НОВИНИ

24.02.2011 | Режим Муаммара Каддафі перебуває на межі краху
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Спостерігачі вважають, що прихильники Каддафі в Лівії втратили контроль над країною і жорстоко обороняються в основному лише в Тріполі, що означає близький крах режиму. У світі побоюються значних людських жертв у зіткненнях сил, вірних Каддафі, та його противників, також очікують сотні тисяч біженців із країни. У Європі закликають до жорстких санкцій проти режиму Каддафі та до зупинення економічних стосунків із Лівією. Маса іноземців намагається якнайшвидше покинути цю країну.


Антиурядові сили поширили свої протести на всю Лівію – від кордонів із Єгиптом на сході до сусіднього Тунісу на заході. Фактично східна частина Лівії з побережжям Середземного моря під контролем антиурядових сил, і це означає, що структури режиму Каддафі близькі до краху.


У середу міністр закордонних справ Італії Франко Фраттіні заявив, із посиланням на своїх дипломатів у Тріполі, що Каддафі втратив контроль над важливою провінцією Кіренаїка на сході держави. На думку Фраттіні, кількість загиблих у сутичках у Лівії вже може сягати до 1000 осіб і чим далі, тим більше зіткнення в країні набирають потворніших масштабів.


«Ситуація дуже серйозна внаслідок заяв і намірів Каддафі, згідно з його вчорашньою промовою по телебаченню. Він прагне нищити власний народ, ведучи до громадянської війни всюди по країні, де Каддафі озброїв своїх людей. Батальйони смерті погрожують атаками повсюдно. Це все означає неминучість важких втрат і кровопролиття», – заявив в італійському парламенті міністр Франко Фраттіні.


Надходять повідомлення, що чимало жителів столиці Лівії бояться покидати свої домівки через присутність на вулицях озброєних «до зубів» військ та військової техніки з артилерією. Деякі джерела з Тріполі не виключають, що Каддафі контролює лише частину столиці за допомогою іноземних найманців. Хоча лівійські дипломати в ООН кажуть, що поки що режим «лідера революції» все ж згуртував частину його прихильників в армії і намагається втримати контроль над західною частиною Лівії.


У середу лівійські засоби інформації повідомляли в інтернеті, що військові підрозділи, вірні Каддафі, ведуть бої у 80-ти кілометрах на захід від Тріполі.


Більшість кореспондентів західних агентств повідомляють зі сходу Лівії, що тут ніяких ознак присутності урядових сил і армійські підрозділи й поліція приєднуються до повсталих. Армія підтримує повсталих і в Бенгазі, Тобруку та інших містах.


Повстанці та їхні прихильники піднімають прапори монархії


У багатьох містах Лівії підняті прапори колишньої монархії, яку Каддафі скинув у 1969 році. Так само чинять і чимало посольств Лівії у світі.


Лондонський експерт із «Чатем Гаус» (Chatham House) по Близькому Сходу і Північній Африці Мага Аззам вважає, що сьогоднішня ситуація в Лівії обіцяє масштабне насильство у найближчі дні, бо Каддафі почуває себе «загнаним у глухий кут», але опозиція врешті візьме гору у вирішенні долі Лівії, прогнозує цей аналітик.


ООН, США, Європейський Союз засудили застосування армії проти народу Лівії. Президент Франції Ніколя Саркозі закликав у середу ЄС до тимчасового припинення будь-якої співпраці з режимом Каддафі. Міністр закордонних справ Італії Франко Фраттіні побоюється, що до Європи можуть рушити до 300 тисяч лівійських біженців.


Ведеться велика робота з евакуації іноземців із території повсталої країни. У середу Росія евакуювала до 600 своїх громадян, із ними покинули Лівію й деякі українці.


Донедавна в Лівії працювало, переважно у сфері медицині, до трьох тисяч українців. Західні країни використовують для евакуації своїх громадян із Лівії військові кораблі НАТО.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект