Президент США Барак Обама оголосив про продовження американських станцій проти Ірану щонайменше ще на один рік. Глава Білого дому відзначив, що політика іранського керівництва продовжує бути «надзвичайно загрозливою» для США. Іран у свою чергу заявляє, що ці санкції є «великою помилкою». Спостерігачі, однак, прогнозують у найближчий час активізацію прямих контактів між дипломатами двох країн.
Президент Барак Обама оголосив про продовження економічних санкцій США проти Ірану, які була накладені на Тегеран ще в березні 1995 року. Ці обмеження стосуються американських компаній, котрі допомагають у розвиткові іранської нафтодобувної промисловості чи мають торгові та інвестиційні зв’язки з Іраном. Санкції були введені у зв’язку з тим, що Іран, за твердженням США, втягнутий в підтримку тероризму і веде розробку своєї власної ядерної бомби. Іран спростовує ці обвинувачення і заявляє, що його ядерна програма має виключно мирний характер.
У своїх передвиборних зобов’язаннях Обама виділяв окремо необхідність більш відкритої політики щодо Тегерану і налагодження прямих контактів з іранською владою. Адміністрація Обами планує сьогодні нову політику щодо Ірану, але разом з тим заявляє, що не дозволить йому створювати власну ядерну зброю.
Бахман Агаї Діба, аналітик із питань Ірану з Вашингтона, сказав Радіо Свобода, що продовження цих санкцій є закономірним: «Ще не зовсім ясно, якою буде нова політика США (щодо Ірану) і коли вона буде реалізовуватися, і тому на даному етапі Обама продовжує політику попередньої адміністрації».
Згаданий вашингтонський аналітик прогнозував напередодні, що негативна реакція Тегерану на такий крок Обами буде також закономірною. І дійсно, президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад назвав міжнародні санкції проти його країни «дитячою ідеєю». За його словами, намір створити перешкоди для розвитку Ірану – це «велика помилка». Іран також заявляє, що санкції не зупинять його розвитку.
Можливі нові контакти
А тим часом Держсекретар США Хілларі Клінтон заявила, що США, можливо, запросять Іран на міжнародну конференцію з проблем Афганістану, яка планується на 31 березня в Нідерландах. Тегеран висловив готовність розглянути таке запрошення.
Оглядачі кажуть, що тема Афганістану, який межує з Іраном, може бути добрим початком контактів між двома країнами та переговорів щодо інших проблем, включно зі спірною ядерною програмою Тегерану.
Повідомляється також про наміри США зняти заборону на прямі і регулярні дипломатичні контакти з Іраном і розглянути можливості щодо прямих зв’язків з Верховним лідером країни аятолою Алі Хаменеї.
Україна також свого часу, з 1997 року, підтримала санкції щодо Ірану на прохання Вашингтона і відмовилася від досить вигідного постачання харківським «Турбоатомом» унікального обладнання для будівництва атомної станції в іранському Бушері. Ці зобов’язання України перебрала потім на себе Росія.
|