НОВИНИ

14.12.2005 | Росія попередила Європу про можливість припинення постачань газу
Джерело - Korespondent.net

Голова комітету Ради федерації Росії з міжнародних справ Михайло Маргелов допускає, що Кремль піде на компроміс у питанні про ціну постачань в Україну російського газу. Тим часом, "Газпром" попередив європейських споживачів про можливе скорочення постачань газу до Європи з 2006 року.


 


"Можливий компромісний варіант, і Росія погодиться на етапність доведення ціни на газ до європейського рівня", - сказав депутат.


Як зазначив Маргелов, "на тлі жорсткої конкуренції на світовому енергетичному ринку це виглядатиме ні чим іншим, як черговим актом нашої великодушності". "А взагалі нам настав час завершувати з дореволюційною російською політикою за принципом "не доїмо, але вивеземо", - сказав він.


Російський сенатор стверджує, що "немає ніякої політики" у пропозиції Росії встановити ринкові ціни на газ, що постачається Україні. "Варто перейти на ринкові відносини, як негайно сиплються звинувачення, що Росія бореться з демократією в країнах СНД. Адже важко зрозуміти причину, через яку наші громадяни, які будують демократію, повинні платити за газ дорожче, ніж громадяни України", - сказав Маргелов.


При цьому він зазначив, що "давно час "монетизувати" відносини не лише з Україною, але й з Грузією, Молдовою, Прибалтикою".


На його думку, позиція Росії – "це тиск не на Україну, а турбота про нормальні відносини з Євросоюзом". "А от Україна тисне обіцянками красти газ або зривати його постачання до Європи. Це безпрецедентно для транзитних країн, які дають звичайно міжнародні гарантії. Крім того, Україна ратифікувала Енергетичну хартію, у якій транзитні питання окреслені", - сказав сенатор.


Він також звернув увагу на те, що "своїм природним газом Україна торгує з Європою за європейськими цінами, наш газ продовжує отримувати задешево – це дивно". "Дивно і те, що Україна на дешевому газі робить, наприклад, сталеву продукцію, що реалізує потім у Росії за демпінговими цінами. Тобто розоряє наших виробників. Так чинить той, хто усіх має за дурнів", - додав російський сенатор.


Торги тривають


Водночас прес-секретар глави "Газпрому" Сергій Купріянов у вівторок, 13 грудня, заявив, що компанія вважає неприйнятним поетапне підвищення цін на газ, що постачається в Україну, і розцінює таку пропозицію як намір затягти переговорний процес.


"Подібна пропозиція не відповідає на запитання: хто, коли і з яких джерел компенсуватиме "Газпрому" втрачений у цей перехідний період прибуток. Обговорювати таку пропозицію можливо лише після того, як будуть дані відповіді на ці запитання", - сказав він.


Тим часом, голова комітету Держдуми з енергетики, транспорту і зв’язку Валерій Язєв висловив думку, що мінімальна ціна газу для України повинна складати $160 за тисячу кубометрів. "Мінімальна ціна, що є адекватною цінам у Європі, - $160", - сказав він.



Язєв зазначив, що ця ціна буде дотаційною, оскільки надалі "ціни будуть лише зростати".


Язєв також висловив надію на те, що вирішення газового питання буде знайдене Росією й Україною протягом двох тижнів.


За його словами, з одного боку, усі розуміють, що Росія постачає газ до Європи через Україну, однак, з іншого боку, договір між  господарськими суб’єктами передбачає відповідальність "Газпрому" як постачальника, і "юридично, і фінансово" відповідальність за зрив постачань газу до Європи може бути покладена на "Газпром".


Глава думського комітету також вважає, що створення газотранспортного консорціуму між Росією й Україною не вплине на рішення про перехід до ринкових цін на газ, що постачається в Україну. "Це суть двох різних процесів, і ця тема не повинна бути предметом торгу з боку двох держав", - сказав Валерій Язєв.


Як повідомлялося раніше, з російської сторони звучали заяви про те, що якщо Київ погодиться віддати Росії газотранспортну систему й у такий спосіб втратить можливість впливу на умови транзиту іноземного газу в Європу, то ціна на газ могла б бути на певний час значно знижена. Однак в Україні заявляють про здатність самостійно керувати власною газотранспортною системою.


Російський депутат також повідомив, що на цей час теоретично прораховується і розглядається питання продажу російського газу німецькій компанії "Wіntershal". "І хай ця компанія розбирається з Україною і воює з Німеччиною", - сказав він. У будь-якому разі, за словами депутата, Росія не піде на зрив контракту з постачань газу в Європу. "Ми зважаємо на становище, але своє теж не повинні віддавати", - наголосив Валерій Язєв.


"Газпром" попередив споживачів


Тим часом, "Газпром" попередив європейських споживачів про можливе скорочення постачань до Європи з 2006 року через розбіжності з Україною з приводу цін на газ.


13 грудня газета "Fіnancіal Tіmes" повідомила, що російська держкомпанія може припинити експорт газу з 1 січня, якщо Україна не погодиться платити за ринковими цінами, що піднялися за останній рік. Однак Київ вимагає, щоб Москва дотримувалася договору про постачання дешевого газу в обмін на пільгові тарифи експорту газу по трубопроводу в Європу, підписаного три роки тому.


"Газпром" хоче переглянути угоду і готовий виключити з нього пункт про постачання газу, що зараз йде в Україну по його трубопроводах, зазначає видання. "Відповідальність за скорочення постачань до Європи лежатиме повністю на Україні", - наводить газета слова глави "Газекспорту" Олександра Медведєва. У свою чергу, "Нафтогаз України" покладає на "Газпром" відповідальність за можливий дефіцит газу в європейських споживачів.


"Газпром" забезпечує чверть постачань газу в ЄС по трубопроводах, які йдуть через Східну Європу. Євросоюз вважає, що розбіжності Росії й України не загрожують постачанням на його територію.


Максимум - 90 доларів за тисячу кубометрів


Як вважає голова Ради Національного банку України Валерій Геєць, підвищення Росією вартості природного газу з $50 до $90 за 1 тис. куб. м є критичним для промисловості України.


"Рівень $90 – після цього починається істотний вплив. Наскільки я розумію, після цього в хімії починаються серйозні проблеми зі збитковістю", - сказав він 13 грудня.


За оцінкою банкіра, металургійні виробництва меншою мірою зазнають впливу росту цін на газ.


Нагадаємо, що за підсумками переговорів міністра палива й енергетики України Івана Плачкова і міністра промисловості й енергетики Росії Віктора Христенка 12 грудня було досягнуто домовленості про те, що Росія й Україна можуть підписати необхідний пакет документів, що регулює відносини в газовій сфері, до 1 січня 2006 року.


За оцінкою Мінпроменерго Росії, російсько-українські переговори з питання співробітництва в газовій сфері значно просунулися.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект