НОВИНИ

14.05.2008 | Одеса-Броди: нові 'гілки' до Європи
Джерело - Українська служба ВВС

Уповноважений представник президента України з енергетичної безпеки стверджує, що в процесі розробки нафтопровідного проекту Одеса -Броди-Гданськ нині вивчається можливість будівництва відгалужень до Словаччини та Білорусі. Богдан Соколовський в інтерв'ю Бі-Бі-Сі також сказав, що найближчим часом розпочнеться експериментальне прокачування нафти до Чехії.



Водночас українські чільники висловлюють сподівання, що вже восени розпочнеться реалізація проекту на відтинку Броди-Плоцьк. Разом із тим азербайджанська сторона поки не конкретизує, скільки і коли вона зможе розпочати постачань нафти для трубопроводу Одеса-Броди. Хоча поки нафтогін Одеса-Броди працює у реверсному режимі, тобто прокачує російську нафту від Брод до чорноморського узбережжя, українські чільники в пошуках як джерела постачання, так і споживачів у європейських країнах.



Представник президента з енергетичної безпеки Богдан Соколовський твердить, що нині вивчається можливість спорудження гілок до Словаччини і Білорусі, кажучи, що проект розробляє незалежна компанія, що, на його думку, дозволить ґарантувати оптимальний баланс інтересів усіх учасників проекту.


В інтерв'ю Українській службі Бi-Бi-Сi Богдан Соколовський також сказав, що найближчим часом, - не уточнивши, коли саме,- буде проведено експеримент з перакачуванням нафти до Чехії.


Богдан Соколовський: " Ми вже в найближчі дні почнемо експериментальне прокачування нафти за маршрутом "Броди - Кралупи" до Чеської Республіки. В Чехії це один нафтопереробний завод, а в цілому переговори ведуться з кількома нафтопереробними заводами і компаніями за кордоном. Але поки не підписано контракт, не прийнято втручатися в господарюючі суб'єкти."


В разі, якщо експеримент завершиться успішно, то Україна, на думку пана Соколовського, може розраховувати на поставки щорічно від 7 до 9 мільйонів тонн нафти.



Ще раніше голова НАК "Нафтогаз Україна" Олег Дубина запевняв, що нафтопровід Одеса-Броди вже до кінця червня почне працювати в прямому режимі. Водночас він ухилився від відповіді на запитання щодо реакції на ці плани російсько-британського холдингу ТНК-ВР, який користується нині нафтопроводом для доставки нафти в Одесу.


Угода щодо поставок енергоносіїв саме в цьому режимі була підписана між українськими і російськими компаніями в кінці 2006 року на три роки. І порушення Києвом Угоди, на думку експертів, може викликати нове протистояння в україно-російських взаєминах.


Тим часом радник міністра палива і енергетики Олександр Тодійчук в інтерв'ю Бi-Бi-Сi висловив переконання, що вже на енергетичному саміті у Києві 22 травня Україна отримає позитивні сигнали щодо подальшої долі нафтогону Одеса-Броди-Плоцьк.


Олександр Тодійчук: "Восени, коли буде завершено бізнес-план, сподіваємося, що цього разу вже не буде жодних аргументів наших опонентів, і розпочнеться реалізація відтинку Броди-Плоцьк. На першому етапі, ми знаємо, що згідно з бізнес-планом, 4,5 мільйони - це вже не збитковий рівень, а ми сподіваємося, що буде на першому етапі 6-7 мільйонів тонн нафти на рік. Постачальників є досить, більш актуальне - питання споживачів."


Між тим експерт з енергетичних питань Центру "Номос" Михайло Гончар каже, що винними у тому, що гальмується початок роботи нафтопроводу Одеса-Броди-Плоцьк є як українська, так і польська сторони.


Михайло Гончар: "Що стосується політичних аспектів, то у кожній країні є свої політичні нюанси. Так само в Польщі вважають, що непослідовність української сторони в питанні використання Одеса-Броди теж є гальмівним фактором подальшого розвитку цього проекту в напрямку на Плоцьк. І, відповідно, українська сторона теж має рацію, коли закидає польській стороні, що вона занадто зволікає із запуском цього проекту, постійно переймається вивченням тих питань, на які вже існують відповіді і т.д."


На думку експерта, постачальниками нафти можуть бути і Казахстан, і Азербайджан з терміналами у Батумі, Супсі і Новоросійську.


Разом із тим посол Азербайджану в Україні Талят Алієв в інтерв'ю Бi-Бi-Сi не зміг відповісти, скільки і коли Азербайджан готовий почати постачання нафти для трубопроводу Одеса-Броди.


Талят Алієв: "Політичне рішення у цьому питанні ухвалене. Причому позитивне. Нині іде інтенсивна робота між експертами України, Азербайджану і Польщі. Думаю, на енергетичному саміті в Києві, а також під час візиту 21 травня до Києва президента Азербайджану це питання буде конкретизовано. Обсяги постачання залежатимуть від збільшення загального експорту азербайджанської нафти. Ми хочемо довести її видобуток до 60 мільйонів тонн. З них 50 мільйонів буде йти нафтогоном Баку-Тбілісі-Джейхан. Решта - іншими трубопроводами. Доставлятися до Одеси нафта буде танкерами.


Водночас голова представництва Євросоюзу в Україні Ієн Боуґ налаштований досить оптимістично, кажучи, що ЄС завжди вважав, що нафтопровід мав би працювати саме з півдня на північ. Він висловлює сподівання, що цей проект буде врешті-решт реалізований.


В той час, як Україна і європейські держави шукають шляхів зменшення залежності від російських енергоносіїв, сама Росія теж виявляє активність. Приміром, уряд Сербії схвалив нафтогазову угоду з російським Газпромом, згідно з якою російський газовий монополіст прокладе територією Сербії 400- кілометровий відрізок трубопроводу "Південний потік" і придбає контрольний пакет акцій держкомпанії Нафтова індустрія Сербії.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 647. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект