НОВИНИ

14.09.2006 | Європа охолола до України через саму Україну. Рудольф Шустер – колишній Президент Словаччини
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Питання, яким буде зовнішньополітичний курс України, що домінуватиме в економіці - корупція і власний інтерес чи національні інтереси, куди взагалі рухатиметься Україна за комбінації Ющенко-Янукович і з соціалістами та комуністами у парламенті , залишаються актуальними не лише для політичних аналітиків України. Цими проблемами переймалися на всіх рівнях і на економічному форумі у польському місті Криниці.

Яким є місце України в об’єднаній Європі? Чого варто очікувати від приходу до влади команди Януковича?

Про це та інше. Розмова з колишнім президентом Словаччини Рудольфом Шустером.

Shuster_Rudolf
Рудольф Шустер
(© RadioSvoboda.Ua)

- Пане Президенте, як Ви оцінюєте політичні події в Україні, зокрема прихід до влади Віктора Януковича, що багато хто оцінює як повернення назад до кучмівських традицій.. Як Ви це оцінюєте? Чи схвалюєте Ви, до речі, поведінку у цій ситуації Президента Ющенка?

- Я можу відверто сказати, що я був хорошим другом України. Я буду завжди таким. Я був раніше таким, до революції, і після. Я ніколи не втручався у внутрішні справи України. Якщо так сталося, якщо так хотів Президент Ющенко, то я думаю, що треба реально дивитися на цю ситуацію. Можна передбачити, що Україна буде розвиватися дещо в іншому напрямку. Але добре те, що уряд почав працювати. А як вони це зробили? Якщо Україна піде демократичним шляхом, я завжди буду говорити про неї добре. Але втручатися не буду ніколи.

- Пане Шустер, на зустрічі колишніх президентів Словаччини, Польщі, Словенії та Словаччини на економічному форумі у Криниці, пан Кваснєвський попросив Вас висловитися стосовно ваших бачень місця України в об’єднаній Європі. Одначе ніхто з вас не сказав з цього приводу жодного слова. Чому? Через безперспективність питання?

- Я говорив про українські кордони, оскільки там є проблеми. Є проблеми з візами, українці не можуть переходити просто так кордон. Тепер новий уряд, нові міністри, я з ними розмовляв. Я їх запросив на кордон зі своїм колегою, щоб цю проблему трохи вирішили, оскільки це все не добре.

- А як щодо євроінтеграційних перспектив України?

- Не треба зважати на зовнішні фактори. Треба дивитися у майбутнє. Як ми. Для нас були зачинені двері до 1998 року. А потім ситуація відразу змінилася. Таке саме може бути і з Україною. Треба виконувати копенгагенські критерії. Я бачу майбутнє України у Європі. Нам було легше це здійснити, ми менші, а вас більше. Ваша країна більша. Нам тепер доводиться допомагати вам. Нам допомагали угорці, чехи, поляки. Тепер ми допомагаємо вам, як добрі сусіди, а я думаю, що ми добрі сусіди, ми розуміємо один одного. І це вигідне становище треба використовувати.

- Ви кажете правильні слова. Але тут у Польщі чимало експертів говорили про те, що у зв’язку з приходом Януковича, який уособлює старий, авторитарний режим, навряд чи інтеграційні інтенції України будуть реалізовані?

- Я думаю, все залежить від того, що зробить уряд. Були демократичні вибори, створена демократично коаліція. А якщо будуть зроблені погані кроки, потім треба критикувати.

- Чи поділяєте Ви таку точку зору, що Європа охолонула дещо до України через те, що українська влада з часів Помаранчевої революції не запропонувала жодного проекту у співпраці з ЄС, що вона багато часу приділяла внутрішнім проблемам, сварилася між собою, що відлякало євро спільноту?

- Ви маєте справді внутрішні проблеми. А така велика країна як Україна не може так швидко рухатися як, скажімо, Литва, Латвія, Естонія. У вас трохи більші проблеми.

- Європа справді дещо охолола до України, втратила інтерес?

- Я думаю, що трохи охолола. І це велика помилка. Коли сталася Помаранчева революція, подивіться, скільки у Вас було візитів? Я щороку їздив. Я думаю, що треба Європі пропонувати себе, налаштувати Європу до себе і підготувати її до цього. А підготовка може бути лише тоді, коли є маса зустрічей, є інформація. А коли цього немає, то це не добре.

Треба більше їздити, зустрічатися, звертатися у тому числі і до нас за допомогою – до угорців, словаків, поляків, як долучитися в євроспільноту. Ми хочемо, щоб Україна там теж була.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект