Лідери Європейського Союзу завершили дводенний самміт у Брюсселі по тому, як ухвалили план надання термінової допомоги палестинцям в обхід очолюваного ХАМАСом уряду автономії.
Поміж інших рішень - плани вироблення нової конституційної угоди замість відкинутої минулого року на референдумах у Франції та Нідерландах.
План надання термінової міжнародної фінансової допомоги палестинцям, в обхід очолюваного Хамасом уряду автономії, здобув підтримку провідників ЄС.
Як заявила одна з речниць, невдовзі його також мають погодити Сполучені Штати та Росія. Загалом починаючи з липня може бути виділено понад 100 мільйонів доларів, які підуть на оплату медичних послуг, енергозабезпечення та допомогу найбіднішим родинам.
Палестинці зазнали удару через скорочення міжнародної допомоги упродовж останніх трьох місяців, по тому, як в результаті перемоги на виборах в автономії до влади прийшов уряд Хамасу.
Провідники Євросоюзу також вирішили вдатися до нової спроби узгодити пакет масштабного реформування ЄС, включно з важкими проблемами, згаданими у проекті європейської конституції, який торік відкинули виборці Франції та Нідерландів.
Новий процес має забрати до трьох років і результатом його може бути нова конституційна угода.
Франція очолює групу країн, які прагнуть звести нову загорожу на шляху подальшого розширення ЄС, даючи чітко зрозуміти, що нинішні країни-члени завжди зможуть заблокувати прийняття новачків в разі, якщо це видасться надто витратною справою, або ж може призвести до соціальних негараздів.
Нині тривають дискусії щодо перспектив членства в ЄС Туреччини та низки балканських країн. Учасники саміту також мають оголосити про новий план залагодження найсуперечливішого питання щодо конституційної угоди, яка могла б спростити процес вироблення рішень у межах ЄС і можливо, надала б більше повноважень наддержавним європейським установам.
Дебати щодо цього можуть виявитися поворотнім моментом для ЄС. Втім, залишаються глибокі розбіжності щодо того, якою має бути конституційна угода і чи взагалі вона потрібна.
|