НОВИНИ

10.09.2007 | Про «уранову угоду» і Північну Корею
Джерело - Українська служба "Радіо свобода"

Можна було почути “філологічні родзинки” від Президента США Джорджа Буша і спостерігати, як кортеж автомобілів і мотоциклів під канадським прапором з австралійськими коміками усередині, подолав два поліцейських КПП по дорозі на місце проведення конференції. Але не менш сенсаційними стали австралійсько-російська угода, що вже отримала у журналістів назву “уранової”, та заява Президента Буша щодо можливих переговорів з Північною Кореєю.






Putin_Speak_2


 
Володимир Путін
(rfe)



8-9 вересня, у Сіднеї на Форумі лідери “азійських тигрів”, США і Росії визначали свої політичні та економічні стратегічні інтереси і цілі у Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Прелюдією до цього стала спільна заява Президента Росії Володимира Путина і прем‘єр-міністра Австралії Джона Ховарда щодо постачання австралійського урану на російські атомні електростанції. Президент Путін цей договір прокоментував так:
«За цілий радянський період ми побудували тридцять потужних ядерних енергоблоків на АЕС Росії. У найближчі п‘ятнадцять – двадцять років ми плануємо побудувати практично стільки ж. І звичайно, для їхнього забезпечення нам і потрібен буде австралійський уран. Що стосується постачання в інші країни – то у нас, якщо така потреба виникне, вистачить власних ресурсів».


Втім навздогін цьому рішенню вже пролунали критичні зауваження з боку учасників самміту – мовляв, де гарантії, що Росія не торгуватиме ураном з Іраном, який продовжує розвивати власну ядерну програму? Рішуче “НІ” Президента Путина було сприйняте скептично.


Угода - схема відмивання коштів?


За словами фахівця з енергетичних питань Інституту стратегічних досліджень Олени Вітер, угода виглядає дивною. На думку експерта, це були або надзвичайно демпінгові ціни з боку Австралії (дуже дорого коштує транспортування), або це якась схема відмивання грошей. Пані Вітер також стверджує, що ця угода дуже не раціональна.


Але учасники Форуму у Сіднеї дискутують і серйозну проблему міжнародної безпеки, пов‘язану з ядерною програмою Північної Кореї. Так, Президент Буш заявив, що Сполучені Штати обговорюватимуть з Пхеньяном питання мирної угоди, якщо Північна Корея повністю відмовиться від цієї програми. Міжнародна спільнота сприйняла цю заяву позитивно.


Експерт київського Центру Близькосхідних досліджень Сергій Данилов стверджує, що за останній період Північна Корея зробила декілька кроків на зустріч світовому співтовариству і продемонструвала готовність до співробітництва у сфері нерозповсюдження ядерних технологій. Що було одразу оцінено, підхоплено – як у Південній Кореї, у регіоні південно-Східної Азії, так і у США. На думку пана Данилова, це значно покращить ситуацію у регіоні і буде сприяти більш прогнозованій ситуації.


Отже, експерти із зацікавленням спостерігають за перебігом самміту у Сіднеї, сподіваючись на нові оригінальні пропозиції світових лідерів, та пошуки шляхів боротьби з новими викликами часу.



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект