НОВИНИ

05.01.2011 | Єврокомісія вимагає пояснень від Угорщини щодо закону про пресу
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Угорське головування в ЄС стартувало не дуже вдало. Європейська Комісія надіслала Будапешту листа з вимогою пояснити суперечливий закон щодо преси, який кладе ЗМІ під контроль комітету, що складатиметься із осіб, наближених до партії чинного прем’єр-міністра Віктора Орбана. Журналістам загрожують чималі штрафи за політично «незбалансовані» репортажі та статті. До того ж, їх зможуть змусити надавати відомості про свої джерела інформації.


Комісія Євросоюзу як гарант дотримування європейських законів та демократії хоче дізнатися, чи відповідає новий угорський закон вимогам директиви про незалежність преси. Адже, згідно із нововведенням, державний комітет, що наглядатиме за діяльністю ЗМІ в Угорщині, складатиметься із п’яти членів партії влади. Тому логічно виникає питання про неупередженість цих осіб.


Тим часом угорський уряд уже заявляв, що жодних неузгоджень закону про пресу із європейськими директивами немає. Міністр закордонних справ Янош Мартоньї, зокрема, сказав європейським журналістам, що «ті, котрі критикують цей закон, погано ознайомилися із його текстом».


Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан водночас заявив, що не піде на жодні поступки, навіть під градом критики, що вже протягом декількох тижнів лунає у різних країнах Європи.


«Свободи преси в Угорщині більше немає»


Самі ж представники угорської преси продовжують бити на сполох. Напередодні газета Népszava закликала Євросоюз допомогти захистити свободу преси в Угорщині. Одна з найбільших місцевих газет Népszabadság надрукувала на першій шпальті фразу всіма офіційними мовами європейської співдружності: «Свободи преси в Угорщині більше немає».


«Ми боїмося, що уряд буде використовувати цей закон, щоб змусити пресу мовчати, – пояснює журналіст газети Népszabadság Балаж Поч. – Дехто з моїх колег вже тепер думає, писати чи ні про ті чи інші речі, бо боїться наслідків. І, на мою думку, саме цей страх, ця цензура – найгірше, що могло статися».


За словами представника угорської преси, через обмеження свободи ЗМІ країна знову погрузла у «токсичне болото», натякаючи на нещодавню техногенну катастрофу, що також жваво обговорювалася в усіх куточках Європейського Союзу.


Полеміка, якої ще не було в історії головувань


Тим часом суперечливий закон щодо преси вже отримав негативну оцінку низки міжнародних правозахисних організацій, зокрема, «Міжнародної амністії».


Європейська комісія наразі чекає пояснень, заявив представник цієї установи. Віце-президент Єврокомісії Вівіан Редінґ вже надіслала угорській владі «сигнал про сумніви, що викликає у Євросоюзі новий закон, а також те, як у ньому інтерпретуються європейські стандарти».


У п’ятницю до Будапешта прибудуть усі єврокомісари на традиційну зустріч із представниками держави, що головує в ЄС. Очевидно, поміж іншим, обговорять і сумнівний закон про пресу. Європейські експерти тим часом заявляють, що не пригадують в історії головувань подібної полеміки.


До того ж, крім нового закону, угорським лідерам ще слід буде захищати іншу суперечливу ініціативу. Йдеться про щойно введений так званий «кризовий податок», що накладатиметься на іноземних інвесторів в окремих галузях промисловості і який також не вписується в рамки європейських правил.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект