НОВИНИ

11.10.2004 | Євросоюз за вступ Румунії та Болгарії. Якщо будуть виконані всі умови
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

У Бухаресті та Софії керівні політики вдоволено плескали один одного по плечу, адже останній крок у напрямку інтеграції до Євросоюзу вже зроблено. Комісар ЄС з питань розширення на схід Ґюнтер Фергойґен висловився дуже чітко:


“Для Болгарії та Румунії Єврокомісія передбачає підготовчий період зі вступом до ЄС у 2007 році. Переговори з Болгарією вже технічно завершилися. Ми прагнемо так само до кінця цього року завершити переговори й з Румунією. Це буде важко зробити, але це не є неможливим. Тоді протягом наступних двох років обидві країни мають виконати взяті на себе зобов”язання. Ми будемо дуже прискіпливо за цим спостерігати і регулярно повідомляти про стан справ. І якщо протягом цих двох років стане очевидним, що якась з країн чи обидві не можуть виконати взятих на себе зобов”язань, тоді за вироком спеціальної наглядової комісії вступ можуть перенести ще на рік.”


Для румунських соціал-демократів на чолі з прем”єром Адріаном Настасе це повідомлення стало приводом для радощів: у звіті Румунії нарешті надано статус країни з ринковою економікою. Болгарії досягти цього вдалося двома роками раніше. Взагалі у Бухаресті з великим неспокоєм очікували звіту Єврокомісії щодо розвитку країни. Хвилювало, чи Болгарія, яка вже завершила переговори з Євросоюзом, отримає перевагу на вступ до спільноти, а чи й надалі згадуватиметься у “тандемі” з Румунією. “Тандем” залишився, незважаючи на те, що Бухаресту ще в цьому році належить наздогнати Софію аж за чотирма розділами – ”Право”, ”Екологія”, ”Конкуренція” та ”Інше”.


Перед румунським урядом стоїть ще одне непросте випробовування: 28 листопада в країні відбудуться парламентські та президентські вибори. Відомо ж, що проводити жорсткі реформи в рік виборів для будь-якого уряду рівнозначно ходінню по лезу. З іншого боку, якщо темпи реформування не будуть дотримані, то вступ Румунії до ЄС в 2007 році опиниться під загрозою. Про це добре відомо румунському президенту Іону Ілієску. Коментуючи зміни, яких зазнало законодавство Румунії та економічний клімат країни, він сказав:


“Останні десять років були немов чистилище. Ми повинні були дуже ґрунтовно підготувати румунську економіку до вступу в ЄС. А це означає, що довелося змінювати незліченну кількість речей та пристосовувати їх до вимог ЄС, у першу чергу в галузі законодавства. Думаю, зараз ми на етапі закінчення переговорів з ЄС. Ми повністю адаптували наше законодавство до євросоюзівських стандартів. Ці новозміни дають відчуття стабільності.”


Єврокомісія віддала належне усім позитивним змінам у Румунії, що, власне, відображено у звіті. Однак водночас у ньому висловлено занепокоєння з приводу проблем зі свободою слова в країні, а також щодо тотальної корупції, котра пронизує Румунію аж до політичного Олімпу. Брюссель застеріг, що Бухаресту слід пам”ятати про те, що дату вступу може бути перенесено на рік, якщо ситуація у цих сферах не покращиться до 1 січня 2007 року. Наступні два роки Єврокомісія прискіпливо спостерігатиме за цим.


Румунський політолог і журналіст Еміль Гурецеану вважає, що Брюссель вибрав вдалий спосіб, аби змусити Бухарест пришвидшити процес реформування:


"Загалом це є позитивний висновок, якого ми й очікували. Румунія залишається в тандемі з Болгарією. Румунське суспільство мало б доволі позитивно сприйняти додаткове застереження Єврокомісії, котре в разі невиконання передбачає вступ Румунії на рік пізніше від Болгарії. Румунський уряд завдяки подібним заявам мав би отримати додатковий стимул для виконання своїх зобов”язань. Я думаю, добре, що Євросоюз показав Румунії жовту картку.”


У Софії ж більшість політиків та оглядачів негативно поставилися до спроб Єврокомісії підігнати Румунію до рівня Болгарії. Мовляв, через відставання Бухареста Софія, ймовірно, змушена буде зайвий рік чекати на членство в ЄС. Однак решта висновків звіту, навіть з критичними зауваженнями на адресу самої Болгарії, загалом були сприйняті дуже добре. Зокрема, у звіті сказано, що судова гілка влади в країні все ще недостатньо незалежна, рівень корупції, за європейськими мірками, все ще занадто високий, а становище циганської меншини й досі погане. Болгарський міністр з питань Євросоюзу Меґлена Кунєва так прокоментувала звіт Єврокомісії:


“Певні галузі зазнали критики, і тому Болгарія має вжити додаткових заходів. Це стосується насамперед сільського господарства та регіональної політики. Спеціальна наглядова комісія, на щастя, не ставить під загрозу членство Болгарії в Європейському Союзі, але, звісно, за умови, що ми будемо робити те, що й інші члени ЄС: дотримуватися умов договору з Євросоюзом.”


 




| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 1068. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект