НОВИНИ

04.04.2008 | The Wall Street Journal: Бухарестська битва
Джерело - Korespondent.net

Вважається, що європейська безпека - це проблема минулого століття. Скажіть це Україні і Грузії, заявки яких на приєднання до західного світу були фактично відхилені Росією на вчорашньому надзвичайно драматичному самміті Організації Північноатлантичного договору, йдеться на сторінках американської газети The Wall Street Journal.


WSJ: Бухарестська битва
Reuters
Бухарест не став зоряною годиною
американської дипломатіїУ залах Палацу народу, збудованого за Чаушеску, американський ідеалізм зіштовхнувся з войовничим Кремлем і головним представником його інтересів у Європі - Німеччиною. США зазнали поразки. Безумовним переможцем бухарестської битви став президент Росії Владимир Путін, якого навіть не було в місті.


Вашингтон не зможе підсолодити гірку пігулку поразки американського проекту возз'єднання Європи. Це був останній самміт президента Буша, і його нездатність переконати Німеччину в необхідності відкрити двері для України і Грузії стане плямою на єдиному позитивному елементі його політичної спадщини в Європі. Улітку 2001 р., до того, як на тліючих вугіллях 11 вересня народилася 'доктрина Буша', президент обіцяв зробити пріоритетом поширення свободи на континенті. Незабаром після цього він відкрив двері НАТО сімом колишнім радянським сателітам, включаючи Румунію. Потім Вашингтон підтримав демократичних 'кольорових' революціонерів в Україні та у Грузії.


У Бухаресті велася боротьба за право цих країн, які здавна були васалами Росії, попрощатися з минулим і попросити для себе місця на Заході. Україна і Грузія зробили чіткий вибір, попросивши 'план дій зі вступу' (ПДЧ). Як показує англійська абревіатура (МАР), ці попередні і, фактично, символічні угоди є картою, що вказує можливі шляхи до вступу в НАТО. Без жодних витрат чи зобов'язань ПДЧ ставить ці країни на колію вестернізації.


Путіну огидні практично всі стратегічні ініціативи США в Європі - від незалежності Косова до розміщення системи ПРО. Але Росія немає безпосередніх інтересів у Косовому, і вона знає, що обмежена система протиракетної оборони не створює для неї загрози. З іншого боку, ПДЧ - це не порожній звук. Грузія - проамериканська заноза в боці Росії, яку Кремль бажав би висмикнути - якщо потрібно, то силою. А Україна, найбільша республіка колишнього СРСР після Росії, - це бажаний приз. Росія прагне зберегти ці держави у своїй сфері впливу. Учора Німеччина зіграла роль інструмента реалізації її цілей.


Бухарест не став зірковою годиною американської дипломатії. США надто пізно зайнялися Україною і Грузією. Пентагон і державний департамент кинули всі сили на те, щоб домогтися згоди Росії на ПРО і оступилися там, де справді потрібно було діяти. На той час, як Буш цього тижня виступив з емоційною заявою перед пресою, своє слово сказала канцлер Ангела Меркель. Буш, у якого непогані відносини з лідером Німеччини, не зміг переконати її в декількох телефонних розмовах, а також за вечерею і за обідом у Бухаресті.


Німеччина - це нова Франція. Якщо нинішній лідер Франції Ніколя Саркозі приховує старий голльський скептицизм стосовно НАТО, то Берлін відіграє роль проблематичного союзника. Герхард Шредер одержує сьогодні зарплату від "Газпрому", але шредеризм продовжує жити. Його спадкоємиця Меркель очолює незграбну ліво-праву коаліцію і, за словами наближеного до неї високопоставленого чиновника, вона не наважилася уплутуватися в зовнішньополітичну бійку при тому, що на обрії майорять вибори, призначені на наступний рік.


Путін, який сьогодні залетить на ланч на свій перший самміт НАТО, безсумнівно, буде в гарному настрої. Москва, нарешті, одержала право голосу при прийнятті внутрішніх рішень НАТО. 'Невже наступного разу, коли ми спробуємо послатися на Статтю 5 (про колективну оборону країн-членів НАТО), нам доведеться спочатку питати дозволу Росії?' - похмуро пожартував колишній прем'єр-міністр Естонії Лаар. В усій Східній Європі вигляд Німеччини і Росії, які разом вирішують долі країн, розташованих між ними, викликає звичне тремтіння в колінках. 'Це виглядає як капітуляція перед Росією, - говорить Олег Рибачук, колишній віце-прем'єр України. - Чесно кажучи, для альянсу це більша проблема, ніж для нас'.


Офіційні особи Грузії побоюються, що Росія скористається перевагами, отриманими в Бухаресті, проти Михаїла Саакашвілі - можливо, шляхом підбурювання до насильства в сепаратистській Абхазії. Це звучить параноїдально, але, з огляду на службовий список Кремля на Кавказі, цілком переконливо. Відповідь Заходу стане ударом і по недавно сформованому уряду Юлії Тимошенко, одного з колишніх лідерів 'помаранчевої революції' 2004 р. в Україні.


Найгіршим із усіх сценаріїв буде дозволити зміцнення російської інтерпретації Бухареста. За останні два десятиліття розвиток демократії в Європі набрав небачені обороти. Будучи авторитарною, Росія не може перешкоджати демократизації і вестернізації інших країн, якщо тільки європейці, як на цьому тижні, не виявлять боягузтво. Рішення по Україні і Грузії мають розглянуте ще раз впродовж року, і чим швидше, тим краще для авторитету НАТО.


Імовірно, це парадоксально, але перспективи трансатлантичних відносин в останній рік правління президента, якого часто звинувачують у їхньому руйнуванні, рідко коли виглядали настільки багатообіцяючими. Бушу повезло, що за його часів перестав існувати дует Шредер-Ширак, і до влади в Берліні і Парижі прийшли нові лідери, які розуміють, що Європа немає серйозної альтернативи тісному військовому союзові зі США. На цьому тижні Саркозі заявив про своє бажання повернути в наступному році Францію у військову структуру НАТО і першим захотів відправити поповнення в Афганістан. Це полегшить тягар інших, але як показує досвід 'холодної війни', найчастіше велику його частину несуть США, Великобританія і ще кілька країн. Американський президент може також утішити себе тим, що альянс схвалив ще один проект, покликаний стати частиною бушівської спадщини, - протиракетного щита. Він дає Польщі і Чехії політичне прикриття для розміщення ракет-перехоплювачів і радарів на своїй території.


Що стосується питання завідування, то хто б не прийшов на зміну Бушу, він, швидше за все, запозичить без зазначення автора його слова, вимовлені тут у середу. НАТО, яке готується вступити в сьоме десятиліття свого існування, ступило на шлях перетворення в 'експедиційний альянс, що відправляє свої сили в будь-яку точку земної кулі, щоб допомогти забезпечити мільйонам вільне і мирне майбутнє'. Держави-члени, за його словами, зв'язані не так договірними зобов'язаннями, як спільністю цивілізації.


І, хоча Буш підкреслював, що 'Росія нам не ворог', для більшості країн-членів НАТО агресивність путінського режиму лише стала фактором, що сприяє єднанню. Невеликий крок назад, зроблений у Бухаресті, не має відвернути США від виконання всіх інших глобальних зобов'язань, від завершення тієї роботи, що почалася з руйнування Берлінської стіни майже покоління тому. 'Цей Альянс потребує лідера', - заявив представник однієї з європейських країн НАТО. На цю роль годить тільки Америка.


Метью Камінський - редактор редакційної сторінки Wall Street Journal Europe


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2022. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект