Євросоюз випрацював єдину позицію щодо початку переговорів щодо членства з Туреччиною після того, як останні застереження виказав Кіпр.
Саме питання Кіпру лишається одним з найдражливіших на шляху вступу Анкари до Євросоюзу, якого ця країна домагається вже понад 30 років.
Кіпр прагне, щоб ЄС натиснув на Туреччину, щоб та визнала Кіпр, який лишається поділеним з 1974 року і відкрила свої порти кіпріотським кораблям.
Переговори Туреччини та ЄС формально розпочалися ще 8 місяців тому, але останнім часом Анкару критикують за повільний поступ у реформах.
Отже, чи Туреччина втрачає ентузіазм щодо ЄС? Цим зацікавилася кореспондент Бі-Бі-Сі Сара Рейнсфорд:
В інформаційному центрі Євросоюзу в Стамбулі лунають дзвінки. На полицях розкладені глянцеві брошури з туристичними принадами країн Європи. Дзвінків сюди стає дедалі менше. Працівники центру кажуть, що отримують близько 20 на день, і більшість з них - від студентів. Туреччина втрачає ентузіазм до європейського проекту? "Уряд, так точно, - вважає один з працівників центру Шевкет Туджі. Майбутнє Туреччини - в Європі, переконаний він. Але як і Брюссель він розчарований браком поступу з боку турецького уряду: "Як нація, ми маємо звичку робити все в останню хвилину. Як з іспитами - зазубрив, здав, забув".
За останні місяці питання членства в ЄС раптом зійшло з порядку денного Анкари. Набирає обертів передвиборча кампанія. Тепер коли ЄС готує оприлюднити дуже критичний звіт про роботу турецького уряду, чи не щодня на екрані турецького телебачення з’являються державні чиновники, щоб задекларувати відданість курсу євроінтеграції. Але ті заяви звучать дедалі більш порожніми: "Цей уряд у Туреччині практично припинив будь-які реформи з того самого дня, як вони отримали зелене світло до початку переговорів".
Дженгіз Актар з Бахчешехірського університету каже, що уряд переймається лише внутрішніми проблемами: "Піднімається хвиля націоналістичних настроїв. І уряд намагається виграти наступні вибори. А тому вирішило звернутися до свого націоналістичного виборця і змінило курс. Про ЄС вже місяцями ніхто не чув".
Є ще одна причина, чому Туреччина раптом втратила смак до ідеї вступу в ЄС. До інформаційного центру прибула група підлітків. Вони сподіваються, що до того часу, коли вони стануть дорослими, Туреччина вже точно буде в ЄС. Але і серед них поширені песимістичні настрої. Говорить Мелет:
"Одні країни хочуть цього, інші - ні. Чесно кажучи, я не думаю, що Туреччина буде серед них. З того що я чув, ніхто нас там не хоче. Не дуже приємне відчуття".
Професор Емре Гюнан перекладає те саме дорослою мовою:
"Громадська думка в Туреччині дедалі менше вірить в позитивний фінал. Їм на руку - низка заяв, яка лунає від ЄС, в яких йдеться про катастрофу, якщо Туреччина таки приєднається. Якщо таку перспективу членства усунути, то країні-кандидати мало залишається приводу для ентузіазму".
І є ще питання Кіпру. Євросоюз наполягає, щоб Туреччина відкрила свої порти грецько-кіпріотськими суднам вже до кінця року. Анкара не сильно заперечує, але лише у випадку якщо Європа припинить економічну ізоляцію турків-кіпріотів на півночі. Нині Анкара приступає до узгодження усіх 35 розділів, що охоплюють усі сфери співробітництва з ЄС. Навіть якщо перші з них буде узгоджено, питання Кирпу все одно лишається. Дженгіз Актар бачить вихід із ситуації ось такий:
"Єдиний спосіб обійти всі ці негативні відчуття - включно з питанням Кіпру - серйозно працювати над гармонізацією з ЄС. Тільки так ми відновимо свою репутацію. Якщо ні, все провалиться. А це означатиме, що Туреччина лише відійде від Заходу. Така можливість є дуже реальною".
Туреччина погрожував бойкотувати нараду міністрів закордонних справ в Люксембурзі, якщо не буде компромісу в питанні Кіпру. Євросоюз до певної міри прийняв вимоги Кіпру, який став членом ЄС в 2004 році. ЄС нагадав Туреччині що його незгода прийняти на себе усі зобов’язання щодо членства загалом матиме наслідок на поступ переговорів. Говорить Мехмед Ур, професор з Грінвічского університету у Лондоні:
"Це - перешкода на шляху, тому що питання вступу знову піднімуть восени і Кіпр знову повернеться до цього питання. А сповільнення реформ в Туреччині, послаблення відданості турецького уряду європейському проекту лише розв’язують руки уряду Кіпру та іншим скептикам у Європі".
Кореспондент Бі-Бі-Сі Джоні Даймонд зауважує суперечку навколо інших питань, включно з відданістю турецького уряду реформам:
"У всіх погане відчуття. ЄС вважає, що Туреччина припинила реформи. Туреччина вважає, що у питанні її членства ЄС не поступає серйозно. Може, в непорозуміння і буде подолано, та загалом лишається глибокий песимізм".
|