НОВИНИ

07.12.2007 | НАТО і надалі допомагатиме Україні реформувати армію
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

У Брюсселі в п’ятницю відбудеться засідання Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ. Речник Джеймс Аппатурай розповів DW про очікування від зміни влади в Києві, реформу української армії та суть Альянсу.



В Україні зараз відбувається процес формування нової урядової коаліції. Виглядає на те, що це буде коаліція двох прозахідних партій. Чого очікує НАТО від майбутнього українського уряду?


 


Спочатку Кабінет міністрів має бути сформований. НАТО не хоче робити якісь попередні оцінки. Зрештою ми бачили, як кілька українських урядів висловлювали бажання продовжувати євроатлантичну інтеграцію і реформи. Ми підтримуємо обидва наміри і сподіваємося, що який би уряд не прийшов до влади, ми зможемо продовжити підтримку реформ і співпрацю такими темпами, які обере українська сторона.


 


Україна проводить підготовку до переходу на професійну армію. Чи готова НАТО надати допомогу в цій справі?


 


Ми вже це робимо. Я очікую, що НАТО продовжить допомогу Україні в реформуванні збройних сил. Чимало країн-членів НАТО пройшли шлях від призовної армії до професійної. На нашу думку, це має сенс. Це робить Збройні сили більш ефективними. Думаю, загалом можна сказати, що НАТО підтримує принцип професійної армії, і ми давно підтримуємо модернізацію української армії. І ми продовжуватимемо це робити.


 


Чим конкретно може НАТО допомогти Україні?


 


Звичайно, все що ми робимо відбувається в тісній співпраці з українським керівництвом. У нас є величезний досвід допомоги країнам колишнього Варшавського договору модернізувати їхні Збройні сили: це і сучасна структура, і фінансування, підготовка особового складу. Але це також система тренінгів для військовослужбовців, які звільняються в запас. Коли відбувається скорочення Збройних сил, які були сформовані на базі призову, в суспільстві є місце для тих, хто залишає Збройні сили. Важливо, щоб вони, так би мовити, гармонійно пройшли через цей процес. Отже, у нас є країни колишнього Варшавського договору, які самі тепер можуть направити експертів в такі країни, як Україна, щоб поділитися досвідом.


 


На зустрічі в Брюсселі НАТО збирається дізнатися про бачення України майбутнього розвитку і поглиблення співпраці. А що може Альянс зі свого боку запропонувати Україні?


 


У принципі, ми можемо запропонувати розширити співпрацю, що вже існує. Україна – єдина країна в світі, що не є членом НАТО, але бере участь у всіх операціях та місіях НАТО. Це серйозні речі.


 


Ви згадали про місії НАТО. Чи хотів би альянс бачити більше українських солдатів на Балканах чи в Афганістані?


 


Як я вже сказав, Україна – найбільший учасник наших операцій серед країн-партнерів. Ми це вітаємо. Чи вітатимемо ми розширення співпраці? Без сумніву. Перед нами стоять великі виклики в Афганістані, в Косові теж. А ще трапляються непередбачувані події, як наприклад, недавній землетрус у Пакистані. Будь-яка підтримка України дуже цінна для нас. В України є величезні ресурси, один з найбільш очевидних – транспортна авіація. І ми без сумніву були б раді розширенню участі України в місіях НАТО, але Україна вирішуватиме сама, що вона прагне робити.


 


В Україні існує прірва між політиками, більшість яких прагнуть вступу до НАТО, і населенням, більшість якого проти. Щоб ви порадили лідерам і експертам України, щоб змінити ситуацію?


 


Ми вважаємо, що український уряд має робити все, щоб не агітувати за НАТО, а пояснювати, що це таке. Ми маємо інформаційний офіс у Києві й він незабаром розширить свою діяльність у співпраці з урядом. Але в першу чергу пояснювати має українська сторона – що таке НАТО в ХХІ-му столітті. Це проблема не тільки українців. Я сам із Канади, і чимало канадців не знають, що таке сучасна НАТО.


 


Як би ви пояснили сутність НАТО пересічному українцю?       


 


НАТО стала організацією, що поширює стабільність. Замість того, щоб сидіти за залізною завісою танків, в очікуванні загрози, якої вже не буде, ми тепер поширюємо стабільність на кількох континентах з мандатом ООН. Ми забезпечуємо умови, в яких може відбуватися відбудова кризових регіонів і відновлюється політична стабільність. Це і Афганістан, і Косово, і Пакистан. Ми перевозимо африканців у провінції Дарфур. НАТО дуже змінилася, і нам потрібні глобальні партнери. І Україна – один з дуже важливих партнерів, з яким у нас привілейоване і цінне партнерство. 


 


Із Джеймсом Аппатурай розмовляв Роман Гончаренко



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект