НОВИНИ

01.03.2010 | Замість членства в НАТО – партнерство?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

«Європейська позаблокова держава» – так бачить Україну новий Президент Віктор Янукович. Саме так він означив зовнішню політику України під час інавгураційної промови в четвер. Серед гостей у Верховній Раді був присутній і заступник помічника генерального секретаря НАТО Роберт Сіммонз. А вже наступного дня Сіммонз розповів журналістам, як Північноатлантичний Альянс бачить співпрацю з новим Президентом України.


«Наші двері залишаються відкритими, і союзники будуть дотримуватися Бухарестської заяви, про те, що Україна може стати членом альянсу» – цю фразу під час півгодинної зустрічі з журналістами Роберт Сіммонз повторив щонайменше чотири рази.


Але шлях до членства – це дорога з двостороннім рухом, продовжив він, а для країни, яка хоче приєднатися, – це в першу чергу внутрішньополітичне рішення.


Поза блоками?


Президент Віктор Янукович під час своєї інавгураційної промови в парламенті заявив, що бачить Україну «європейською позаблоковою державою». Це суттєво відрізняється від зовнішньополітичного курсу попереднього Президента Віктора Ющенка, який прагнув вступу в НАТО. Оскільки членство на порядку денному вже не стоїть, то залишається говорити лише про партнерство.


«Слід пам’ятати, що існує чимало нейтральних країн, і вони співпрацюють з альянсом, – зауважив Сіммонз. – Швеція, Фінляндія, Швейцарія, Австрія – це сильні країни, які не є членами, але є партнерами НАТО. Той факт, що країна є позаблоковою, не виключає можливості партнерства».


Роберт Сіммонз вважає, що партнерство між Україною та НАТО – це ширше поняття, і воно не обмежується питанням про приєднання. «Ми вітаємо український внесок в натовських операціях в Афганістані та Косово. Крім цього, робота, яку ми виконали спільно з Міністерством оборони щодо реформ, важлива і для України, і для НАТО. І багато з цих ініціатив ми розпочали, коли Віктор Янукович був Прем’єр-міністром України. (Зараз) ми зосередимося на співпраці», – зауважив помічник генсекретаря НАТО.


На думку високопосадовця із Брюсселя, для співробітництва між Україною та НАТО передбачена ціла низка інструментів у рамках Комісії «Україна – НАТО». Але безпосередньо до роботи обидві сторони візьмуться тоді, коли в Україні закінчиться перехідний період та сформується новий Кабінет Міністрів.


«Вже новий уряд має визначитися, – сказав Роберт Сіммонз, – що означає «позаблоковість», ми ж готові продовжити з ним співпрацю. Але не нам судити, чи позаблоковість – в інтересах України, чи ні».


Зустріч двох лідерів готується


У четвер Президент України Віктор Янукович та Роберт Сіммонз обговорили можливість зустрічі нового керівництва України з Генеральним Секретарем Північноатлантичного Альянсу Андерсом Фоґом Расмуссеном. Раніше Расмуссен у своєму вітальному листі Януковичеві наголосив на необхідності проведення якомога швидше спільної зустрічі.


«Я вчора спілкувався з новим Президентом, – розповів Сіммонз, – і він мені підтвердив , що теж виступає за якнайшвидшу організацію цієї зустрічі, проте необхідно виробити графік. Але бажання для проведення цієї зустрічі є».


Роберт Сіммонз підсумовує, що «двері в НАТО залишаються відкритими», і в альянсі вірять, що Україна стане членом НАТО, але процес вступу буде довгим і вимагатиме впровадження різних реформ. Та визначати точну дату вступу – це не найперший пріоритет, запевнив Сіммонз. Найважливіше для Північноатлантичного альянсу – це продовжити співпрацю, яка вигідна і Україні, і НАТО.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект