НОВИНИ

01.02.2005 | Україні не відкрили перспективу вступу до ЄС
Джерело - Радіо "Німецька хвиля "

Прагнення України отримати перспективу на вступ до Європейського Союзу поки не знайшли підтримки в Брюсселі. Міністри закордонних справ 25 держав-членів спільноти відхилили в понеділок таку можливість, запропонувавши Києву натомість привілейоване партнерство. Таку пропозицію оцінюють як нову з технічної точки зору й рекомендують Україні посилити свою рекламу на Заході.


Європейський Союз не пішов на зустріч бажанню новообраного українського президента Віктора Ющенка й не відкрив для України перспектив долучитися до організації. Втім, було заявлено про намір ЄС «посилити відносини з Україною». Києву рекомендується, зокрема, використати всі шанси для кращих двостронніх відносин, які включає в себе нова політика сусідства ЄС. Прокоментувати таке рішення ми попросили політолога мюнхенського Центру прикладних політичних досліджень Іріс Кемпе. Характеризуючи доповнення до Плану дій Україна-ЄС, вона зазначила, що вони є чимось новим, але з технічної точки зору:


”Цей план з десяти пунктів містить привабливі пропозиції. Адже, заглядаючи вперед, можна сказати про перспективу запровадження полегшеного пересування між країнами Європейського Союзу та Україною. Є великі пропозиції для галузі економічної співпраці: знімаються торгові бар”єри, запроваджується вільна торгівля. До того ж, Європейський союз та його держави-члени підтримають вступ України до СОТ”.


Звісно, зазначає далі Іріс Кемпе, ці нововедення перекриваються одним великим ”але”:


Чого не вистачає – так це омріяної переспективи вступу України до ЄС. Адже як українське населення дуже сподівалося, що після останніх подій відкриється шлях до Європи, так і новообране керівництво України очікувало цього, обравши відповідний інтеграційний курс. Однак ані Європейська Комісія, ані Хав”єр Солана не врахували це. В документі відстуня така перспектива”.


Чому ж Україні не відкривають перспективу вступу? Слід шукати причину в самій Україні чи в Євросоюзі?


”Для Заходу все відбулося занадто несподівано. Не лише Європейський Союз, але й окремі держави, говорячи цинічно, впродовж десяти років жили дуже зручно з думкою про те, що Україну так чи інакше не можна прийняти, бо в ній немає демократії, ринкової економіки, громадянського суспільства. Раніше ці аргументи були вірними. Втім, Захід залишився на цій позиції донині, не розробивши подальших перспектив”.


Прийняти Україну ЄС не може ще й тому, веде далі Іріс Кемпе, що йому ще треба вирішити власні проблеми, зокрема ”перетравити” минулорічне розширення. Водночас, як наголошує політолог, саме серед ”новачків” ЄС є багато таких, що намагаються сприяти вступу України до цієї організації. Таку перспективу підтримують Польща, Угорщина, Словаччина, частково балтійські держави, каже Іріс Кемпе й веде далі:


Це надзвичайно важливо і є практично ключем до європейських дверей. Адже рішення про перспективу вступу хоча формально й приймає Єврокомісія, але зрештою набагато важливішою є позиція окремих держав-членів ЄС. Саме тому позиція цих країн важлива. Проблематичним є те, що всі вони – нові в Євросоюзі. Поки ж жоден зі старих країн-членів ЄС не наважується сказати, що треба прийняти Україну до Європейського Союзу”.


Втім, переконана політолог з Мюнхена, Україні зараз конче необхідна підтримка з боку Німеччини, Франції чи Великобританії. Тому, каже Іріс Кемпе, на місці нового українського керівництва вона почала б масовану рекламну кампанію України на Заході:


Я б донесла дух ”помаранчевої революції” до Берліна, Парижа чи Лондона. Тобто, наприклад, якщо Ющенко відвідуватиме з візитом Німеччину, то було б розумно не лише зустрітися з канцлером Шредером чи міністром закордонних справ Фішером. Чудова ідея була б провести публічний виступ, скажімо в досить історичному для таких заходів університеті імені Гумбольдта в Берліні, де просто пояснити, що Україні вдалися неймовірні демократичні зміни, що в ній є громадянське суспільство, що існує молода, динамічна Україна. Тобто, треба дати зрозуміти, що Україна – це геть інше, ніж колишній СРСР”.


Для досягення такої мети варто було б, на думку німецького політолога, змінити дипломатів на Заході, бо багато з них є втіленням старих радянських образів. Потрібні молоді, добре освічені кадри, які представлятимуть Україну за кордоном. У комбінації з успіхом глибоких реформ всередині країни, це могло б потроху наблизити для України реалізацію її євроінтеграційних прагнень.




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект