Представники 9 країн у ході опитування політичної еліти країн Євросоюзу назвали Росію однією з загроз безпеці в регіоні. Про це свідчать дані, опубліковані у звіті Європейської ради у зовнішніх справах у понеділок.
"У відповідь на запитання: "З якими загрозами безпеки зараз стикається ваша держава?" - Росію назвали дев'ять країн: Литва, Латвія, Естонія, Чехія, Польща, Болгарія, а також Фінляндія, у якої є довгий кордон із Росією, і дві держави Західної Європи - Австрія й Іспанія", - говориться у повідомленні.
Повідомляється, що було взято 250 інтерв'ю й проаналізовані документи національної безпеки.
При цьому, незважаючи на такий поділ, автори дослідження стверджують, що розподіл на "нову" і "стару" Європу зараз не такий актуальний, як 5 років тому.
"Число розходжень у питанні про те, як варто поводитися з Росією, скоротилося (...). Балтійські країни не змінили свою позицію: у нашому дослідженні латиші менше переживали з приводу проблем, які може викликати Росія, ніж із приводу можливостей власного уряду самостійно вести двосторонні відносини", - говориться у звіті.
"Польща, яку колись називали новим борцем "холодної війни" через її позицію стосовно Москви, зараз співпрацює з Німеччиною - стратегічним партнером Росії - у пошуку належних інгредієнтів політики ЄС у відношенні Росії", - зазначається в документі.
Між тим, відповідно до звіту, основною загрозою в більшості країн Європи вважається економічна криза. Її як загрозу назвали 25 держав із 27, що входять до ЄС. Негативних наслідків кризи не бояться лише в Бельгії та Італії.
Серед інших запропонованих авторами дослідження загроз були названі: поширення зброї масового ураження, включаючи проблему Ірану (у цьому загрозу вбачають 12 країн); тероризм (10); нелегальна міграція (10); проблеми нестабільності в Афганістані й Пакистані (8); виснаження енергоресурсів і підвищення конкуренції за ресурси (10); кліматичні зміни (11) і Китай (2).
За даними дослідження, найважливішу роль серед міжнародних організацій виконує НАТО. Такої думки дотримуються 11 держав ЄС. ЄС як найважливішу організацію забезпечення безпеки бачать 9 держав, а в 7 країнах вважають, що значення НАТО і ЄС рівні.
При цьому в жодній із держав, де проходило опитування, не вважають, що ОБСЄ чи ООН відіграють найважливішу роль у безпеці Європи.
У результаті аналізу експерти дійшли висновку, що США вже не приділяє велику увагу європейській безпеці, оскільки Вашингтон зараз надто зайнятий Афганістаном, Іраном і Китаєм, говориться у висновках опитування.
Зміни в ситуації у сфері безпеки автори дослідження пропонують почати обговорювати на неформальному форумі ЄС, Росії й Туреччини.
|