НОВИНИ

20.05.2009 | Чи оберуть президента Молдови?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

У парламенті Молдови мають обрати нового президента країни. Ця посада звільнилася після того, як попередній президент країни, комуніст Володимир Воронін, став спікером парламенту після завершення свого другого і останнього терміну. Комуністична партія Молдови на останніх виборах до парламенту знову набрала більшість, але для обрання президента виключно зі своїх лав, їй забракло одного голосу.


На думку самого колишнього президента Молдови, Володимира Вороніна, жодної інтриги в молдовських виборах немає. За його сценарієм, події мають розвиватися так: після того, як сплив його другий термін на посаді, завдяки більшості комуністів у парламенті, він легко здобуває собі крісло спікера. Голосів комуністів, а їх 60 з 101 цілком вистачає для цього призначення, що було доведено 12 травня під час голосування. Далі за цим планом, прем’єр міністр країни, Зінаїда Гречана мала би піднятися на сходинку вище і стати президентом. А вже потім вона у свою чергу, має номінувати колишнього спікера, Мар’яна Лупу, на посаду прем’єр міністра. Тобто головні гравці залишаються ті самі, вони лише змінюють крісла.


Чи зможуть комуністи знайти хоч один додатковий голос?


Колишній молдовський президент Воронін відверто пишається своїм планом. Він говорить, що молодий та енергійний прем’єр Лупу та перша жінка-президент Гречана будуть прекрасно доповнювати одне одного у владі та зможуть підтримувати збалансовані стосунки як з Росією, так і з Європейським Союзом.


«Ця комбінація – це великий успіх. Пан Лупу є добрим економістом, а пані Гречана – добрий фінансовий менеджер».


Справа за малим: треба обрати пані Гречану президентом. З огляду на те, що голосування буде таємним, комуністи сподіваються переконати хоч би одного члена опозиційної партії віддати за неї свій голос. Але три опозиційні партії, що пройшли до парламенту, обіцяють бойкотувати голосування. Вони навіть хочуть взагалі заблокувати прохід, щоб ніхто фізично не дістався до урни для голосування.


Опозиція за розпуск парламенту і нові вибори


Лідер Ліберально-демократичної партії Влад Філат висловлює загальну позицію опозиційних партій, коли говорить, що вони домагатимуться нових виборів: «Ми не братимемо участі в голосуванні, ми не пропонуватимемо свого кандидата. Нові вибори у цей момент є єдиним шансом для Молдови».


Якщо парламент не обере президента до 7 червня, за законом його потрібно буде розпустити. Проте оглядачі вважають, що після кривавого протистояння, якими закінчилися останні вибори до парламенту, нова кампанія може підштовхнути Молдову до ще більшої радикалізації в суспільстві.


І після цього шукати примирення буде ще складніше, попереджає кореспондент агентства Рейтер в Кишиневі Дмитро Чубашенко: «Я думаю, що нестабільність в молдовському суспільстві, яке і так є поділене та ізольоване, ще збільшиться. Молдова ще не скоро досягне політичної, чи економічної стабільності».


 | | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2023. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект