НОВИНИ

12.02.2008 | Чи з’явилася загроза для існування НАТО?
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

На щорічній конференції з політики безпеки у Мюнхені американський міністр оборони Роберт Гейтс знову повторив слова про ризик перетворення НАТО у «двоярусний альянс, в якому одні країни воюють, а інші – ні», говорячи про нинішню ситуацію в Афганістані.

 Американський представник також попередив, що це може призвести до руйнації Альянсу. Чи пов’язані такі заяви лише з операціями НАТО в Афганістані, чи може вони стосуються більш глобальної проблеми – майбутнього Північноатлантичного блоку?
 
 
Застереження щодо проблем в НАТО прозвучали, як серйозні попередження з боку американських та інших західних чільників упродовж минулого тижня, коли Державний секретар США Кондоліза Райс і міністр закордонних справ Великої Британії Девід Мілібенд провели переговори у Лондоні і несподівано прибули до Афганістану. Перед цим глава Пентагону сказав американським конгресменам про небезпеку перетворення Альянсу «у двоярусну організацію».


Це ж Роберт Гейтс повторив і в Мюнхені в неділі. Він також звернувся до європейців: «Зараз я хочу приєднатися до багатьох європейських лідерів і звернутися прямо до людей у Європі. Загроза з боку ісламських екстремістів реальна. І вона сама собою не зникне».

Гейтс фактично повторив у Мюнхені слова Держсекретаря США, що слід саме в Афганістані знищити екстремістів у їхньому зародку, і це головне завдання НАТО. У Мюнхені йшлося про намагання ісламських екстремістів заволодіти ядерною зброєю і прямі загрози з їхнього боку Пакистану, який уже має ядерний потенціал.

Одні воюють із екстремістами, а інші намагаються уникнути цього?

Проблемою НАТО в Афганістані є те, що не всі країни Альянсу, зокрема Німеччина, хочуть нарощувати свої військові сили саме на півдні, в афганських провінціях Кандагар та Гільменд, де активізувалися сили «Талібану». Цього й стосується попередження міністра оброни США про можливу «двоярусність» блоку, де одні воюють із екстремістами, а інші намагаються уникнути цього.

Хоча міністр оборони Німеччини Франц Йозеф Юнґ запевнив: «Я думаю, що у нас є солідарна відповідальність, саме на цьому я хочу наголосити. І в межах наших колективних регіональних зобов’язань є правильним, на мою думку, що НАТО діє як співтовариство, яке здійснює стратегію безпеки в умовах великої операції в Афганістані. У даному випадку ми заповнюємо один із проміжків безпеки в повітрі нашими літаками «Торнадо».

Німецька влада вже тривалий час перебуває під певним тиском з боку громадської думки, коли понад 70 відсотків німців виступають проти операцій бундесверу в Афганістані.

Тема солідарності НАТО розглядалася наприкінці минулого тижня і на самміті міністрів оборони Альянсу у Вільнюсі. Там ішлося і про інші розходження в блоці – щодо американської системи ПРО у Європі, щодо Росії і Договору про обмеження збройних сил у Європі, — а також про загрозу самому існуванню блоку.


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 5252. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект