НОВИНИ

14.12.2007 | Лідери Євросоюзу підписали «Договір про реформи»
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Нову базову угоду Євросоюзу підписали у четвер на самміті у Лісабоні лідери країн ЄС. Документ передбачає умови функціонування Євросоюзу після недавнього розширення. Керівники країн ЄС також сподіваються, що угода дозволить пожвавити європейську ідею.
 




 

«Договір про реформи ЄС» замінить Європейську Конституцію, відхилену на референдумах 2005 року у Франції й Нідерландах. Глава Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу заявив на церемонії, що, підписуючи угоду, керівники країн ЄС тим самим закінчують шестирічні дебати щодо інституційних змін.



А голова Європарламенту Ганс-Герт Поттерінг назвав угоду добрим подарунком на ювілей Євросоюзу.


«Сьогодні ви, глави держав і урядів Євросоюзу, ставите свій підпис під Лісабонською угодою. Це відбувається через 50 років після підписання Римських угод, упродовж яких Євросоюз іде спільним шляхом у наше спільне європейське майбутнє, у 21-е сторіччя. Нова угода є добрим подарунком на день народження ЄС», – наголосив Ганс-ерт Поттерінг.


Британський прем’єр пропустив урочисте підписання


Сама церемонія підписання «Договору про реформи» виглядала не так, як це було заплановано. Річ у тім, що британський прем’єр-міністр Гордон Браун пропустив саме підписання і з’явився пізніше. Ще раніше прем’єр Британії пояснив свій крок тим, що мав виступити перед одним із комітетів Палати громад.


Жозе Мануель Баррозу зазначив, що для підписання угоди уряди всіх країн Євросоюзу виявили політичну сміливість. Він запросив європейських лідерів продемонструвати таку саму рішучість під час ратифікації договору – цей період має тривати до 1 січня 2009 року.


У кількох країнах Євросоюзу громадяни вимагають провести референдум, де вони мають висловити своє ставлення до документа. Серед таких країн були Франція, Нідерланди і Британія, однак вони погодилися ратифікувати угоду в національних парламентах, а референдуми не проводити. До цього табору в середу приєдналася і Данія, уряд якої оголосив, що не проводитиме всенародне голосування з цього питання, а ратифікує документ через парламент, члени якого загалом підтримують угоду. Тож єдиною країною, яка має провести референдум з цього питання, залишається Ірландія.


Хочуть обирати президента, а власного гімну і прапора не буде


«Договір про реформи» передбачає, що Євросоюз створить посаду президента замість головування країн-членів по черзі кожні півроку. У кулуарах кандидатом на цю посаду називають колишнього британського прем’єра Тоні Блера. Запланованої раніше посади міністра закордонних справ ЄС не буде, натомість розширяться повноваження Верховного представника Євросоюзу із зовнішньої політики й політики безпеки. Угода не передбачає, що ЄС матиме власні гімн і прапор, як про це згадувалося у початковому тексті документа.


Планується обмежити право вето кожної країни. Також зменшиться чисельність депутатів Європарламенту. Додатком до угоди має стати Європейська Хартія про основні права людини, підписана в середу. Цей документ юридично зобов’язує країни ЄС дотримуватися принципів рівності, солідарності, свободи, гідності і справедливості.


Глава Єврокомісії зазначив, що угода внесе ефективність у процес ухвалення рішень, поглибить демократію.


«Нині настав час просуватися вперед. Європа повинна відповісти на численні виклики, як внутрішні, так і зовнішні. І наші громадяни хочуть бачити результати, конкретні результати», – наголосив Жозе Мануель Баррозу.


 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект