ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

21.02.2019 | «Варшавський Союз» проти Союзу Москви – Тегерану – Дамаску – Анкари
Олексій Коломієць - Президент Центру європейських та трансатлантичних студій

Президент Трамп, виступаючи у Варшаві 6 червня 2017 року із програмовою промовою, виголосив основне: «Чи є у Заходу воля вижити?».

Майже через півтора року після тієї епохальної промови, у Варшаві зібралися представники із приблизно 60 держав світу. По-перше, аби визнати, що такої волі у «Заходу» немає. По-друге, засвідчити, що такого геополітичного утворення, як «Захід», вже теж немає. І по-третє, зібралися для того, щоб дійсно вижити.

Американо-польська ініціатива не могла не трапитися. Геостратегічні умови не могли не зібрати її учасників. Й абсолютно невипадково, що місцем цього зібрання була обрана саме Варшава. Польщі випало стати фронтальною державою у часи повернення історії. Україні ж випало стати «буферною», або «граничною» державою.

Деякі назвали зустріч у польській столиці народженням Близько-Східного безпекового альянсу (MESA). Скоріш за все, вони помилилися. У Варшаві 13 - 14 лютого народжувався новий глобальний альянс. Назвемо його – «Варшавський Союз». Чи замінить він НАТО? А це буде залежати від самого НАТО.

Звичайно, що варшавський саміт «Варшавського Союзу» не міг завершитися підписанням формального установчого акту. Зараз це, як неможливо, так й не бажано. Головне, наскільки близьким є спільне стратегічне сприйняття тих, хто зібрався на минулому тижні у Варшаві? Наскільки є близьким відчуття спільних загроз? Відповіді на ці базові питання треба давати швидко й нинішні геополітичні умови просто змусять учасників варшавського саміту не зволікати.

Ключові виступи Віце-Президента США Пенса та Державного Секретаря Помпео однозначно підтвердили, що часу у учасників саміту у Варшаві для визначення вкрай мало. І новітній «Варшавський Союз» чекати нікого не буде. Не тому, що не бажає, а тому, що чекати просто немає сенсу. Це нова геополітична природа «Варшавського Союзу» на відміну від інститутів минулого, які за інерцією продовжують існувати ще й сьогодні.

Не могли Німеччина та Франція бути присутніми у Варшаві. Не могла колишня комуністка Могеріні бути присутньою на народженні «Варшавського Союзу». Не міг Туск бути присутнім у Варшаві. Вони всі поза історією. Німеччина із Меркель – відвертий ворог. ЄС – це ворог вільної Європи. Франція Макрона – це страшна небезпека для Європи та вільного світу, небезпека, яка посилюється щоденно, якщо не щогодинно.

Спостерігаючи народження «Варшавського Союзу», найбільше нервували диктатори та автократи у Москві, Тегерані, Анкарі та Дамаску. Всі вони чудово розуміють, що «Варшавський Союз», передусім та головним чином, проти них. Ось чому Путін, Хаменеї та Ердоган зібралися у Сочі на наступний день після зустрічі у Варшаві. Не Сирія була головною у переговорах трьох союзників у Сочі. А саме народження «Варшавського Союзу».

У часи Холодної війни, яка ніколи не завершувалася, один проти одного стояли два блоки – НАТО та Варшавський. Зараз, коли історія повернулася, а світ увійшов у довготривалу фазу стратегічної силової конкуренції, коли розпочалася Нова Холодна війна, як виглядає, один проти одного стали «Варшавський Союз» та Союз Москви – Тегерану – Дамаску – Анкари. Зараз результат цього геополітичного зіткнення передбачити неможливо. А хтось міг передбачити результат Старої Холодної війни, наприклад, у 50-х?


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект