НОВИНИ

11.02.2008 | Візит польського прем’єра: Москва – перед Києвом
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Польський прем’єр-міністр Дональд Туск відвідав з офіційним візитом російську столицю. Це перший візит керівника польського уряду в Москву за сім років. І що показово: Туск вирішив поїхати до Москви ще до того, як відвідав Київ. Чи можна це вважати очевидним сигналом щодо переформатування польської зовнішньої політики на «східному» напрямку?
 
 



TUSK Donald_220

(AFP)
До візиту Д. Туска в Москву почали готуватися відразу після сформування нового уряду. Про дату його поїздки в Україну досі нічого не відомо. Це, звичайно, не свідчить про те, що польсько-українські взаємини є поганими. Якраз навпаки – взаємини між Москвою і Варшавою є настільки складними, що налагодження стосунків вважається одним із перших завдань нового уряду.



Під час передвиборної кампанії опозиційна «Громадянська платформа» гостро критикувала уряд Ярослава Качиньского за погані взаємини з Росією та Німеччиною й обіцяла змінити ситуацію на краще.


Варшава-Москва: від Кваснєвського – до Качинського


Взаємини з Німеччиною – тема спеціальної розмови. Щодо ж взаємин із Росією, то вони погрішилися ще у 2004 році, на тлі української «помаранчевої революції» і активної участі тодішнього президента Польщі Алєксандра Кваснєвського у врегулюванні ситуації. Новий президент Лєх Качиньский відразу ж запропонував зустріч Володимиру Путіну, однак не в Росії і не в Польщі, а в третій країні. В Москві цю ініціативу Качиньского сприйняли як знущання. Президента Польщі вирішили ігнорувати, як і його брата-прем’єра Ярослава Качиньского. Навіть коли президент Польщі приїжджав до Росії вшанувати пам’ять жертв Катині, на нього просто не звернули уваги – безпрецедентний випадок у історії двосторонніх взаємин.


Однак із урядом Туска все поки що інакше. Москва погодилася скасувати заборону на ввезення польського м’яса, а це було однією з найболючіших проблем сільського господарства країни. Польща більше не блокує переговорного процесу між Росією і Євросоюзом. Однак залишається невирішеною головна проблема польсько-російського діалогу, що пов’язана з можливим встановленням елементів американської системи ПРО на польській території. Москва проти цього рішуче виступає.


Варшава впевнена, що вона може вести переговори з цього приводу, але вирішувати питання про встановлення «протиракет» має право самостійно. І навряд чи з цього приводу між Дональдом Туском і його російськими співрозмовниками дійде до згоди. Однак і сварки великої не відбудеться. Російське керівництво, схоже, готове продемонструвати, що здатне до діалогу з тими східноєвропейцями, які прагнуть порозумітися. Проте Польща і Росія вже надто розійшлися, щоб швидко знайти це порозуміння...


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2334. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект