НОВИНИ

30.11.2010 | WikiLeaks: Американці знали про підготовку операції Грузії в Південній Осетії ще напередодні 8 серпня 2008
Джерело - Korespondent.net

Американські дипломати ще напередодні 8 серпня 2008 знали про підготовку операції Грузії на Південну Осетію. Це випливає з американського дипломатичного досьє, що стосується подій в Грузії та Південній Осетії в серпні 2008 року.


WikiLeaks: Американці знали про підготовку операції Грузії в Південній Осетії ще напередодні 8 серпня 2008 
АР


 


Добірку секретних документів надав виданню скандально відомий інтернет-ресурс WikiLeaks.


У донесенні посла США в Тбілісі Вільяма Тефта від 7 серпня, зокрема, говориться, що запеклі бої почалися в Південній Осетії напередодні. Посол стверджує, що на зустрічі з грузинським міністром закордонних справ і заступником міністра оборони він переконував їх "зберігати спокій, не гарячкувати і постаратися розрядити обстановку".


Однак пізніше Тефт інформував державний департамент, що колона з 30 автобусів, на борту яких перебували люди в уніформі, попрямувала з Тбілісі на північ країни. У повідомленні дипломата наводилися й інші дані, що свідчать про те, що грузинські власті прагнуть наростити військову присутність в зоні конфлікту.


На наступний день Тефт з посиланням на військових спостерігачів Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) повідомив, що, грузинські війська обстрілювали Цхінвалі, не зважаючи на одностороннє припинення вогню, про яке оголосив Саакашвілі увечері 7 серпня.


Посольство США в Тбілісі повідомляє також, що Міноборони Грузії 11 серпня 2008 року повідомив зарубіжних дипломатів на брифінгу про те, що президент Михайло Саакашвілі 10 серпня погодився з вимогою Росії підписати угоду про незастосування сили проти Південної Осетії. Грузинські сили, за повідомленням Міноборони Грузії, вже виведені із зони конфлікту в Горі.


Зараз Грузія відмовляється підписати угоди про незастосування сили в Південній Осетії і Абхазії.


Держдепартамент повідомляє також, що країни Євросоюзу не були єдині в оцінці ситуації - деякі члени ЄС з симпатією поставилися до дій Росії у відповідь на грузинську агресію.


Заступник міністра закордонних справ Польщі Анджей Кремер повідомив, що деякі члени ЄС вважають грузинського президента Саакашвілі відповідальним за конфлікт і симпатизують заявам уряду Росії про те, що дії Москви були вимушеними.


Як зазначає держдеп, президент і уряд Польщі на цей раз залишили розбіжності і були солідарні у звинуваченнях на адресу Росії в непропорційному застосуванні сили.


Нагадаємо, 8 серпня 2008 року Грузія почала військову операцію з відновлення конституційного порядку в Південній Осетії. У відповідь Росія розпочала військову операцію "з примусу сторін до миру". 13 серпня за посередництва країн ЄС сторони уклали перемир'я. 26 серпня 2008 Росія визнала незалежність Південної Осетії та іншої колишньої грузинської автономії - Абхазії. У відповідь Тбілісі розірвав дипломатичні відносини з Москвою і оголосив дві закавказькі республіки окупованими територіями.


Сайт Wikileaks розпочав публікацію десятків тисяч документів держдепартаменту США, включаючи листування з посольствами. Депеші американських посольств сайт вирішив публікувати не відразу. На думку активістів Wikileaks, документів занадто багато і вони проливають світло на велику кількість важливих подій в багатьох країнах, тому архів буде відкриватися "хвилями", протягом приблизно півтора місяця.


Глава і засновник Wikileaks Джуліан Ассанж знаходиться в міжнародному розшуку, ордер на його арешт був виданий стокгольмським судом. Ассанж підозрюється в згвалтуванні, сексуальних домаганнях і протиправне примусі.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект