НОВИНИ

04.08.2009 | Новопризначений Генеральний Cекретар НАТО дав свою першу прес-конференцію і визначив головні пріоритети діяльності НАТО на найближчий час
За матеріалами - Сайт "Україна-НАТО" МЗС України

1 серпня 2009 р. колишній прем'єр-міністр Данії Андерс Фог Расмуссен приступив до виконання обов'язків Генерального секретаря Північноатлантичного альянсу, змінивши на цій посаді Яапа де Хооп Схеффера. А.Ф.Расмуссен став 12 генеральним секретарем НАТО.


 


3 серпня у штаб-квартирі НАТО відбулася прес-конференція А.Ф.Расмуссена у зв’язку з вступом на посаду, під час якої він окреслив своє бачення майбутньої політики Північноатлантичного альянсу та ознайомив присутніх з пріоритетами своєї роботи на посаді генсекретаря НАТО. У виступі А.Ф.Расмуссен відзначив, зокрема, таке.


 


Організація НАТО є «найбільш успішним Альянсом за 60 років, що минули. Сьогодні вона продовжує залишатися співдружністю демократичних країн, які захищають спільні цінності». Серед пріоритетів своєї діяльності ним було названо:


 


1. Операцію НАТО в Афганістані. За словами нового генсекретаря НАТО, необхідно зробити все можливе, щоб допомогти Афганістану «не перетворитися на центр тероризму». На поточному етапі – діяльність НАТО спрямовується на надання допомоги та сприяння у проведенні демократичних та прозорих виборів президента країни. У подальшій перспективі відповідальність за безпеку в країні буде передано афганцям. Водночас, забезпечення подальшої підтримки та стабілізація Афганістану має стати справою не тільки НАТО, а й усієї міжнародної спільноти, не тільки на військовому, але й на цивільному рівні. З цією метою, на його думку, слід налагодити більш тісну взаємодію з іншими міжнародними організаціями (зокрема – ООН, ЄС, неурядовими організаціями), а також безпосередньо з представниками афганського уряду. «НАТО продовжуватиме підтримувати афганців стільки, скільки це буде потрібно».


 


2. Відносини між НАТО та Росією Генеральний секретар охарактеризував як «2-й пріоритет його діяльності». За словами А.Ф.Расмуссена, НАТО та Росія «повинні розвивати справжнє стратегічне партнерство», а також практичне співробітництво з актуальних безпекових проблем, зокрема, боротьби з теторизмом, стабілізації Афганістану, нерозповсюдження ядерної зброї, боротьби з піратством. Водночас, при цьому не будуть приховуватися існуючі розбіжності у поглядах НАТО та Росії. Як відзначив новий генсек, «ми повинні наполягати на тому, щоб Росія виконувала взяті на себе міжнародні зобов’язання, включаючи повагу до територіальної цілісності країн-сусідів». На думку А.Ф.Расмуссена, пріоритетом на даний час є побудова відносин довіри між НАТО та Росією.


 


3. Відносини НАТО з країнами Середземноморського діалогу та Стамбульської ініціативи. Генеральний секретар НАТО висловив готовність розвивати співробітництво зі згаданими країнами, в т.ч. з питань боротьби з тероризмом, нерозповсюдження зброї масового ураження та щодо подолання небезпек, пов’язаних з державами, які не спроможні реалізувати себе (“failedstates”).


 


Крім згаданих вище пріоритетів, новий генсекретар НАТО зупинився й на деяких інших аспектах діяльності Альянсу. Зокрема, він відзначив, що його наміром є зменшити до кінця перебування на посаді контингент КФОР в Косово, залишивши там невелики сили реагування, а також забезпечити провідну роль НАТО у боротьбі з піратством. Стосовно боєздатності Альянсу, він відзначив, що НАТО має підвищити оперативність та бойову готовність військових сил, в т.ч. за рахунок використання сучасного обладнання та проведення відповідних навчань та тренувань.


Одним з основних своїх завдань А.Ф.Расмуссен вважає також розробку нової Стратегічної концепції Альянсу, в якій буде визначена довгострокова роль НАТО у новому безпековому середовищі ХХІ століття, а також перетворення формальних консультацій між НАТО та ЄС на реальне практичне співробітництво.


 


На запитання британського журналіста про перспективи вступу України та Грузії до НАТО, А.Ф.Расмуссен підкреслив, що «його позиція у повній мірі відповідає тій позиції, яка була визначена союзниками по НАТО. Під час Бухарестського саміту НАТО ми одностайно вирішили, що Україна та Грузія можуть стати членами Альянсу в майбутньому, у разі, якщо вони досягнуть відповідних критеріїв». Водночас, він заначив, що «на даний час цих критеріїв не досягнуто». Нагадавши про ухвалене у грудні 2008 р. рішення «розпочати практичну співпрацю з Грузією та Україною з метою розвитку їх військових можливостей, реформування збройних сил», А.Ф.Расмуссен підтвердив, що таке співробітництво розвиватиметься і надалі. Він підтвердив готовність Альянсу «продовжувати такий прагматичний підхід».


 

| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 8479. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект