НОВИНИ

07.02.2014 | Девальвація гривні може породити ще потужніші протести
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

"Долари є? Купити хочу", - з надією в очах запитує чоловік, притулившись до маленького віконця обмінного пункту. Жінка за склом знервовано перебирає папери, ймовірно, втомившись відповідати на одне й те ж питання. "Доларів і євро на продаж немає. Скільки можна питати – он же написано!", - вигукує продавчиня валюти. "Я позичив у знайомих на покупку машини кілька тисяч доларів. Ось тепер прийшов час віддавати, а купити валюту не можу. Ходжу вже цілий день по банкам та обмінникам. Машина в мене вже золота виходить. Позичав долар - був по 8 гривень, а тепер - по 9", - з сумом у голосі розповів DW про свої поневіряння киянин Сергій, розчаровано залишаючи обмінний пункт.


Майдан – лише каталізатор


Валютна лихоманка охопила українців кілька тижнів тому. Після двох місяців вуличних протестів в якусь мить стало очевидно, що гривня не втримається і девальвація неминуча. Хоча Нацбанк України (НБУ) всіма силами намагався втримати українську валюту на позначці 8.30-8.50 гривень за долар, однак йому це не вдалося – гривня обвалилася до позначки 9 за долар, констатує президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. "Майдан чи, якщо хочете, політична криза наламали стільки дров, що фінансова система країни не витримала", - вважає Охріменко. За його припущенням, стабілізуватися ситуація з національною валютою зможе лише після офіційного призначення нового уряду.


 
Девальвація, інфляція, нові протести….


Однак його думку розділяють не всі. Доктор економічних наук, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко вважає, що вуличні протести лише пришвидшили падіння гривні, яке вже давно було обумовлене економічними чинниками. "Девальвацію спровокувало нульове ВВП, падіння промислового виробництва, збільшення дефіциту поточного рахунку, збільшення дефіциту бюджету. А на все це наклався фактор Майдану. Люди чекали після закінчення протестів позитивних змін, але зрозуміли, що швидких змін не буде, очікування швидко стали негативними, і гривня почала стрімке падіння", - переконаний Савченко.


Здешевлення української національної валюти на 10% спровокує інфляцію на рівні 7-8%, яка для українців може виявитися "шоковою і фатальною", якщо протистояння влади та частини суспільства продовжуватиметься, або загострюватиметься, наголошує економіст. "За рік накопичення людей закінчаться, у них не буде грошей, аби купувати товари. Почнеться ще більше зубожіння і нові протести, саме соціальні протести. Вони будуть набагато потужнішими, адже значна частина населення опиниться за межею бідності", - прогнозує Олександр Савченко.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект