На сьогодні, 20 березня, припадає четверта річниця початку воєнної операції військ коаліції в Іраці.
Президент США Джордж Буш присвятив четвертій річниці операції в Іраці восьмихвилинну промову. За його словами, підсумки операції військ США з посилення безпеки в Багдаді буде видно через "місяці, а не дні або тижні". Дислоковані в Іраці американські військові бачать "ознаки позитивних змін", зазначив він. Джордж Буш наголосив, що негайне виведення військ з Іраку мало б “руйнівні наслідки”. За його словами, насильство поширилось би країною та охопило б увесь регіон.
Державний Секретар США Кондоліза Райс визнала, що Вашингтон здійснив в Іраку низку помилок, але, за її словами, жертви тисяч американських солдат не були даремними. А президент США Джордж Буш наголосив на небезпеці швидкого припинення американської військової присутності в Іраку.
Рівень "довіри" коаліційним силам
Відповідно до опитувань, проведеним за замовленням ВВС серед іракського населення, переважна більшість респондентів песимістично налаштована щодо майбутнього своєї країни. 82% жителів Іраку вважають, що командування США не здатне контролювати ситуацію в країні.
При цьому 78% опитаних іракців виступають проти присутності на території країни іноземних військ. А половина респондентів вважає, що напади на підрозділи коаліційних сил "допустимі". Лише 18% населення країни "зберігають довіру" до військ, які знаходяться в Іраці. Опубліковане у Лондоні опитування показало також різкий ріст песимізму серед іракців - лише 39% іракців вважають, що умови їх життя поліпшуються. Опитування присвячене четвертій річниці вторгнення військ коаліції на чолі зі США на територію Іраку для скинення режиму Саддама Хусейна.
У США також проведено схоже опитування. За цими даними, у правильності війни в Іраці впевнені зараз лише 35% американців, тоді як на момент її початку в березні 2003 року таких було 83%.
Демонстрації
У минулі вихідні, 17-18 березня, на передодні четвертої річниці початку військової кампанії в Іраку, на вулиці американських і європейських міст вийшли тисячі людей, щоб висловити свою незгоду з близькосхідною політикою Білого дому. Мітингуюючі порівнювали Джорджа Буша з Гітлером і вимагали зупинити війну. Але сам американський президент зволів провести вихідні на своєму ранчо і закликів не почув.
Хід розтягнувся на кілька кілометрів через весь Манхеттен і завершилося в штаб-квартирі ООН. У результаті заблокованим виявився під’їзд до офісів двох сенаторів від Демократичної партії. Поряд з простими ньюйоркцами на маніфестацію вийшли голлівудські зірки Том Роббінс і Сьюзан Сарандон, які беруть участь у подібних заходах не вперше. Хвиля антивоєнних демонстрацій прокотилася по Каліфорнії і Коннектикуту, Північній Кароліні. Маніфестації пройшли і у сусідній Канаді, де пацифісти, крім того, вимагали від уряду вивести канадський контингент з Афганістану.
У Бельгії найбільший мітинг пройшов у Брюсселі - під тими ж гаслами, що і за океаном, виступили декілька тисяч людей. У Мадриді на чолі колони йшли маніфестанти, одягнені в помаранчеві комбінезони в знак солідарності з в’язнями американської бази Гуантанамо (Куба). Близько 100 тисяч людей брали участь у демонстрації, яку підтримали практично всі політичні сили країни, а також діячі культури і мистецтва і профспілки. "Ні війні!", "Мадрид з іракським народом!" - говорили транспаранти.
Тисячі жителів угорської столиці запалили свічки в центрі Будапешту. Антивоєнні акції пройшли також у Римі, Копенгагені, Афінах, Стамбулі, Нікосії, Сантьяго, Куала-Лумпурі, Сеулі, Сіднеї і Токіо. Маніфестанти закликали Буша "забиратися додому", вивести війська з Іраку і Афганістану, покласти кінець вбивствам.
Страта лідерів
Сьогодні до світанку о 3 годині за місцевим часом був приведений у виконання вирок про повішення Тахи Ясіна Рамадана, колишнього було віце-прем’єра в уряді Саддама Хусейна.
Рамадан, як і Хусейн, був засуджений до страти за обвинуваченням у вбивстві 148 шиїтів у селі Дуджейл у 1982 році. Лідер Іраку Саддам Хусейн був страчений наприкінці грудня 2006 року.
Рамадан буде похований поруч з Саддамом Хусейном, біля Тікріта, повідомив телеканалу Al Jaseera Ахмед Рамадан, син Ясина. "Це було політичне вбивство, а не страта", - зазначив він.
Також найближчі сподвижники Саддама Хусейна, колишній глава іракської розвідки Авад Хамед аль-Бандар і колишній верховний суддя Революційного суду Іраку Барзан аль-Тікріти, були повішені 15 січня 2007 року.
Втрати
З посиланням на офіційні американські джерела Ей-бі-сі повідомляє, що за чотири роки в Іраці загинули 3 тисячі 217 і були поранені 24 тисячі 42 американських військовослужбовців.
При цьому кількість загиблих іракських цивільних осіб оцінюється в 59 тисяч 82 людини.
До кінця 2008 року, коли буде закінчуватися президентський термін Джорджа Буша, загальна вартість війни в Іраку для бюджету США складе $532 мільярди.
|