НОВИНИ

28.02.2008 | Чехія – США: Радари в обмін на скасування віз
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

США та Чехія «торгуються» щодо умов розміщення на чеській території елементів американської системи протиракетної оборони. Домовленість, як пишуть чеські газети, може виглядати так: радар в обмін на безвізовий режим.


У Чехії кажуть, що попри розширення шенгенської зони через Європу усе ще пролягає невидимий кордон, який поділяє громадян на тих, яким віза на в’їзд до США непотрібна, та тих, яким усе ще доводиться вистоювати довжелезні черги біля американських посольств, аби отримати заповітний дозвіл до Америки, як цей чоловік: «Американці можуть приїжджати до нас, коли їм заманеться. А ми змушені так себе принижувати: випрошуємо візу та ще й не можемо бути певними, що таки отримаємо її.»


Тому не дивно, що тема безвізового режиму із США дуже популярна серед чеських політиків. Водночас прем’єр Тополанек розуміє, що мусить щось запропонувати американцям взамін. І це, на думку чеських ЗМІ, якраз може бути згода на розміщення на території Чехії радарної станції - одного з об’єктів американської системи ПРО.


Тополанек все заперечує


Утім, Тополанек заперечує наявність прямого зв’язку «радар – безвізовий режим»: «Мета полягає в тому, щоб домовитися про якнайкращі для нас умови. Ідеться про те, щоб чеські фірми були залучені до будівництва радарної станції. Адже наш пріоритет – щоб усе це приносило переваги для чеської економіки.»


Ситуація для чеського прем’єра непроста. З одного боку, він знає, що для більшої підтримки виборців йому необхідно виторгувати в американців безвізовий режим. З іншого – ставити це у пряму залежність від розміщення американської радарної станції він теж не хоче, бо це питання вкрай суперечливе у Чехії.


Крім того, чеська влада ризикує вступити в конфлікт з керівництвом ЄС, яке вже впродовж тривалого часу веде переговори від імені Чехії та ще 11 країн – нових членів спільноти про скасування візового режиму із США.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект