Парламент Румунії під час сьогоднішнього спільного засідання верхньої та нижньої палат затвердив більшістю голосів склад та програму нового кабінету міністрів країни на чолі з Емілем Боком. Позитивно за це рішення проголосували 276 зі 471 народного обранця за умов мінімально необхідних 236 мандатів.
Затвердження нового уряду, який очолює глава правлячої Демократично-ліберальної партії (PD-L), стало можливим після вдалих переговорів керівництва PD-L із представниками Демократичного союзу угорців Румунії (UDMR) та окремими румунськими парламентарями - представниками нацменшин та позафракційними депутатами. Натомість ще напередодні UDMR та група нацменшин парламенту виступали проти політики президента країни Траяна Бесеску та PD-L у складі так званої "опозиційної більшості", до якої також входили Соціал-демократична (PSD) та Націонал-ліберальна (PNL) партії.
Опозиція в такому "розширеному" складі впродовж кількох місяців тримала жорстку лінію, блокувавши будь-які рішення Траяна Бесеску, зокрема, щодо висунутих ним кандидатур на формування нового уряду країни. При цьому найактивнішу позицію займали соціал-демократи, чий лідер Мірча Джоане був основним суперником Бесеску під час президентських перегонів. Ось і сьогодні, з початком заслуховування кандидатів на міністерські посади, представники PSD на знак протесту залишили сесійну залу парламенту.
Між тим, кабінет Е.Бока затверджено, і це стало другим важким ударом для румунської опозиції після того, як вона втратила UDMR та голоси групи нацменшин. До того ж, "гострим" питанням у цьому контексті є, власне, і сама кандидатура Еміля Бока. Адже цей політик залишається чи не найбільш одіозною фігурою для опозиційних сил після Траяна Бесеску. Справа в тому, що і нинішній президент, і глава правлячої PD-L мають на своєму рахунку незадовільні оцінки парламенту. Але, якщо Бесеску в 2007 році уникнув імпічменту, заручившись позитивними результатами референдуму, то Еміль Бок у жовтні 2009 року був відправлений у відставку разом зі своїм кабінетом. Тож, як бачимо, мистецтво лідерів PD-L знаходити спільну мову з опонентами і, навіть, перехиляти їх на свій бік у критичних ситуаціях дозволяє врешті-решт "закрити очі" виборців на колишні прорахунки лідерів цієї політичної сили.
Отже, склад затвердженого сьогодні нового уряду Румунії на чолі з Емілем Боком виглядає таким чином:
- віце-прем'єр-міністр - Марко Бела (Marko Bela, глава UDMR);
- міністр закордонних справ - Теодор Баконскі (Teodor Baconschi), незалежний політик, дипломат, остання посада - посол Румунії у Франції;
- міністр національної оборони Габріел Опря (Gabriel Oprea), незалежний політик;
- міністр внутрішніх справ та адміністрації Васіле Блага (Vasile Blaga, PD-L);
- міністр економіки, торгівлі та бізнесу - Адріан Відяну (Adriean Videanu, PD-L);
- міністр фінансів - Себастьян Вледеску (Sebastian Vladescu), незалежний політик, екс-міністр фінансів (2005-2007 рр.);
- міністр юстиції - Кетелін Предою (Catalin Predoiu), незалежний політик, юрист, екс-міністр юстиції (у двох попередніх урядах) ;
- міністр транспорту та інфраструктури - Раду Берчану (Radu Berceanu, PD-L);
- міністр сільського господарства - Міхай Думітру (Mihail Dumitru), незалежний політик, з 2006 по 2009 рік - координатор програми розвитку сільського господарства для Румунії в Єврокомісії;
- міністр освіти, науки та інновацій, молоді та спорту - Даніел Фунеріу (Daniel Funeriu, PD-L);
- міністр охорони здоров'я Аттіла Чеке (Attila Cseke, UDMR);
- міністр праці, сім'ї та соціального захисту - Міхай Шейтан (Mihai Seitan, PD-L);
- міністр регіонального розвитку й туризму Єлена Урдя (Elena Udrea, PD-L);
- міністр зв'язку та інформатизації - Габріел Санду (Gabriel Sandu, PD-L);
- міністр культури, у справах релігій та національної спадщини - Келемен Хунор (Kelemen Hunor, UDMR);
- міністр охорони навколишнього середовища Ласло Борбелі (Laszlo Borbely, UDMR);
Виходячи з цього, новий кабінет міністрів Румунії сформований із восьми членів правлячої Демократично-ліберальної партії (включаючи прем'єр-міністра Еміля Бока), п'яти незалежних (позапартійних) політиків, а також чотирьох представників Демократичного союзу угорців Румунії (UDMR). При цьому варто зазначити, що "незалежні" міністри так чи інакше впродовж останнього часу виявляли свою прихильність політиці правлячої PD-L. З іншого боку, представники UDMR поділили між собою "менш значимі" міністерські крісла (якщо не рахувати посади віце-прем'єра, яка прогнозовано дісталася лідеру UDMR).
Таким чином, більшість посад у новому кабінеті міністрів Румунії, в тому числі ключові, обіймають люди пропрезидентської політичної сили. Це означає, що формула нового уряду є більш-менш стійкою. Отже Траян Бесеску матиме сприятливі умови для впровадження власної державної політики, принаймні, у найближчій перспективі.
|