Європейському Союзу і Сполученим Штатам вдалось залагодити найкрупнішу торгову суперечку, що тривала вже декілька років і яка загрожує США багатомільйонними санкціями за суперечливий антидемпінговий закон.
Європейський Союз відмінив багатомільйонні санкції на імпорт з США після того, як президент Буш підписав закон, що відміняє спірні субсидії американським експортерам.
Цей закон, можливо, покладе кінець суперечкам, які тривають уже майже 2 роки - з моменту, коли Всесвітня торгівельна організація (ВТО) постановила, що американські субсидії порушують антидемпінгове законодавство.
Комісар ЄС по торгівлі Паскаль Ламі привітав рішення Джорджа Буша, в результаті якого фінансова допомога американським експортерам буде скорочена на 5 мільярдів доларів в період між 1 січня 2005 року і 31 грудня 2006 року.
Однак Ламі виразив стурбованість з приводу пункту в законі, який, на його думку, може призвести до встановлення податкових привілей експортерам після 2006 року.
Комісар Євросоюзу не виключив можливості відновлення санкцій. "Ми подивимось, що скаже ВТО", - заявив Паскаль Ламі.
Мільярдні санкції
Санкції введені ЄС 1-го березня передбачали збільшення на 5% митних стягнень на широкий перелік американських товарів, з правом підвищувати їх на один процент щомісячно. Під санкції попали сотні найменувань: від ананасів і ювелірних прикрас до програм Microsoft і продукції корпорації Boeing.
Штраф міг досягнути 72% (близько 4 мільярдів доларів в рік) від засобів, втрачених ЄС та іншими торговими партнерами Вашингтона в результаті американського антидемпінгового закону, відомого також як поправка Бьорда.
В серпні ВТО офіційно погодила введення торгових санкцій у відношенні Сполучених Штатів.
Спірна поправка
Поправка Бьорда (за іменем сенатора Роберта Бьорда), введена три роки назад, дозволяє США передавати американським компаніям гроші, отримані від штрафів, накладених на іноземних експортерів. Це дозволяє національним виробникам продавати свої товари на внутрішньому ринку по штучно заниженим цінах.
ВТО визнала поправку незаконною ще в 2002 році, так як завдяки їй США наказували іноземних виробників двічі: один раз, штрафуючи, інший раз - передаючи відібрані у них гроші їх прямим конкурентам.
Головним "користувачем" спірної поправки є американські стале-литейні компанії. Також мільйони доларів на ній економлять виробники макаронних виробів і виробники свічок.
ВТО вимагали, щоб Вашингтон вніс зміни в закон ще до кінця минулого року, але, хоч адміністрація Буша закликала переглянути поправку, Конгрес США так і не прийняв ніяких мір.
Скаргу проти США на розгляд ВТО внесли крім ЄС Японія, Бразилія, Канада, Чилі, Індія і Південна Корея.
|