Під час кризової відеоконференції у неділю міністри фінансів єврозони остаточно узгодили рятівний план для Греції. Найближчим часом майже збанкрутіла країна може отримати 30 мільярдів євро кредитів. Греція відмовляється.
Чи дійсно доведеться надавати Греції фінансову допомогу, ще не відомо. Адже уряд Греції офіційно ще не просив Євросоюз про гроші, зауважив прем’єр-міністр і міністр фінансів Люксембургу Жан-Клод Юнкер після телефонної конференції за участі фінансових міністрів 15 країн ЄС. Проте у ході обговорення вже було узгоджено деталі ймовірного надання допомоги.
Так, вже в перший рік країни єврозони готові надати Греції 30 мільярдів євро. Крім того, за словами голови єврогрупи Юнкера, додаткові кошти мають надійти від Міжнародного валютного фонду. Утім, Греція не отримає пільгових процентних ставок. Як пояснив, єврокомісар з фінансових питань Оллі Рен, у випадку надання кредиту на три роки вони становитимуть близько п'яти відсотків.
План про всяк випадок
«Тепер ми маємо у руках необхідні інструменти та механізми, які можна швидко запустити в дію, якщо виникне така необхідність», - заявив Рен. Водночас він висловив сподівання, що надавати Греції такі кредити не доведеться. Жан-Клод Юнкер у свою чергу запевнив, що досягнена міністрами фінансів країн єврозони домовленість є тим роз'яснювальним кроком, на який саме чекають фінансові ринки.
Натомість Афіни вже заявили, що поки не хочуть скористатися узгодженою країнами єврозони рятівною програмою. «Грецький уряд не просив активізувати рятівний план, хоча він може бути задіяний вже зараз», - сказав у своєму виступі на грецькому телебаченні міністр фінансів Ґіорґос Папаконстантіну. Навпаки, уряд у Афінах має намір і далі брати кредити на міжнародних фінансових ринках. Водночас грецький уряд привітав домовленість країн єврозони щодо рятівної програми для Греції. «Таким чином ЄС визнає зусилля нашої країни і нашого народу. Сьогоднішнє рішення має особливе значення для Греції», - сказав міністр.
|