Лідери ЄС зустрічаються у Брюсселі, де намагаються знайти шляхи надання поштовху економічному зростанню, незважаючи на суттєві скорочення бюджетних видатків по цілому континенту.

У центрі дискусій саміту Європейського Союзу криза єврозони та "розумна" бюджетну дисципліну. Більшість країн-членів ЄС сподіваються підписати новий бюджетний договір. Велика Британія, яка раніше скоростилась правом вето, не входить до їхнього числа.
Відкриваючи саміт, голова Європейської Ради Герман ван Ромпей наголосив, що зустріч має вказати шлях надії.
Кількість безробітних в Євросоюзі перевищила 23 мільйонів осіб, і є побоювання, що масштабні скорочення бюджету зашкодять розвитку бізнесу та опануванню новими професіями.
Мета підписання нового бюджетного договору – тісніша координація бюджетної політики в 17 країнах єврозони.
Дипломатичні суперечки ведуться навколо того, який вплив в рамках нового договору матимуть країни, що не входять до єврозони.
Минулого місяця від підписання бюджетного договору відмовилася Великобританія, однак вона отримала статус спостерігача в дискусіях.
Польща наполягає на тому, щоб разом з іншими країнами, що готуються до приєднання до євро, в повному обсязі брати участь у всіх переговорах, щодо долі єврозони.
За проектом договору, країни, які його підписали, повинні проводити зустрічі на вищому рівні принаймні двічі на рік. Участь країн, що не входять в зону євро, залишається на розсуд президента саміту. У документі вказано, що їх будуть "запрошувати в міру потреби і не менше, аніж раз на рік".
Чехія може відтермінувати вступ договору в силу через розкол владної коаліції. Ірландія може винести питання про приєднання до договору на референдум.
Хоча Франція хотіла б бачити серед підписантів бюджетного договору тільки країни, що входять до зони євро, Німеччина хоче включити в нього і такі країни, як Данія, Польща і Швеція, де євро не є в обігу.
Саміт у Брюсселі відбувається у день загальнонаціонального страйку на знак протесту проти заходів жорсткої економії.
У столиці Бельгії паралізовано рух, повідомляють про проблеми на вокзалах та в аеропортах.
Саміт відбувається через день після того, як французький президент Ніколя Саркозі оголосив 0,1% податок на фінансові операції.
Цей податок є частиною заходів, спрямованих на досягнення економічного зростання та створення робочих місць, і набуде чинності в серпні незалежно від того, чи інші країни підуть на це.
Під великим питанням залишається ситуація з Грецією. Переговори з приватними кредиторами поки не призвели до укладення угоди, яка б допомогла .
Європейська комісія впевнена, що угода буде досягнута протягом доби. Але в Греції гроші можуть закінчитися вже в середині лютого.
Приватних інвесторів вмовляють погодитися на 50% збитків зі своїх грецьких бондів з метою скоротити загальний обсяг грецької заборгованості до 120% ВВП до 2020 року.
Євросоюз намагається запровадити ширшу програму, яка б не допустила поширення грецької кризи на інші європейські країни.
У планах ЄС – введення в дію у липні постійного фонду фінансової допомоги в обсязі 500 мільярдів євро, так званого європейського стабілізаційного механізму. Великобританія уже відмовилася від участі в ньому.
|