Новий український уряд не відмовиться від прагнень вступити в НАТО і ЄС - говорить щоденній Gazeta Wyborcza колишній і, швидше за все, майбутній глава дипломатичного відомства Борис Тарасюк. Розмовляв Вацлав Радзивинович, Gazeta Wyborcza, Польща.
Вацлав Радзивинович: Чи сходить Україна з прозахідного курсу?
Борис Тарасюк: Ні в якому разі. Я можу Вас завірити, що пріоритети нашої зовнішньої політики не змінилися. І не зміняться, незалежно від того, якої буде склад нового уряду. Гарантія цього - те, що члени парламентської коаліції підтримали програму президента. У нас, за Конституцією, зовнішню політику проводить глава держави. Президент призначає і звільняє главу МЗС.
Саме Ви в останні роки уособлювали собою прозахідний курс України. Саме тому одним з гасел недавніх антинатовських демонстрацій у Криму була вимога Вашої відставки. Ви залишитеся в МЗС?
- Це питання задайте, будь-ласка, президенту Ющенку.
Під час виборчої кампанії лідери двох із трьох об’єднань, що входять зараз у помаранчеву коаліцію - Юлія Тимошенко й Олександр Мороз із Соціалістичної партії України - прямо або побічно висловлювалися проти вступу України в НАТО. Тепер Тимошенко має бути прем’єр-міністром.
- Ми будемо продовжувати триматися того, що ми вирішили, коли Віктор Ющенко в 2005 р. займав президентську посаду. Тоді ми вирішили, що фундаментом нашої зовнішньої політики повинна бути інтеграція з ЄС і НАТО. Коли Тимошенко очолювала уряд з лютого до вересня минулого року, на засіданнях уряду я ніколи не чув з вуст міністрів від Соціалістичної партії якоїсь критики кроків, спрямованих на розвиток співробітництва з НАТО. Ніхто не висловлював з цього питання жодних сумнівів.
А під час переговорів про коаліцію?
- Під час цих переговорів ми обговорювали все, також і зовнішню політику. І ми прийшли до загального висновку, що Україна буде прагнути членства в ЄС. Ще цього року ми доведемо до кінця також процес вступу нашої країни до Світової Організації Торгівлі.
Коаліція хоче, щоб наш парламент ще цього року ратифікував статут "Організації за демократію і розвиток - ГУАМ" [групи, що вважається регіональною противагою для керованої з Москви Співдружності Незалежних Держав, до складу якої входять Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова]. Завдяки цьому ГУАМ одержить статус регіональної міжнародної організації.
Ми вирішили також, що будемо продовжувати співробітництво з НАТО. Наша мета - вступ до альянсу, але рішення з цьому питання буде прийнято на загальнонаціональному референдумі.
Кілька днів тому Генеральний Секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер в інтерв’ю одній з польських газет заявив, що цього року Україна не одержить запрошення в НАТО.
- Наші джерела не підтверджують, що генеральний секретар НАТО сказав те, що поширили засоби масової інформації.
Ситуація в Україні в останні дні знову загострилася. Опозиційна Партія регіонів разом з комуністами заблокувала роботу парламенту, організовує демонстрації. Її лідери закликали органи місцевого самоврядування до виступів проти помаранчевої коаліції.
- Політичні спектаклі, що влаштовують наші опоненти в деяких регіонах України, не мають ніякої юридичної чинності. Питання міжнародних союзів не входить у компетенцію місцевої влади. Органи місцевого самоврядування зловживають своїми повноваженнями, і Конституційний Суд повинен якомога швидше закликати їх до дотримання порядку.
Але в Україні немає Конституційного Суду, тому що опозиція блокує приведення його суддів до присяги Верховною Радою, і взагалі, роботу всього парламенту.
- У середу Україна святкує День Конституції. Рада збереться в четвер. І я думаю, що в п’ятницю буде обраний і спікер Ради, і прем’єр-міністр. А потім буде приведення до присяги суддів Конституційного Суду, і ситуація проясниться.
|