НОВИНИ

17.09.2007 | НГ: Київ підстрахувався
Джерело - Korespondent.net

Одинадцятий за рахунком самміт Україна-Євросоюз, що відбувся в п'ятницю в Києві, мав відверто передвиборний характер, пише сьогодні, 17 вересня, Независимая газета (РФ).







НГ: Київ підстрахувався
 


Хоча в українській столиці зібралося все керівництво ЄС, конкретних рішень за підсумками заходу прийнято не було. Але в кулуарах європейці роздавали щедрі аванси на майбутнє, підкреслюючи, що усе залежить від результату виборів 30 вересня і здатності української влади об'єднатися. Президент Віктор Ющенко і прем'єр-міністр Віктор Янукович, судячи з їхніх коментарів, натяк зрозуміли і прийняли.


Цікаво, що напередодні зустрічі, у четвер увечері, Президент України підписав указ про розвиток "договірно-правової бази україно-російського співробітництва". Багато українських експертів розцінили цей документ як спробу офіційного Києва попередити можливі обвинувачення в прозахідному політичному курсі на шкоду відносинам з Росією. "Президентський секретаріат послав Москві сигнал: ми не відмовляємося від стратегічного партнерства", - пояснили НГ у секретаріаті.


У самому указі жодних сенсацій немає: Ющенко доручив урядові впродовж місяця розробити проекти міждержавних договорів для реалізації підписаного більш 10 років тому Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ. МЗС зобов'язаний ініціювати й організувати проведення відповідних переговорів з російською стороною. Термінова перестраховка, на думку експертів, полягає у тому, що українська столиця вперше (за два тижні до виборів) приймала таку представницьку делегацію ЄС. До Києва приїхали прем'єр-міністр головуючої зараз у ЄС Португалії Жозе Сократеш, Президент Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу, генсек Ради міністрів ЄС, Верховний представник ЄС з питань загальної зовнішньої політики і політики безпеки Хав'єр Солана, комісар з питань зовнішніх відносин і європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер, глава МЗС Португалії Луіш Амаду. Українську сторону на переговорах представляли президент Віктор Ющенко, прем'єр Віктор Янукович і керівники ключових міністерств.


У присутності впливових гостей не тільки Ющенко, але і Янукович визнали, що нічого важливіше євроінтеграції для України не існує. "Це основа національної платформи стратегічного розвитку держави. Все інше - вторинне", - заявив Янукович. Тему співробітництва з Росією всі учасники самміту акуратно обходили стороною.


Однак відносини України з Євросоюзом теж залишаються під сумнівом. Київ сподівався на "чіткі сигнали" про перспективу приєднання до ЄС і на рішення насущних проблем начебто спрощення візового режиму і вільного доступу українських товарів (у першу чергу - металургійної продукції) на європейські ринки. Усі ці питання відкладено. Як повідомив Віктор Янукович, якщо голосування пройде демократично і новий парламент буде сформований успішно, вже в жовтні почнеться підготовка до підписання десятилітньої угоди між Україною і ЄС. Цей документ буде включати питання про сприяння європейців вступові України до СОТ, про наступне підписання договору про зону вільної торгівлі між Україною і ЄС, про візовий режим і багато інших пунктів.


Зараз європейців цікавило інше. Хав'єр Солана виклав позицію ЄС в інтерв'ю впливовій українській газеті Дзеркало тижня: "Україні необхідно повернутися до питання конституційної реформи, щоб створити ефективну систему утримання і противаг і підсилити державні інститути". Він пояснив, що зробити це можливо в тому випадку, якщо основні гравці в новому складі українського парламенту відмовляться від конфронтації і домовляться про компромісний варіант розподілу повноважень. "Дуже важливо, щоб необхідні конституційні зміни були підтримані головними політичними силами. Якщо цим політичним силам не удасться переконати одна одну в необхідності дотримання основних правил гри, то Україна так і буде тупцювати на місці", - сказав Солана. Глава Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу за підсумками самміту уточнив слова свого колеги: "Важливо, щоб в Україні за результатами виборів установилася стабільність і країна могла зосередитися на проведенні реформ".


Представники ЄС жодного разу не назвали адресатів своїх закликів, не давши підстав звинуватити їх у втручанні у внутрішню політику України. Хоча офіційно помаранчеві політичні сили категорично спростовують таку можливість, але в них немає вибору: європейці дали зрозуміти, що не мають наміру спілкуватися з "двома Українами", лідери яких безперервно воюють за повноваження.




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект