ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

28.09.2004 | Віктор Янукович оприлюднив свої зовнішньополітичні пріоритети.
Олександр Сушко

За місяць до виборів Віктор Янукович відмовився від сподівань притягти на свій бік бодай частину проєвропейськи та проукраїнськи налаштованого електорату.


Місце для цього було обране достойне та цілком адекватне: зустріч з російськими медіа-боссами та російськими ж політтехнологами, що обслуговують його виборчу кампанію. Були присутніми Костянтин Ернст (ОРТ), Володимир Кулістіков (НТВ), Павло Гусєв (“Московський Комсомолець”), Світлана Міронюк (РІА “Новості”). Поряд з кандидатом в президенти сидів Глєб Павловський.


По-перше, прем’єр міністр висловився за надання російській мові статусу державної. "Це повинна бути друга державна мова". З цього приводу варто нагадати, що іще кілька тижнів тому єдиний кандидат від коаліції демократичних сил був іншої думки. Більше того, 20 серпня його коаліцію з гучною заявою залишив “Руський блок”, протестуючи проти небажання Януковича включати питання офіційного статусу російської мови в передвиборчу програму.


Що змінилося протягом місяця? Мабуть, одне-єдине: штабами кандидата було прийнято остаточне рішення будувати кампанію на акцентуванні мовної, культурної неоднорідності України та експлуатації регіональних відмінностей у ставленні до геополітичних пріоритетів. Команда Януковича робить ставку на те, що, умовного електорату Сходу і Півдня сумарно більше, ніж електорату Заходу і Центру. Тому вирішнено знехтувати переконаннями тих, хто не поділяє захоплення фразеологією “слов’янського братерства” та реанімації СРСР (у формі ЄЕП, СНД та ін).


Віктор Янукович також висловився за необхідність розроблення Росією й Україною закону про визнання подвійного громадянства. "Потрібно приймати подвійне громадянство, і я буду цього домагатися", - сказав він. Ідея загалом непогана, але, на жаль, суперечить Конституції України. І головне: дозвіл на подвійне громадянство є не питанням двосторонніх (російсько-українських) відносин, а проблемою внутрішнього законодавства. Українці мають отримати право мати два паспорта, це - поширена міжнародна норма, але таким правом мають користуватися всі українці, незалежно від того, живуть вони в Росії чи в інших країнах світу.


Кажучи про плани щодо вступу України в НАТО, глава уряду констатував, що такий крок негативно позначиться на військово-промисловому комплексі країни. Тут єдиний кандидат використав стандартну тезу, яку традиційно вживають противники вступу в НАТО, не бажаючи її пояснювати. Де розрахунки, які свідчили б про загрози для українського ОПК? Може навпаки, вступ до НАТО відкриє для вітчизняних виробників нові, більш платоспроможні та вибагливі ринки збуту? А хіба перехід на міжнародні (не радянські) стандарти військової продукції не відповідає інтересам самого ОПК?


"Систему безпеки в Європі ми бачимо на новій основі", - сказав Янукович, додавши, що брати участь у такій системі Україна може тільки разом з Росією. Що таке “нова основа”, якщо не НАТО? ОБСЄ, проти наявних пріоритетів діяльності якої висловилися лідери СНД, чи Єдина оборонна та безпекова політика Європейського Союзу, до якого жодна з країн СНД найближчим часом не вступить? Чи поширення ДКБ СНД (Ташкентського пакту) на захід? Цього кандидат в президенти та діючий глава уряду України не уточнює. Але “нова основа” – це другорядне, головне – щоб “разом з Росією”. А те, що “разом з Росією” може означати “окремо” від Європи, то й не велика втрата?



Коментар сайту “Тиждень” (www.temnik.com.ua)



Заявления, сделанные Виктором Януковичем 27 сентября, вполне можно считать программными. Ведь именно в этот день по-настоящему "родился" кандидат в Президенты Украины Виктор Янукович. До этого, в первую очередь он был не политиком, а действующим Премьер-министром.


Премьер-министр особо выделил решение недавнего саммита ЕЭП об отмене с 1 января 2005 года двойного налогообложения, назвав его "беспрецедентным".


- Это открыло все пути для ускорения взаимной интеграции, – подчеркнул Виктор Янукович в беседе с представителями российских СМИ. сам премьер является горячим сторонником раширения интеграции.


- Объединяя научные и промышленные комплексы, мы создаём перспективу для инновационного развития наших государств, – сказал Виктор Янукович, комментируя планы создания в рамках ЕЭП единой ракетно-космической корпорации.


А вот в НАТО перспектив для инновационного развития Украины не будет. Ведь переход на тамошние стандарты вооружения означает для нас лишь то, что предприятия украинского ВПК будут закрыты, и, скажем, вместо наших "Т-80" мы будем покупать или "Абрамсы", или "Леопарды"... Объективно говоря, наши танки – лучше и дешевле. Не говоря
уже о том, зачем нам разорять собственных товаропроизводителей и поддерживать западных... А где экономические интересы – там и соответствующая политическая позиция. И её Виктор Янукович сформулировал так: коль скоро вступление в НАТО негативно скажется на украинском ВПК – то в НАТО нам не надо.


Систему безопасности в Европе мы видим на новой основе, – сказал В.Янукович, добавив, что участвовать в такой системе Украина намерена только вместе с Россией. Согласитесь, это – честная позиция по отношению к нашему главному стратегическому партнёру и союзнику.


Украина Виктора Януковича – это друг и надёжный союзник России. Украина Виктора Януковича – это один из локомотивов бурно развивающегося Единого экономического пространства.


Думается, что народ Украины поддержит эту прагматичную, достойную перспективу. А на вопли националистов, "евроатлантистов" и русофобов можно не обращать внимания. В конце концов, у них уже есть свой кандидат. Но теперь свой кандидат есть и у нас, трезвомыслящего большинства населения Украины.


 


Коментар Тараса Чорновола, радника Януковича, українській службі BBC 


"Я до таких заяв ставлюся достатньо скептично як до будь-чого, що говориться в передвиборчий період", - сказав Чорновіл. "Догоджати гостям, сказати їм щось приємне, мені здається, що це є старий пережиток, який мені особисто не імпонує".

"Я був присутній на цій зустрічі Януковича з пресою, і мусив би застерегти, що трошки це все звучало не настільки в абсолютному формулюванні, більше як пропозиція до дискусії", - додав Чорновіл.

За словами Чорновола, як Янукович, так і Ющенко "люблять загравати з представниками іноземних держав".

"Я пригадую, коли Ющенко спокійно вислуховував, кивав головою, коли йому пропонували вийняти з фракції всіх націоналістів. Те ж саме стосується зараз і цієї заяви Януковича", - пояснив Чорновіл.

Чорновол нагадав, що за Конституцією зміни стосовно другої державної мови чи подвійного громадянства "просто так не робляться".

Чорновіл порадив Януковичу і прес-службі Кабміну "з цього приводу дати роз'яснення".

Він відкинув негативні наслідки від вступу до НАТО: "І тут це ще достатньо дискусійна теза, тому що наша оборонна економіка зовсім не обов'язково потерпить від цього".

"Що стосується оборонної співпраці разом з Росією, то як раз тут я можу з впевненістю сказати, що тези були достатньо розпливчаті і в них не було конкретики", - пригадав він зустріч із російською пресою.

Чорновіл також повідомив, що в питанні європейської інтеграції і зв'язків з Росією уряд Януковича "був на грані відставки".

На думку Чорновола, Кабмін саботував питання по газовому консорціуму, підготовку угод з ЄЕП і "дуже жорстко, до останнього моменту противився підписанню цих угод".


 


 


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект