НОВИНИ

01.11.2004 | Політолог про вибори в Україні: технології влади спрацювали
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Проаналізувати попередні результати виборів президента України ми попросили німецького політолога, експерта з питань Східної Європи Райнера Лінднера. На момент розмови, лідирував чинний прем”єр Віктор Янукович, але його відрив від опозиціонера Ющенка був незначним.


DW. Пане Лінднер, чи здивували вас останні дані з виборчих дільниць?


ЛІНДНЕР. На жаль, ні. Я дещо здивований різницею результатів вчора, вночі й сьогодні зранку. Деякі соціологічні служби, зокрема, Центр Разумкова, говорили про перемогу Ющенка. Хоча з іншого боку, враховуючи дані різних екзіт-полів. картина виглядає не так однозначно. Це означає, що збувається мій прогноз. Державний апарат використав свої адміністративні ресурси, спрацювали технології влади, тобто маніпуляції. Очевидно, що спрацювали й так звані ”темники Медведчука”, що малий великий вплив на висвітлення виборів у мас-медіа. Якби Ющенко був далеко попереду, вибори, можливо, взагалі не визнали б.


DW. Як ви оцінюєте результати Віктора Ющенка?


ЛІНДНЕР. Вражає, скільки голосів він зміг набрати попри масові перепони, які йому чинилися, попри блокаду в мас-медіа. Це показує, наскільки великий потенціал українців, які підтримують його політичну лінію. Але я сумніваюся в перемозі Ющенка. В період до другого туру, який без сумніву відбудеться, державний апарат запрацює на повну потужність. Почнуть лунати критичні голоси про виборців у Західній Україні. Уже зараз почали говорити про нібито численні порушення з боку прихильників Ющенка. Можливо, окремі результати на заході буде поставлено під сумнів. Я думаю, що Янукович та Кучма не збираються здаватися і саме зараз почнуть справжню кампанію.


DW. Цього разу в Україні перебуває надзвичайно велика кількість іноземних спостерігачів. Чи в змозі вони запобігти фальсифікаціям чи принаймні обмежити їхнє застосування?


ЛІНДНЕР. Я в це не вірю. Не думаю, що присутність міжнародних спостерігачів зможе запобігти масштабним маніпуляціям. На мою думку, такі масштабні маніпуляції відбуватимуться не у виборчих дільницях, тобто не на рівні територіальних комісій. Думаю, що маніпуляцій слід очікувати там, де немає доступу спостерігачів, а саме – в Центральній виборчій комісії, де результати зводяться до купи. Водночас я вважаю, що присутність спостерігачів є дуже важливою, як сигнал того, що Захід має великий інтерес до чесних виборів у цій країні.


DW. Яку роль відіграватимуть у другому турі кандидати, які зходять з дистанції, передусім соціаліст Олександр Мороз та комуніст Петро Симоненко?


ЛІНДНЕР. Можна припустити, що голоси прихильників Мороза і Симоненка підуть до Ющенка. Відомо, що виборці Симоненка не є прихильниками Януковича. Інші кандидати, як наприклад Кінах, підтримають Януковича.


DW. У день виборів в Україні було запроваджено безпрецедентних заходів безпеки. Виборчі дільниці було взято під охорону, Центральна виборча комісія в Києві фактично перетворилася на фортецю. Опозиціонер Ющенко заявляв, що у разі масових фальсифікацій, він готовий закликати українців до акцій непокори. Чи можливий в Україні силовий конфлікт?


ЛІНДНЕР. Заяви обох кандидатів у останні дні справді викликали занепокоєння. Наголошую – заяви з обох боків. Це були заклики до протестів. Звичайно, в окремих випадках це можна зрозуміти. Ніхто не хоче сидіти, склавши руки, й миритися з фальсифікацією виборів. Але на мою думку, Україні зараз менше за все потрібна силова конфронтація обох таборів. Не думаю, що це приведе до бажаного майбутнього країни.


DW. Все ж таки чи вважаєте ви за можливе, що Ющенко піде на такий крок?


ЛІНДНЕР. Я припускаю, що ситуація настільки закручена, що в окремих випадках у столиці можливі сутички. Ми всі бачили бронетехніку перед будинком Центральної виборчої комісії. Це поганий сигнал, коли в країні, що називає себе демократією, місце підрахунку голосів обнесено великим парканом і охороняється спецтехнікою. Також і для спостерігачів за кордоном це жодним чином не сприяє вірі в демократію України.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект