НОВИНИ

17.04.2008 | Як повернення Сильвіо Берлусконі вплине на українсько-італійські відносини?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Сильвіо Берлусконі, мільярдер і медіамагнат, готується втретє сісти у крісло прем’єра Італії. Із поверненням Берлусконі до влади з’явився шанс, що зміняться й італійсько-українські відносини. Про це кажуть Радіо Свобода оглядачі, які стежать за діалогом Києва і Рима. Втім, експерти розходяться в думках, якою буде політика Берлусконі щодо України. Що вже очевидно, так це те, що нова італійська влада буде суворіше ставитися до заробітчан, які працюють в Італії нелегально.
 




 
 
Анатолій Орел за часів президентства Леоніда Кучми був послом України в Італії, а нині є радником фракції «Партії регіонів» із зовнішньої політики. Він переконаний, що повернення Берлусконі – це позитивний сигнал для України, яким варто скористатися.



«Пан Берлусконі добре знає Україну, добре обізнаний з її великим потенціалом. Єдине, що мене хвилює, то це те, наскільки наша сторона буде відповідати на ці виклики. Після Помаранчевої революції фактично відносини у нас заморожені були. У 2005 році сподівалися, що пан Ющенко відвідає Італію з візитом. Він її не відвідав, відклав візит. Відкладено було двічі. У 2006 році, якщо пам’ять мене не підводить, італійська сторона сказала, що вона хоче відкласти візит через те, що якраз тоді Віктор Андрійович почав цю операцію з достроковими виборами. Тобто, фактично відносини зараз ледь жевріють», – зауважив Анатолій Орел.


Частий гість за президентства Кучми


Справді, Сильвіо Берлусконі був частим гостем України за часів президентства Леоніда Кучми. Тоді він говорив, що Україна має якомога швидше стати членом Європейського Союзу. А коли Кучма якось сказав, що країна має виконати всі вимоги вступу до ЄС у 2011 році, то Берлусконі навіть зробив йому зауваження, мовляв, це надто далека мета, можна підготуватися і скоріше. Запам’яталося і те, що у 2006 році Берлусконі став на бік Росії, коли казав, що «несанкціонований відбір» газу Україною є однією з причин того, що Італію тієї зими охопила енергетична криза. Тепер Італія має привілейовані стосунки з Росією у газовій сфері. Італійський концерн «Ені» підписав контракт з «Газпромом» до 2035 року.


Через це ймовірно, що Берлусконі і надалі буде підтримувати Москву, вважає професор римського університету «Ла Сап’єнца» Оксана Пахльовська.


«Для України це найгірший варіант із усіх, тому що Берлусконі насамперед політик-популіст. Він не має ідей політичного, чи ідеологічного характеру, і Схід Європи для нього — це бізнес-територія. А щодо Росії, то Берлусконі мав прекрасні стосунки з Путіним навіть тоді, коли весь Захід критикував Путіна за чеченську кампанію і так далі. Але Берлусконі завжди називав його своїм другом і демократом, навіть вдягався з ним у шапку-вушанку на дачі в Путіна», – зауважує Оксана Пахльовська.


У питанні Україна-НАТО підтримуватиме Київ чи Москву?


Майбутній керівник італійського уряду належить до правого політичного крила. Але шанси, що Італія підтримає надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО непевні. Про це говорить президент Центру європейських та трансатлантичних студій у Києві Олексій Коломієць: «Можна так спроектувати, що від табору тих, хто голосував проти України, відколеться голос Італії. Я ще перед бухарестським самітом НАТО дуже жалкував, що вибори відбудуться в Італії після саміту в румунській столиці. Можна проектувати, але я все ж таки не наважився б на це. Будемо дивитися на те, якими будуть перші промови новоствореного уряду Італії і хто займе посади міністра оборони, міністра закордонних справ, хто займе ключові посади в канцелярії прем’єр-міністра».


Професор Оксана Пахльовська очікує, що у питанні Україна-НАТО Берлусконі підтримуватиме Москву, хоча тут варто врахувати американський чинник.


«Звичайно, можна згадати про те, що Берлусконі також великий друг Америки. Так що якоюсь мірою американські вибори скоригують це ставлення, але якщо й скоригують, то мінімальним чином», – говорить Оксана Пахльовська.


Берлусконі вже пообіцяв перекрити італійські кордони для нелегалів


Водночас варто очікувати, що нова італійська влада буде вимогливіше ставитися до мігрантів, серед яких сотні тисяч українців. Цього побоюється Олесь Городецький, голова Християнського товариства українців Італії: «Стосовно іммігрантів, кажучи чесно, напевне ситуація не буде покращуватися, бо, як Ви знаєте, великі відсотки взяла «Північна ліга». Вони ж у коаліції, Берлусконі програв би без них. І вони дуже категорично налаштовані проти мігрантів. Це була одна з виграшних карт цих виборів, тому що в Італії підвищилася кількість правопорушень і дуже багато іммігрантів, зокрема румунів, задіяні в цьому, і тому люди дуже обурені».


Олесь Городецький ніби у воду дивився. У вівторок Сильвіо Берлусконі пообіцяв, що перекриє італійські кордони для нелегалів.


Крім цього, суперник Берлусконі на виборах лівоцентрист Вальтер Вельтроні обіцяв, що іноземці, які живуть законно в Італії протягом 5 років, зможуть брати участь у місцевих виборах. Така політика дала б змогу мігрантам, включно з українцями, додаткову можливість захищати свої права. Але праві сили, які повернулися до влади в Італії, проти подібних нововведень.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект