НОВИНИ

29.11.2007 | Ціна транзиту газу Україною може зрости
Джерело - Українська служба ВВС

Україна заявила, що може підняти ціну на транспортування російського газу своєю територією до Європи, якщо Росія підвищить ціни на газ для України.








Трубопровід

Напередодні Газпром повідомив, що погодився на вимогу Ашхабада платити наступного року на 30-50 відсотків більше за туркменський газ, основним споживачем якого є Україна.


Раніше голова російського енергетичного велету Алексєй Міллер застерігав, що підвищення ціни на туркменський газ компенсуватиметься за рахунок підвищення ціни газу для України.


Жвавий інтерес


Згода російського Газпрому платити за туркменський газ спочатку 130, а від липня 2008 року і всі 150 доларів за тисячу кубометрів жваво обговорюється у Києві, адже саме Україна є кінцевим споживачем більшої частини газу, який Москва купує в Ашхабаду.


Українські урядовці поки що утримуються від того, аби назвати остаточну ціну, яку наступного року Київ сплачуватиме за імпортний газ, посилаючись на те, що переговори тривають. Проте вже зараз зрозуміло, що урядовцям доведеться переглядати власні прогнози, згідно із якими до проекту бюджету наступного року була закладена ціна на газ у 160 доларів за тисячу кубометрів.


Місяць тому тоді ще повноважний український прем’єр Віктор Янукович у притаманній йому суворій манері вимагав від міністра енергетики завершити газові переговори впродовж тижня, і, поділяючи тези президента, давав настанови погоджуватися на максимальну ціну у 160 доларів за тисячу кубометрів. Ані за тиждень, ані за місяць ціна, за якою Україна імпортуватиме газ, так і не стала відома.


Юрій Бойко, тепер вже виконуючий обов’язки міністра енергетики, пояснює затримку у переговорах із Росією саме тим, що до цього часу Росія провадила переговори із Туркменістаном. Ці переговори завершилися згодою росіян на підвищення ціни до 130 доларів за тисячу кубів у першій половині наступного року, і до 150 доларів у другій половині:


“Наші російські партнери підписали нові умови щодо цін на газ, і, природно, що і наші переговори вчасно не завершилися. Ми чекали на завершення цих переговорів, і тепер ми їх продовжимо.”


Утім, чим завершаться ці переговори, і якою тепер може бути ціна газу для України, пан Бойко не сказав.


Прийнятність і реальність


Заступник голови російського Газпрому Олександр Медвєдєв, якого цитує Financial Times, твердить, що ціна на газ для європейських споживачів зросте на 17% до 300-350 доларів за тисячу кубів. Він також підкреслив, що будь-яке збільшення цін на туркменський газ відіб’ється і на ціні газу, який купує Україна, адже, як висловився пан Медвєдєв, “Газпром не є некомерційною організацією, і відповідає перед акціонерами.”


Найпростіші розрахунки показують: якщо при попередній ціні на туркменський газ у 100 доларів за тисячу кубів українські урядовці говорили про “прийнятність” ціни для України на рівні у 150-160 доларів, то нинішнє підвищення ціни на туркменський газ для України виллється у 160-180 і вище доларів за тисячу кубів. Така ціна газу, за словами виконуючого обов’язки міністра економіки Анатолія Кінаха, може стати “непідйомною” для деяких галузей української промисловості, зокрема, і для такої експортно-орієнтованої, як хімічна:


“В разі, як ціна газу буде вищою за 180 доларів за тисячу кубометрів, у таких галузях, як хімічна промисловість, будуть дуже серйозні проблеми. Для хімічної галузі природний газ не є енергоресурс, а сировина. І там буде дуже мало резервів зниження собівартості продукції.”


Є рація, немає газу


Те, що у таких розрахунках пана Кінаха є рація, було підтверджено падінням курсу акцій найбільшого хімічного підприємства України, концерну Стірол, які впали на понад 8% одразу після того, як стало відомо про підвищення ціни на туркменський газ. Водночас керівник Міністерства промислової політики, Анатолій Головко твердить, що його відомство зробило розрахунки наслідків підвищення цін на газ і до 160, і до 180 доларів за тисячу кубів.


Згідно із ними, це підвищення має викликати серйозне занепокоєння. Водночас він нагадав вкрай негативні прогнози, які робилися тоді, як ціна на газ для промислових підприємств зросла до 130 доларів за тисячу кубометрів. Насправді ж, прибуток підприємств хімічної промисловості від початку року перевищив 700 мільйонів гривень.


Черномирдінський гумор


Тим часом російський посол в Україні Віктор Черномирдін лине думкою ще далі, і на запитання, яка б ціна на газ задовольнила Росію, називає суму у 200 доларів – і уточнює, що поки що це є жарт:


“Скільки нас задовольнить? Двісті... Я жартую, але у цьому жарті є частка правди. Сама формула ціни, починаючи від 2009 року, узгоджуватиметься з усіма. Це є ринковий підхід. І тоді ціна вже буде більше 300 доларів.”
Пан Черномирдін каже, що для росіян бажання Туркменістану підвищити ціну на свій газ було певною несподіванкою, адже ще у 2006 року Газпрому вдалося укласти угоду про купівлю всього туркменського газу за ціною у 100 доларів за тисячу кубометрів до 2009 року.


Чому тепер росіяни погодилися платити вищу ціну? Газпром у своєму офіційному повідомленні пояснює це зміною кон'юктури ринку газу. Українські ж оглядачі вказують і на ще одне можливе пояснення: Газпром погодився платити більше за туркменський газ, аби залишити за собою роль головного покупця цього ресурсу, адже після смерті Сапармурата Ніязова США та ЄС демонструють надзвичайну активність, спрямовану на те, аби отримати доступ до туркменських покладів газу, і у цей спосіб забезпечити себе альтернативними джерелами енергоносіїв, незалежними від Росії.



 


| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект