НОВИНИ

06.05.2008 | Американські конгресмени засуджують небезпечні кроки Росії, що порушують суверенітет Грузії
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Резолюцію про засудження дій російського уряду, спрямованих на підрив територіальної цілісності Грузії та перешкоджання улагодженню конфліктів в Абхазії та Південній Осетії ухвалив Комітет із закордонних справ Палати представників Конгресу США. Сьогодні її мають затвердити на сесійному засіданні Палати. 
 
Georgia_map_new_flag

(RadioSvoboda.Ua)
Ця резолюція була ініційована групою конгресменів, серед яких – голова Комітету у закордонних справах Говард Берман, голова підкомітету з питань європейської політики Роберт Векслер, голова Гельсінкської комісії Елсі Гестінгс, та інші впливові законодавці.

У документі йдеться, зокрема, про засудження кроків Росії до встановлення «офіційних стосунків» із керівництвом Абхазії та Південної Осетії – оскільки це є порушенням суверенітету Грузії, а також перешкодою до мирного порозуміння між грузинським урядом та сепаратистами. З іншого боку – висловлена підтримка «зваженої та стриманої» реакції Грузії на останні події, підкреслено її прагнення до мирного діалогу. Також у документі кілька разів наголошено на необхідності забезпечення територіальної цілісності Грузії та розв'язання суперечок мирним чином і шляхом переговорів.

Окремий пункт резолюції адресовано Генеральному секретареві ООН із вимогою провести розслідування інциденту що стався в квітні, коли безпілотний літак Грузії було збито, як стверджується у повідомленнях, російським винищувачем МІГ-29.

Нарешті, остання теза цієї резолюції висловлює підтримку рішень Бухарестського саміту НАТО де заявлено, що Грузію буде прийнято до Північноатлантичного Союзу, та закликає міністрів іноземних справ країн НАТО ухвалити у грудні позитивне рішення про ПДЧ для Грузії.

Суверенітети, самовизначення, та стратегічні інтереси Америки

Обговорення у профільному комітеті засвідчило, що американські законодавці далеко не єдині у своєму ставленні до нового конфлікту між Росією та Грузією, який почав набитати обертів.

Наприклад, конгресмен Бред Шерман скептично зауважив: в якихось випадках ми виступаємо за самовизначення та незалежність регіонів, а в інших підтримуємо територіальну цілісність країн. Але, як виявляється – ми завжди послідовно проти Росії, і така політика не є мудрою.

Іншу точку зору висловив конгресмен Едвард Ройс. Він погодився з тим, що треба засудити Росію та підтримати Грузію у цій конфліктній ситуації, але при цьому зазначив: якби Грузія вже була в НАТО, то ми б сьогодні фактично перебували у стані війни з Росією, яка є ядерною державою. Чи відповідає це життєвим інтересам Америки?

Проте емоційний виступ конгресмена Роберта Векслера виявився найбільш переконливим. Ця резолюція не є антиросійською, наголосив він. Ми лише реагуємо на останні факти і засуджуємо односторонні та агресивні дії, відмову від діалогу в рамках міжнародних організацій. А що стосується питання про членство Грузії в НАТО, ми жодним словом не виходимо за межі рішень, вже ухвалених у Бухаресті усією спільнотою країн – її дійсних членів.

Ухвалений документ належить до так званих «незобов'язуючих резолюцій». Хоча такі резолюції, чи постанови, не мають сили законів, їм надається важливе політичне значення, оскільки вони вважаються висловленням думок чи занепокоєнь виборців, яких представляють конгресмени. Крім того, такі резолюції дають попереднє визначення позицій Конгресу при голосуванні законопроектів із тих чи інших питань, і в цьому полягає їхнє практичне значення.

 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2020. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект