НОВИНИ

27.03.2012 | Американські політологи сумніваються в тому, що «холодна війна» закінчилась
За матеріалами - Голосу Америки

Небагато доповідачів дводенної конференції в Інституті Гаррімана згадували про «перезавантаження». Цей авторитетний науковий центр з вивчення історії Росії та Радянського Союзу при Колумбійському університеті зібрав як американських, так і російських відомих політологів, вчених-славістів та журналістів для обговорення інтригуючої теми «Чи закінчилася “холодна війна”?». Зате присутні багато згадували горбачовську перебудову і розпад СРСР, тим більше, що деякі з виступаючих працювали в ті буремні роки в Радянському Союзі.


Як, наприклад, Енн Купер, яка, починаючи з 1987-го року, протягом п'яти років працювала першим главою московського бюро Національного громадського радіо (NPR). Вона була співредактором книги «Росія на барикадах», а в недавні роки займала посаду виконавчого директора Комітету із захисту журналістів.


На думку Купер, головне завоювання перебудови 80-90-их – зникнення страху. Але от парадокс: минуло 20 років і страх повернувся. Він, звичайно, інший, ніж у радянські роки. «Все-таки смак свободи неможливо забути і вже тим більше перекреслити», – зауважила доповідач.


Головне питання моменту, як вважає журналістка, – яким шляхом піде Путін, якою буде його політика, скільки років він пробуде в Кремлі. Чи буде його політика як і раніше, спрямованою на захист існуючого режиму, чи він піде назустріч вимогам ліберальної опозиції?


Характеризуючи загальне ставлення американської преси до нинішньої Росії, Купер констатувала: принципові підходи залишилися фактично такими ж, якими вони були щодо Радянського Союзу. «Це дуже дивно і сумно, – підкреслила вона. – адже головною проблемою і сьогодні залишається нереалізоване прагнення росіян до демократії».


Другою виступила добре знайома мільйонам американців кореспондент телеканалу CNN Джилл Догерті, яка робила репортажі з понад 50 країн, включаючи Афганістан, Ірак та Північну Корею. Починаючи з 1991-го року вона висвітлювала найбільш значимі події на пострадянському просторі, а в 1997-му році очолила московське бюро CNN. Як повідомила Догерті, вона вперше потрапила в Радянський Союз ще у 1979-му році, студенткою, яка приїхала за програмою університетського обміну в Ленінград.


Звичайно, зауважила Догерті, у нас назавжди закарбувалися в пам'яті образи «холодної війни». Але не можна сьогодні, вважає вона, в кардинально інших умовах, воскрешати її стереотипи. Скажімо, абсурдно, на її думку, вживання слова «дисиденти» щодо учасників антипутінської опозиції.


«Дисиденти радянської ери ризикували своїм благополуччям, кар'єрою і свободою. Але сьогодні цей так званий дисидент їде після серії мітингів відпочивати в Мексику. Боже мій!», – сказала Догерті.


Як вважає Догерті, поворотним пунктом настроїв у Росії став вересень, коли Путін оголосив про «рокіровку» з Медведєвим.


«Люди обурилися тому, що їх вважають статистами, пішаками і дурнями. Звичайно, російські мітинги і маніфестації – це не Арабська весна. Спектр протестів зовсім не однорідний, і дуже мало шансів, що опозиція виробить єдину платформу і висуне спільних лідерів, принаймні, в осяжному майбутньому», – зазначила вона.


Для ілюстрації своїх тез наступний доповідач Ніна Хрущова, професор Нью-Скул в Нью-Йорку виводила на екран анотації голлівудських фільмів і рекламні трейлери до них. Головний її постулат – політики можуть брехати, культура не бреше ніколи. Американські фільми, зняті переважно в жанрі бойовиків, трактували зміни в Радянському Союзі згідно з жанром і усталеним негативним стереотипам. Як сказала Хрущова, «путінське правління, ознаменоване жорсткою антизахідною риторикою, лише зміцнило ці антиросійські настрої».


У своєму побіжному візуальному «лікнепі» вона провела лінію від вже давнього бойовика «Святий», знятого в 1997-му році, до шпигунського трилера «Солт» з Анджеліною Джолі, зробленого тим же режисером Філіпом Нойсом два роки тому. Фактично, зазначила вона, росіяни як і раніше залишаються в голлівудській інтерпретації ворожою, похмурою і дивною силою. Невипадково в «Солт» російські репліки не перекладалися на англійську як прояви чужої і недоступної розумінню культури.


Модератор першої частини дискусії професор Тімоті Фрай, директор Інституту Гаррімана, коментуючи виступ Хрущової, зауважив, що він подивився «Солт» у літаку на зворотному шляху з Москви і що фільм, на його думку, «жахливий». За його словами, «потрібно розуміти різницю між тим, як робляться образи ворога і яке смислове навантаження вони несуть в масовій свідомості».


«Нинішній рік – рік виборів не тільки в Росії, але і в Америці, – сказав Фрай, – тому кандидатам в президенти хочеться показати виборцям, що вони проявлять необхідну жорсткість перед лицем антиамериканських жестів і слів Путіна».


Як відомо, офіційна пропаганда Кремля стверджує, що російська опозиція знаходиться на утриманні Америки, що її акції нібито направляються і фінансуються Держдепом. Відповідаючи на запитання «Голосу Америки», чому саме Держдепартамент, а не, припустимо, Білий дім чи ЦРУ став новітньою пропагандистською мішенню, Джилл Догерті сказала, що «винні» у цьому численні програми публічної дипломатії, які підтримує Держдепартамент США.


«Навряд чи стріли націлені персонально в Гілларі Клінтон. Йдеться в принципі про антиамериканську риторику. Як мені видається, після виборів, які виявилися успішними для Путіна, ця риторика буде знижуватися, а ступінь дружелюбності щодо США підвищуватися», – зазначила Догерті.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект