НОВИНИ

08.10.2004 | Іракське питання може коштувати посади міністру оборони РП
Джерело - ProEUROPA

“Це крайня безвідповідальність. Такі фундаментальні рішення для польської закордонної політики повинні перед оголошенням пройти консультації в Сеймі, а оголосити їх повинен або президента або прем’єр. Міністр Шмайдзинський де факто зобов’язує новий уряд і нового президента виконувати окреслене завдання, адже вирішувати вивести війська він точно не буде. Тепер уряд повинен вирішити, або прийняти аргументацію Шмайдзинського, або міністр має піти у відставку”, - сказав Коморський, коментуючи висловлювання міністра.



“Я насварив міністра не за те, що він сказав, а тому, що “він висунувся поперед шеренги” і без узгодження з урядом висловив свою думку про виведення військ”, - сказав прем’єр Бєлка.



Заява Шмайдзинського про виведення польського контингенту з Іраку в грудні 2005 року стала “великою несподіванкою” для уряду та більшості політиків. Польський міністр оборони в понеділок в інтерв’ю “Газеті Виборчій” сказав, що війська повинні залишити країну після втрати чинності резолюції Ради безпеки ООН, яка наділила коаліцію правом перебувати в країні до кінця наступного року.



Президент Польщі Олександр Кваснєвський підтвердив під час понеділкового візиту до Парижу продовження перемовин з Іраком про скорочення польського контингенту і виводу військ. “Чи буде це кінець 2005 року, як сказав Шмайдзинський, чи інший термін, важко передбачити”, - сказав він журналістам.



Такої ж думки міністр закордонних справ РП Володимир Цімошевич. “Я би не передбачував сьогодні конкретної дати виводу військ”, - відзначив він. Міністр додав, що уряд має єдину позицію стосовно Іраку, а Шмайдзинський не повинен висловлювати особисту точку зору на ці речі, оскільки є членом Кабінету міністрів.



Американці – спокійно



Білий дім вчора не хотів офіційно коментувати висловлювання польського міністра оборони. Високопоставлений чиновник адміністрації президента США сказав, що виведення польського контингенту в кінці наступного року “можливе”. “Іракські сили безпеки до того часу можуть бути настільки добре підготовані, щоб взяти на себе більшість обов’язків”, - сказав він, підкреслюючи, що жоден термін перебування не затверджений.



Шмайдзинський: зняти тему з виборів



“Це була моя особиста думка”, - пояснював міністр оборони своє інтерв’ю. Він також сказав, що неодноразово говорив на цю тему з президентом, прем’єром та міністром закордонних справ, і вони знали його думку.



Найголовнішою причиною своєї заяви Шмайдзинський назвав необхідність зняття іракської теми з виборчої кампанії. “Ця справа не може бути темою дешевої демагогії, поспішних декларацій та обіцянок. Такі дії могли би зашкодити Польщі”, - сказав він, нагадавши досвід Іспанії, коли під час виборчої кампанії були організовані теракти, в яких загинули понад 200 людей, а вибори виграли противники участі країни в іракській компанії – іспанські соціалісти.



Міністр вважає, що термін виводу військ мають знати громадяни Польщі, іракці та союзники, аби знати, до чого бути готовими. Він звернув увагу на те, що за 15 місяців до грудня 2005 року Ірак може бути цілком іншою країною: з обраним урядом, конституцією, 80-тисячною армією та численною службою безпеки.



Політика “за” і “проти”



Заява Шмайдзинського викликала резонанс у польському політикумі. При цьому опозиційні політики здебільшого скористалися приводом вкотре розкритикувати уряд за позицію в „іракському питанні”, а представники правлячих сил різко негативно оцінюють саме факт висловлювань міністра оборони.



Дональд Туск, лідер найпопулярнішої в Польщі опозиційної партії Громадянська платформа (PO): „Я сприймаю з розумінням принаймні цей перший крок, а саме інформацію стосовно остаточного терміну. Але я хотів би знати, для чого саме такий термін, в який спосіб ми узгодимо це з іншими союзниками, щоб ця акція не була позбавлена сенсу. В цій справі польський уряд немає ні краплі стратегії”.



Представник правої опозиційної партії “Право і справедливість” Казімеж Уяздовський: „Крайня безвідповідальність. Не знаю, для чого міністр оборони висловлює такі думки. Можливо, це має посприяти внутрішній ситуації SLD. Це справа занадто серйозна для індивідуальних виступів”.



Марек Боровський, лідер польських соціал-демократів (SDPL), партнерів правлячої SLD: „Висловлювання Шмайдзинського викликало великий конфуз. Щодо такої делікатної справи треба говорити тільки після консультацій в уряді. Ми плануємо найближчим часом представити власну позицію в справі присутності польських військ в Іраку”.



Марек Котліновський, опозиційна Ліга польських родин (LPR): „Добре, що є термін виводу військових з Іраку. Питання, однак, в тому, чи грудень не є занадто пізнім строком?”



Броніслав Геремек, екс-міністр закордонних справ РП: „Я вважаю, що польська сторона має представити чіткий календар і громадяни мають право ознайомитися з ним. Думаю, що те, що трапилося, є добрим. Це не проблема наших стосунків з Америкою, це проблема нашого ставлення до політики, яку провадила адміністрація президента Буша. Тут ми маємо повне право на кроки, які випереджатимуть американські”.



Ізабела Яруга-Новацька, керівник опозиційного Союзу праці: „Це крок в доброму напрямку. Очікуємо тепер подальших деталей від Уряду”.



Януш Войцеховський, голова польської селянської партії (PSL): „Це крок в доброму напрямку, але непослідовний і неправдоподібний, бо термін виводу військ є дуже віддаленим. Якщо можна вивести військових в наступному році, то чому не можна зробити це тепер?”



Чи матимуть „кадрові наслідки” заяви міністра оборони Польщі, стане зрозуміло найближчим часом. Наразі ж ця ситуація ще раз підтвердила чутливість цього питання для польського суспільства.


 


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект