НОВИНИ

01.04.2008 | Афганістан, розширення НАТО і стосунки з Росією – головні теми самміту в Бухаресті
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Що робити з Афганістаном, та як будувати майбутні відносини з Росією – ці питання вирішуватимуть глави 26 країн на самміті НАТО, що розпочнеться 2 квітня в Бухаресті. З Росією пов’язана ще одна важлива тема самміту – розширення Альянсу. Якщо до прийняття у лави НАТО Балканських країн Росія особливих застережень немала, то проти самої ідеї членства у віддаленому майбутньому України і Грузії, Росія розгорнула напередодні самміту справжню наступальну операцію на дипломатичному фронті. 
 
 NATO-log

(www.nato.int/)
Самміт НАТО, який розпочнеться у середу в румунській столиці, має стати найбільшим в історії. На нього мають приїхати керівники близько 60 країн. У роботі саміту візьме участь Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун, представники Світового Банку та делегація Європейського Союзу на чолі з головою Європейської Комісії Жозе Мануелем Баррозу.


Цей самміт буде прощальним і для двох президентів, які залишають значний слід в історії: президент США Джордж Буш, чий термін спиває наприкінці року, та гість НАТО – президент Росії Володимир Путін, який має передати владні повноваження своєму наступнику вже наступного місяця.


Афганська місія розділяє Альянс


Питання, яке протягом багатьох місяців ледь не розсварило між собою членів Альянсу, стосувалося участі різних країн в операціях в Афганістані. Канада обіцяла вивести свій контингент із цієї країни до кінця наступного року, якщо інші члени Альянсу не розділять з нею тягар боротьби з рештками Талібану на гарячому півдні країни.


Є багато голосів, включно з такими впливовими, як Збігнєв Бржезінскі, які говорять, що війну в Афганістані НАТО не зможе виграти навіть із більшим військом. Тому найкраще Альянсу зосередитися на тому регіоні, звідки він походить, тобто на Європі.


Експерт американської Фундації Джеймстаун Владімір Сокор зазначив: «Місія в Афганістані підриває політичну солідарність в НАТО та довіру до НАТО. Тому головне зараз її відновити і зосередитися на розширенні НАТО в Європі, включно з майбутнім прийняттям до Альянсу Грузії та України».


Розширення тільки на Балкани?


Розширення буде другою важливою темою Бухарестського самміту. Очікується, що на ньому до лав Альянсу приймуть три Балканські країни – Албанію, Хорватію та Македонію. Хоча суперечка щодо назви останньої ставить знак питання щодо її прийняття до НАТО. Адже Греція протестує проти того, щоб її сусідка мала однакову назву з грецькою провінцією.


Найбільша ж інтрига самміту пов’язана з питанням, яке редакційна стаття впливового часопису «Файненшиал Таймс» називає «питанням надзвичайної геостратегічної ваги», а саме – чи надавати Україні і Грузії можливість приєднатися до Плану дій для членства в НАТО, який колись у майбутньому може привести їх до Альянсу. До останньої миті це питання залишиться відкритим, і не стільки через неготовність цих країн, скільки через протести Росії.


Із чим приїде московський гість


Окрема зустріч в рамках саміту з президентом Росії Володимиром Путіним також може принести багато сюрпризів. Крім розширення, Росія має інші претензії до країн НАТО. Зокрема, Москва намагається відвернути появу американських елементів системи протиракетної оборони на території Польщі та Чехії.


Оглядачі називають цей самміт багато в чому вирішальним. Він має дати відповідь на запитання про те, якими будуть стосунки всередині найважливішого безпекового клубу в світі, як розвиватиметься Альянс, і який вплив він матиме на безпеку в світі.


 | | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2022. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект