НОВИНИ

16.03.2011 | Приклад України змушує Європу привчати Росію до закону (європейська преса)
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Впливові західні експерти закликають ЄС протистояти імперським замашкам Росії в енергетиці, йдеться про намагання Москви обійти нове європейське ліберальне законодавство в енергопостачанні. При цьому аналітики вказують на яскраві приклади використання Росією її нафти і газу у імперських цілях, зокрема, проти України і країн Балтії. Газети продовжують спостерігати за ядерними аваріями в Японії під кутом зору досвіду Чорнобиля. Аналітики попереджають про високий рівень напруженості у російсько-українських газових переговорах і звертають увагу на перенесення нових імовірних сенсаційних угод між Москвою та Києвом на червень цього року.


Щоденник «Волл Стріт Джорнал» у своєму європейському виданні закликає Брюссель устами відомого лондонського професора права Алана Райлі «триматися своїх законів у протистоянні постімперському егоїзмові Росії». Йдеться про намагання Кремля «обійти» нові ліберальні закони ЄС щодо подолання монополізму в енергопостачанні європейців. Перспектива розпродажу газотранспортних активів «Газпрому» в Литві, до чого змушують нові закони ЄС про розподіл енергопостачальних і енергорозподільчих активів, викликають невдоволення в Москві. Путін уже відвідував Брюссель у намаганні досягнути виключного звільнення «Газпрому» від ліберального енергетичного законодавства ЄС у ділянці відокремлення активів постачальних і розподільчих компаній на теренах Європи, і при цьому російський чільник уже лякав Європу ще вищими цінами на російський газ. Алан Райлі наголошує, що ЄС мусить дотримуватися своїх правил, бо «вертикально інтегровані енергетичні монополії в Європі, котрі наслідують приклад «Газпрому», виявилися дуже загрозливими для споживачів». Європейська комісія вже розпочала понад десяток судових переслідувань з метою «прискорити темпи лібералізації в енергетичному законодавстві». Такі великі енергетичні компанії, як німецькі E.ON та RWE, вже відступили і погодилися на розпродаж своїх електро- і газових мереж, щоб легітимізувати їхню участь в енергетичному ринку Європи. Нікого у Європі, як вважає Райлі, не повинні хвилювати «вимоги Москви щодо правових пільг російських компаній на теренах ЄС», і не варто, на думку цього експерта, піддаватися залякуванням деяких європейських політиків з приводу нібито небезпечної непоступливості Брюсселя щодо Росії, від котрої нібито у майбутньому в основному залежатиме енергетична безпека Європи. Райлі наголосив на тому, що Росія має усвідомлювати безперспективність нових конфліктів на кшталт тих, котрі спалахували у 2006 і у 2009 роках з Україною, бо це лише шкодить скороченням ринку «Газпрому» і посилює пошук європейцями енергетичних альтернатив. Райлі каже тут, що, наприклад, вимога американських офіційних осіб до Брюсселя з приводу спеціального звільнення американських компаній від законів ЄС одразу ж викликала б осуд у Європі як «прояв імперської зверхності», тому «постімперська зверхність Росії має бути однозначно відхилена у ЄС», резюмує лондонський професор права на сторінках «Волл Стріт Джорнал».


Лондонська «Файненшел Таймз» наводить думки ядерних експертів, котрі вважають, що, незважаючи на великі аварії в системах АЕС Японії внаслідок серії надпотужних землетрусів, особливо на чотирьох реакторах у Фукусімі, все ж тут немає явних ознак «другого Чорнобиля». Експерти заперечують будь-яку ймовірність ядерного вибуху на АЕС Японії і вважають, що найгіршим сценарієм тут може бути лише «катастрофічне розплавлення ядерних реакторів і витік радіації в межах 30-кілометрової зони» і що йомвірність такого розвитку подій, наприклад, у Фукусімі лише 1 відсоток, чи один шанс зі ста. У середньому варіанті прогнозу, на думку експертів, що їх цитує «Файненшел Таймз», можливе «безпечне утримання розплавлення реакторів у межах контейнерів безпеки», що може тривати упродовж тижнів, до безпечного охолодження ядра реакторів. І найкращий сценарій, як кажуть експерти, це «швидке охолодження пошкоджених реакторів».


Московська «Нєзавісімая газета» прогнозує, що «Україна й Росія можуть змінити так звані Харківські газово-флотські домовленості» з метою зближення або ж злиття «Нафтогазу України» з російським «Газпромом». Але видання також наводить думки експертів, котрі наголошують на дуже складному просуванні цих російсько-українських перемов, що, як виглядає, змусило сторони навіть перенести зустріч  з цього приводу між президентами Росії й України Медведєвим і Януковичем з квітня аж на червень. У квітні, як цитує «Нєзавісімая газета» неназваного українського чиновника зі влади, прем’єр-міністри України й Росії Азаров і Путін мають домовитися про нові угоди щодо газу і флоту. Українська сторона, пише газета,має на меті тут головне: зниження базової ціни на російський газ будь-якою ціною.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект