НОВИНИ

25.05.2006 | Ізраїль закликав палестинців до співпраці
Джерело - Українська служба ВВС

Прем’єр-міністр Ізраїлю Єгуд Ольмерт, якому випала рідка нагода промовляти перед спільним засіданням палат Конгресу США, сказав, що Ізраїль готовий до переговорів, але водночас готовий і до односторонніх дій у разі, коли не зможе знайти палестинського партнера у мирному процесі.


Він сказав, що хоче простягти руку миру палестинському президентові Махмуду Аббасу.

Але перед тим, як починати переговори, сказав він, очолюваний войовничою організацією Хамас палестинський уряд має відмовитися від принципів насильства і визнати право Ізраїлю на існування.

Радикальна палестинська організація Хамас розкритикувала позицію Президента США Джорджа Буша щодо підтримки намагань Ізраїлю в односторонньому порядку визначити кордони у разі провалу мирних переговорів.

Виступаючи після розмови з Прем’єр-міністром Ізраїлю Єгудом Ольмертом у Вашингтоні, Президент Буш охарактеризував план як сміливий, та зазначив, що він буде підтриманий США, якщо переговори з палестинською стороною виявляться безрезультатними.

Кореспондент БіБі-Сі у Вашингтоні каже, що підтримка плану односторонньої зміни кордонів, що розглядається більшістю арабів як пограбування земель, було результатом переговорів між Президентом Бушем та паном Ольмертом.

Пан Ольмерт сказав, що він вивчить думки обох сторін перед тим, як почне в односторонньому порядку змінювати кордони Ізраїлю.

Реакцію обурення руху Хамас викликала підтримка Президентом Бушем ізраїльських планів щодо перенесення в односторонньому порядку кордонів Західного берегу ріки Йордан. План викладено ізраїльським прем’єр-міністром Єгудом Ольмертом, та може призвести до того, що Ізраїль отримає контроль над деякими частинами Західного берегу Йордану та Східного Єрусалиму. Представник Хамасу, Машир аль - Масри, сказав, що Вашингтон "покриває" Ізраїль і таким чином сприяє виникненню небезпеки на Близькому Сході:

«Будь - яка американська підтримка плану Ольмерта та нав’язування зміни кордонів є підтримкою ізраїльського терору та є занадто далекою від ідей стабільності та порядку в регіоні. Такі дії можуть лише збільшити напругу та призвести до вибуху насильства в регіоні. Ми вважаємо, що американська адміністрація не повинна приймати сторону ізраїльських окупантів».

  
На першій після перемоги партії "Кадима" зустрічі президента Буша та прем’єр - міністра Ольмерта, Президент США зазначив, що Ізраїль має продовжувати переговори з палестинською стороною. Однак, додав він, у випадку провалу мирних переговорів, Ізраїль просто вимушений буде вжити односторонніх дій:

«Ідеї прем’єр-міністра Ізраїлю передбачають відступ від деяких попередніх надбань Ізраїлю (в межах так званої дорожньої карти) та виведення ізраїльських поселень - окрім найбільших поселень на Західному Березі річки Йордан. І хоча будь-яке остаточне рішення буде досягнуто за згодою обох сторін та обопільно узгоджених змін і жодна сторона конфлікту не повинна забігати наперед говорячи про остаточне вирішення, все ж ідеї висловлені прем’єр-міністром стануть важливим кроком на шляху миру, якого прагнуть всі сторони конфлікту».

З часу, коли рух Хамас став провідною урядової партією в Палестинській автономії -- це вперше коли з’явилась маленька надія на мир. Але Ізраїль відмовився розмовляти з Хамасом до моменту відмови палестинської радикальної організації від насильницьких дій та визнання ними права Ізраїлю на існування. Це умови, від яких лідери Хамас нині дуже далекі, бо вони, в свою чергу, визнають їх неможливими до тих пір, поки Ізраїль не покладе край окупації Палестинських земель. Зараз пан Ольмерт каже, що він готується до зустрічі з палестинським Президентом Махмудом Аббасом, який підтримує ідею мирних переговорів та рух якого - Фатах втягнутий у боротьбу з Хамасом за владу.

 
 

«Нам подобається відвертість Махмуда Аббаса як обраного Президента Палестинської автономії. Ми сподіваємось, що він посприяє переговорам і буде в змозі відповісти всім вимогам, що до нього висуваються».

Разом з тим є очевидним, що Ізраїль готовий і надалі вживати односторонніх дій, якщо виявиться, що дипломатичні шляхи вирішення проблеми не діють. Однак ніякого розкладу, коли мають бути вирішені ці проблеми, на офіційному рівні ухвалено не було. Прем’єр Ольмерт сказав, що визначення нових кордонів відбудеться до 2010 року. Зіад Азали, президент Американської палестинської групи, назвав план таким, що може мати за наслідок вибухи незадоволення серед звичайних палестинців.

«Не думаю, що можливий негайний вибух палестинської невдоволеності, однак все може бути... тенденції серед палестинської спільноти є такими, що вони бажають переговорів, бажають бачити світло в кінці тунелю та бажають мати життєздатну палестинську державу. Я маю побоювання, що це може грати на руку тим, хто каже, що переговори не мають вирішення і не будуть успішними»

Пан Ольмерт також зазначив, що він домовився з Президентом Бушем щодо того, що США будуть і надалі не надавати кошти палестинській автономії. Цей крок - разом з призупинкою західної фінансової допомоги уряду на чолі з Хамасом - вже призвів до економічної кризи на палестинських територіях.| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект