НОВИНИ

22.01.2008 | Радикал Ніколіч поки що перемагає на виборах у Сербії
Джерело - Українська служба ВВС

Уже відомо, що у другому раунді буде запекла боротьба між двома кандидатами, які мають приблизно однаковий рейтинг і які відображують дві різні політичні позиції Сербії: Тадіч – про-європейську, Ніколіч -- консервативно-радикальну.


Посада президента у Сербії значною мірою формальна, але має велике символічне значення.










Ніколіч
Ніколіч вірить у свою перемогу


Цікавим є й те, що виборчі бюлетені на президентських виборах у Сербії були надруковані п’ятьма мовами: сербською, угорською, албанською, словацькою та русинською – себто давнім варіантом української мови.


Ніколіч, які набрав найбільше, майже 40 відсотків голосів, виступає проти приєднання Сербії до НАТО та Євросоюзу і ратує за зближення із Росією. Одразу після оголошення перших результатів, Ніколіч звернувся до виборців:


„Сербська радикальна партія може повернути гідність Сербії. Інакше, якщо зараз не буде політичних змін у Сербії, нас очікують злидні”.


 
Тупикова ситуація неможливості визначити кінцевий статус Косово сильно впливає на сербську політичну сцену. Наприклад, переважна більшість кандидатів взагалі уникала говорити про інтеграцію Сербії до НАТО, а політичні лідери, які вважаються про-європейськими, навіть Борис Тадіч, у своїй виборчій кампанії були стримані щодо Євросоюзу.









Тадіч за інтеграцію з Євросоюзом


 


Ця політична тактика зовсім не дивна, бо більшість країн ЄС підтримує незалежність Косово. Через це, подібно до парламентських виборів минулого місяця в Росії, виборча комісія у Белграді пізно дозволила спостерігачам США та Великобританії стежити за президентськими виборами.


Все ж, після першого туру президентських виборів Тадіч уже вільніше розказував про свій про-європейський політичний курс:


 
„Я свідомий того, що у нас низький рівень життя, страх через невідомість і можливість кризи іще панує в наших сім’ях. Наша мета має бути краще життя в Євросоюзі”


Єдиний кандидат, який прямо виступав за вступ Сербії до ЄС та НАТО – Чедомир Йованович, колишній соратник Тадіча та лідер протестів проти режиму Слободана Мілошевича. Йованович самостійно вийшов на вибори і гостро критикував втручання Росії у сербську політику та кризу в Косово.


З іншого боку, багато хто з аналітиків пов’язує пісню переможця Євробачення емоційну баладу „Молитва” із щоденними проблемами, з якими сербське православне населення стикається у Косово.


 






Марія Шеріфович та Томислав Ніколіч

 


Марія Шеріфович, яка виконує пісню "Молитва", як і українська співачка Руслана три роки тому, вирішила активно брати участь у сербських президентських виборах. Пані Шеріфович підтримала лідера сербських радикалів Томислава Ніколіча.


Президентські вибори у Сербії відбуваються на тлі кінцевого визначення статусу Косова, що може мати вплив на результати другого туру.


Вважається, що позиція західних країн щодо надання Косово незалежності, у другому турі виборів буде йти на користь представникові сербських радикалів пану Ніколічу.


Головною перешкодою Сербії на шляху до ЄС є недостатня співпраця Сербії із Міжнародним трибуналом у Гаазі.


Редактор сербського тижневика „Време” Драґолюб Жаркович вважає, що сербська внутрішня політична сцена після кожних виборів стає дедалі більше поляризованою:


„Сербія розділена на два політичні бачення перспективи і вони з кожними виборами збільшуються за рахунок маленьких партій, які зникають. Так що коли зростає рейтинг сербських радикалів, на противагу їм піднімається і рейтинг Демократичної партії”


Отож, мова тут іде про геополітичний парадокс: лідера сербських радикалів Шешеля судять у Міжнародному трибуналі у Гаазі, тимчасом як переможець Євробачення підтримує їхнього кандидата Ніколіча, який відкрито виступає за зближення із Росією і проти європейської інтеграції Сербії.


З іншого боку, ЄС може сприяти рейтингові демократа Тадіча у разі якщо поміж першим і другим турами сербських президентських виборів, Брюсель згодиться погодиться підписати з Белградом документ щодо підготовки членства Сербії в ЄС – зокрема угоду про можливість у майбутньому безвізових поїздок сербів до Європи.





| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект