ТОП НОВИНИ ТА КОМЕНТАРІ

13.10.2010 | Маргарет Тетчер – 85, але її спадщина досі розділяє Британію
За матеріалами - Української служби "Радіо свобода"

Колишньому британському прем’єр-міністрові Маргарет Тетчер сьогодні виповнюється 85 років. На її честь нинішній прем’єр й однопартієць у Консервативній партії Дейвід Камерон улаштовує прийняття у резиденції керівника уряду, в якій жінка, відома ще як «Залізна Леді», провела 11 років. Проте сьогодні британське суспільство так само поділене в оцінках її спадщини, як це було у 1980-их роках на вершині її могутності.

Сьогодні вже слабка фізично, але морально нескорена перша в історії Британії жінка-прем’єр Маргарет Тетчер знову ввійде у знамениті двері прем’єрської резиденції на лондонській Даунінг Стріт. Нагодою є її 85-ий день народження – нинішній прем’єр-міністр Дейвід Камерон вирішив зорганізувати тут прийняття для жінки, яку він назвав «найвизначнішим прем’єр-міністром минулого століття у мирний час».

Зустріч Камерона з Тетчер сприймається досить символічно: обидва лідери прийшли до влади із планами, що мають багато спільного. 1979 року Тетчер хотіла скоротити видатки на громадські потреби, аби знизити прямі податки. 2010 року Камерону треба заощаджувати бюджетні кошти, аби скоротити величезний дефіцит бюджету. Коли Тетчер почала здійснювати реформи, вона наразилася на безпрецедентні протести, які придушила, продемонструвавши залізну волю. Фахівці вважають, що невдовзі Камерону знадобляться тетчерівські риси характеру, аби втілити свої задуми.

Прихильники і опоненти Тетчер по різному оцінюють її політику

Опоненти воліють оминати той факт, що коли Тетчер прийшла до влади, Британія була в економічній кризі. Профспілки мали надзвичайну силу, лейбористи запровадили триденний робочий тиждень, і в країні не вщухали страйки, які часами повністю паралізували життя. Були перебої з постачанням електрики, тижнями не прибиралося сміття на вулиці. На міжнародній арені у розпалі була «холодна війна», і суспільство побоювалося прямого конфлікту із Радянським Союзом.

Тетчер взялася змінювати практично все. Вона діяла жорстко і безкомпромісно як вдома, так і на міжнародній арені. Зокрема під час конфлікту з Арґентиною за Фолклендські острови у квітні 1982-го вона виступила з полум’яною промовою у парламенті.

«Мушу сказати Палаті Громад, що Фолклендські острови залишаються британською територією. Жодна агресія або окупація не може змінити цього простого факту. Метою уряду є звільнити острови з-під окупації і повернути їх під британську адміністрацію», – заявіла Марґарет Тетчер.

У ділянці економіки Тетчер законодавчо обмежила всевладдя профспілок і цим дала шанс британській промисловості, який згодом призвів до економічного буму, що перетворив країну на одну із провідних світових економік. Жінка-прем’єр також створила умови, що заохочували приватну ініціативу, завдяки чому британці масово засновували власні малі підприємства.

Наприкінці 1980-их Маргарет Тетчер знизила податки, це значно стимулювало розвиток економіки. Однак один із цих податків коштував їй влади. Йдеться про податок на нерухомість, який став однаковим для бідних і для багатих.

Особа Тетчер завжди розділятиме британців. Вона була людиною, що не визнавала компромісів і консенсусу. Для багатьох світових лідерів політика британської прем’єрки стала прикладом для наслідування.


USERS COMMENTS

Ваше ім'я
Ваша поштова скринька
Заголовок
Ваш відгук
Залишилось сомволів
| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 1371. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект