися протестного голосування греків. Водночас оглядачі констатують, що більшість розчарованих виборців не бачить у соціалістах гідної альтернативи нинішньому урядові. Прогнозують, що протестні голоси здебільшого дістануться маленьким партіям – комуністам, Лівому альянсу та правим популістам з Народних православних зборів. Хоча скептики кажуть, що ці партії є замалими і надто маргінальними, аби справді подужати проходження до парламенту. Тому найбільш реалістичним виглядає прогноз, що значна частина суспільства на знак протесту просто проігнорує вибори. Тим більше, що ігрища політиків на згарищах країни не дуже імпонують простим грекам.

 

Главі уряду Костасу Караманлісу не залишається нічого іншого як списувати пожежі на „ворогів народу”. Міністр внутрішніх справ Вирон Полідорас навіть назвав імовірних диверсантів „асиметричною загрозою для держави”. Опозиція швидко і дотепно відреагувала і назвала слова міністра „асиметричною нісенітницею”. Так, змагаючись у гостроті слова, політики використовують пожежі у своїх цілях. Тим часом прості греки більше не вірять партійним босам, які у будь-якій ситуації шукають лише політичні вигоди, каже політолог Еліас Катсоуліс:

 

„Політична культура у Греції за останні 30 років, відколи ми маємо демократичний лад, особливо не змінилася. У нашій політичній культурі домінує конфлікт. На жаль, у Греції ще не знають, що таке консенсус”.

 

У людей, які проживають у постраждалих регіонах, майже нічого не залишилося. Вони ще довго відходитимуть від шоку. Доки вони зіпнуться на ноги, пройде багато років. Але найближче майбутнє не обіцяє нічого доброго:

 

„Проблема не лише у пожежах. Адже скоро розпочинається сезон дощів. Тоді будуть зсуви. Села будуть відрізані від зовнішнього світу, їх заллє водою. Те, що буде завтра, турбує нас навіть більше за сьогоднішні пожежі”.  

 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2021. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект