НОВИНИ

26.09.2007 | Урдур Гуннарсдоттар: ОБСЄ не є поліцейським
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

У Польщі, де незабаром відбудуться позачергові парламентські вибори, розгорівся скандал. Минулої суботи прем’єр міністр цієї країни публічно заявив, що не хоче, аби під час виборів були присутні спостерігачі ОБСЄ.



І хоча у вівторок, Ярослав Качинський повідомив, що, можливо, передумає, це стало приводом для нової дискусії про роль Організації безпеки і співробітництва в Європі.


Дебати з приводу того – кликати чи не кликати спостерігачів ОБСЄ  - у самому розпалі. У Польщі наводяться аргументи як проти такого рішення так і на його користь. Про дискусію, якою нині переймаються польські політики  – з Варшави -Йосип Сиротинський.


«Деякі урядовці вважають, що винен в цьому колишній президент Чехії Вацлав Гавел, який підтримує польську опозицію. Саме він на початку місяця, представляючи у Кракові свою нову книжку «Тільки коротко, прошу», наголосив на тому, що «було б добре в інтересах усіх громадян Польщі, аби на вибори приїхали міжнародні спостерігачі».
У правлячої партії «Право і Справедливість» ці слова викликали обурення. Тож, коли через кілька днів міжнародні спостерігачі з ОБСЄ запропонували польському уряду свої послуги, урядовці не приховували свого роздратування.


Приміром, міністр закордонних справ Польщі Анна Фотиґа вважає, що спостерігачі ОБСЄ Польщі непотрібні:


«Вербальна нота, яка була представлена Польщі у цій справі – це невідповідний документ. Польщі справді нема чого приховувати. Вибори у нас відбуваються демократично, існують комісії, є наше внутрішнє право.
Я би пропонувала, щоб журналісти і все суспільство об‘єдналися для захисту Польщі від наклепів, з яким ми маємо справу. Їх ініціатором виступає опозиція» - переконана міністр закордонних справ.


Речник правлячої парії «Право і Справедливісті» Адам Бєлан наголошує:


«Я хочу нагадати, що під час останніх виборів спостерігачів не було. Польща – це країна стабільної демократії і я не бачу приводу, щоб польські вибори сприймалися якось особливо у порівнянні з виборами у Чехії чи в Голландії» - каже Бєлан.


Опозиція ж порівнює дії польської влади щодо спостерігачів, до дій білоруського керівництва. Партія «Самооборона» вирішила скаржитися до ОБСЄ на те, що  засоби масової інформації однобоко висвітлюють політичні баталії, надаючи перевагу правлячій партії. Депутат від «Громадянської Платформи» Рафал Ґрупінський наводить приклад недавнього звільнення популярного польського публіциста з приватного телеканалу, на який чиниться тиск.


 


«Ми маємо свіжий приклад – справа звільнення Томаша Ліса з каналу „Polsat”. Він сказав в ефірі радіостанції RMF FM, що демократія в Польщі справді під загрозою, під загрозою вільні мас-медіа. Говориться про тиск, який здійснюється на власника телестанції» - каже Ґрупінський.



Водночас директор Інституту Досліджень Східної Європи Ян Маліцький не бачить нічого особливого в тому, щоб у Польщі працювали спостерігачі. Тим більше, що ніяких значних порушень на польських виборах, зазвичай, не буває.



«Це радше гостра реакція на висловлювання президента Вацлава Гавела, який втрутився у внутрішню суперечку польських політичних партій. Цей збіг обставин призвів до непорозумінь» – наголошує Маліцький:



«Для мене ситуація подвійно смішна. З одного боку, відмова спостерігачам з боку Польщі – країни, яка першою у цій частині Європи провела посткомуністичні вільні вибори. А друге, що мене смішить, - це натяк частини польських коментаторів на те, що з виборами може бути щось не так. Але, я вірю, що справа спостерігачів буде якось полагоджена» - наголошує експерт. Йосип Сиротинський. Варшава


В ОБСЄ ж досі сподіваються, що Польща надішле запрошення для спостерігачів. Розповідає речниця цієї організації у Варшаві Урдур Гуннарсдоттар:



 „Ми поки що не отримали від польського уряду жодної офіційної інформації, ані із запрошенням ані із відмовою. Але найголовніше те, що Польща – член ОБСЄ. і усі ці держави зобов’язані запрошувати спостерігачів ОБСЄ, і ми збираємося спостерігати за виборами у Польщі.”


Наголошує Урдур Гуннарсдоттар. На її думку, нині у деяких державах не дуже розуміють якою є місія спостерігачів під час виборів.


 


„Присутність спостерігачів не означає, що із демократією у цій країні якісь проблеми, де ми спостерігаємо. Ми будемо спостерігати за виборами в Україні у неділю, а через місяць у Швейцарії. Ми були цього року у Франції, Бельгії та Ірландії. Ми також були у Сербії та Вірменії. Ми спостерігаємо за виборами у будь-яких державах – у країнах, де вже встановилася демократія, і там, де у демократія утворилися порівняно недавно.”


Урдур Гуннарсдоттар зауважує, що заклики не допускати спостерігачів ОБСЄ звучать і в інших державах. Приміром, в Україні, це відбувається теж через непорозуміння. 


„ОБСЄ не є поліцейським, який наглядає та дбає про те, щоб під час виборів усе відбувалося у відповідності до закону. Коли люди говорять, що є необхідність у спостерігачах потрібно з’ясувати – що це за необхідність. Нас запросили спостерігати за виборами в Україні і ми це зробимо. Але ми не будемо там грати роль поліцейських.”



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 8370. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект