НОВИНИ

15.04.2013 | Чи не замало буде Кіпру європейських грошей?
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Плутанина та непевність вразили спостерігачів зустрічі міністрів фінансів країн ЄС, що відбулась у Дубліні. Скільки грошей насправді потрібно Кіпру для порятунку?
 
Спочатку на середземноморському острові заявляли, що потребують 17 мільярдів євро. Однак перед зустріччю міністрів фінансів країн єврозони 12 квітня мова раптово зайшла про 23 мільярди євро.
 
Єврокомісар з валютних питань Олі Рен спробував пояснити, що нова цифра з'явилась після того, як були оцінені справжні фінансові апетити Кіпру. "Плутанина від того, що порівнюються абсолютно різні дані. Одна цифра - це чиста сума, інша - брутто, - наголосив Рен. - Одна цифра озвучується уже кілька місяців, інша - враховує актуальну ситуацію дії рятівних заходів та нові економічні прогнози зростання".
 
Єврозона позичить Кіпру дев'ять мільярдів євро
 


Не останню роль у цій заплутаній ситуаціє відіграє і те, що офіційні представники Кіпру й самі не змогли в Дубліні чітко відповісти на питання, яка ж з цифр є вирішальною для їх країни. "Очевидно одне, - наголосив міністр фінансів ФРН Вольфґанґ Шойбле, - розмір допомоги, яку Кіпр очікує від інших країн єврозони та Міжнародного валютного фонду, становить у цілому 10 мільярдів євро".
 
Це підтвердив і глава Єврогрупи, міністр фінансів Нідерландів Єрун Дейсселблум. Очільники європейських фінансових відомств вирішили так, як і планували: "Ми погодили, що на сьогодні все готово для ратифікації рішення у деяких парламентах. Це необхідно для формальної процедури надання кредитів з європейського стабфонду ESM", - пояснив Дейсселблум.
 
Наступного тижня голосування з цього питання має відбутись і в німецькому Бундестазі, а в травні - якщо не трапиться несподіванок - до Кіпру має надійти перша допомога. Європейці позичать острову дев'ять мільярдів євро, а ще один мільярд перекаже МВФ з Вашингтона.
 
На Кіпрі підвищуються податки


Міністр фінансів Кіпру Харріс Георгіадіс привітав рішення Єврогрупи, ухвалене у Дубліні. Проте він так і не сказав, якими є реальні потреби його країни, а заявив лише те, що на Кіпрі підвищені ставки податків та знижений рівень зарплат. Мета цих заходів - економія.
 
Вкладники Laiki-Bank та Bank of Cyprus, котрі мають на рахунках понад 100 тисяч євро, мусять в найгіршому разі надати країні загалом до десяти мільярдів євро. Скільки грошей втратять вкладники - а серед них не тільки заможні східноєвропейці, а й кіпрські підприємці - ще невідомо. У цілому для врятування кіпрських банків може бути "залучено" до 60 % наявних вкладів.
 
На Кіпр чекає сильна рецесія


Єврокомісар Олі Рен також визнав у Дубліні, що наразі неясно, наскільки завалиться економіка Кіпру після реструктуризації банків та підвищення податків. "Я не заперечую, що зараз існує непевність щодо точних цифр. Зараз важко прогнозувати, згорнеться економіка Кіпру на 10 чи на 15 відсотків", - сказав Рен.
 
Втім, єврокомісар запевнив президента Кіпру, що той може розраховувати на подальшу допомогу з бюджету ЄС. Однак речник кіпрського уряду запевнив, що глава держави Нікос Анастасіадіс не просив про більші кредити, як раніше повідомлялось.
 
Водночас європейське відомство контролю за діяльністю банків (EBA) повідомило у Франкфурті-на-Майні, що загроза кіпрської кризи для міжнародних фінансових ринків та європейської банківської системи є обмеженою. Для цього країна, яка налічує 800 тисяч жителів, надто маленька. Водночас для самих кіпріотів наслідки кризи будуть доволі відчутними.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект