НОВИНИ

08.01.2008 | Президент Буш вирушає на Близький Схід. Вперше і мабуть востаннє
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Шість тижнів після ізраїльсько-палестинського самміту, який відновив близькосхідні переговори, американський Президент Джордж Буш вирушає до країн Близького Сходу на 8 днів. Він завітає до Ізраїлю а також до палестинського Західного Берега і відвідає низку арабських країн, в тому числі Саудівську Аравію та Єгипет. Ізраїльсько-палестинський мирний процес, а також Іран та Ірак будуть в центрі уваги турне американського президента.



Це вперше Джордж Буш приїде до Ізраїлю та палестинських територій. Цей Президент ніколи не хотів безпосередньо брати участь в близькосхідних мирних переговорах, цього він і далі не хоче. Буш використає цей візит для того, щоб приватно заохотити арабські країни підтримувати процес мирного врегулювання на Близькому Сході, кажуть аналітики. Але цього може бути трішки замало і трішки запізно.



Професор близькосхідних студій при Національному Оборонному університеті США Мурхаф Джуджаті каже, що коли йдеться про Близький схід, то краще пізно ніж ніколи.


«Сім років після приходу до влади пан Буш проявляє якісь зусилля в цьому питанні. Його адміністрації залишилося кілька місяців і він нічого вагомого за цей час зробити не може. З іншого боку, це що він робить ймовірно допоможе Близькому сходові не зсунутися до ще більшого хаосу», –зазначив аналітик.


Джуджаті констатує, що це Держсекретар Кондоліза Райс переконала Буша відвідати Близький Схід. Адже вона швидше ніж сам Президент зрозуміла, щоб запобігти можливим майбутнім конфліктам в регіоні, треба, перш за все, розв’язати арабсько-палестинський гордіїв вузол.


Ірак та Іран – ще дві болючі теми для Буша


Ірак – це інше ключове питання цього візиту. Збільшення американських військ в Іраку поки що дало позитивні результати, ситуація щодо безпеки в країні стала кращою. Однак, цей відносний спокій не дав найголовнішого, адже іракський уряд ще не зумів досягнути конституційного консенсусу між шиїтами та сунітами.


Іран – третє важливе питання президентського візиту. Іран є шиїтської країною з ядерними амбіціями, між сусідами з сунітами. Президент Буш свого часу залучив цю країну до «вісі зла» і американці стверджують, що саме Іран великою мірою стоїть за насильством, яке й досі розриває сусідній Ірак.


Експерт з питань зовнішньої політики при впливовому Брукінгс інституті у Вашингтоні Майкл О’генлон, каже, що Президент Буш може використати цей візит для того, щоб запевнити своїх союзників на Близькому Сході в тому, що США не дозволять Ірану стати домінуючим у регіоні. Чи він зробить це тихо і дипломатично, чи радше по у формі виклику, побачимо вже незабаром.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 3272. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект