НОВИНИ

30.08.2007 | Туреччина звільняється від опіки військових
Джерело - Радіо "Німецька хвиля"

Європейська преса широко коментує обрання президентом Туреччини Абдулли Гюля, якого вважають прихильником більшої ісламізації Туреччини. Датська газета JYLLANDS-POSTEN, зокрема, пише:


 


Після двох невдалих раундів голосування Абдуллі Гюлю нарешті таки пощастило стати обраним президентом Туреччини. Чи пощастило з ним також Європі, покаже час. Суперечливий політик з ісламським корінням не до смаку турецьким військовим. Однак турецьке населення дало чіткий сигнал, що воно стоїть на боці демократії. Коли турецький народ у липні майже половину голосів віддав партії прем’єр-міністра Ердогана, це було чітким сигналом армії, що парламент добре зробить, якщо підтримає запропонованого партією АКП кандидата, - констатує JYLLANDS-POSTEN.


 


На думку німецької газети KÖLNER-STADT-ANZEIGER:


 


Генерали граються у дуже небезпечну гру. Вони вдають, що об’єднують країну, а насправді розколюють її. Після того, як військове начальство спробувало навесні не допустити обрання Гюля, воно знову дало про себе знати за кілька годин до вирішального туру голосування. Однак парламент, обравши Гюля, дав чіткий сигнал усім, хто вважає, що залякуванням та тиском можна вплинути на демократичні процеси. Для Туреччини це є важливим кроком до звільнення від опіки військовиків. Водночас досягнуто важливого рубежу на довгому шляху цієї ісламської країни до Європи. Вже одне це дозволяє назвати ці вибори поворотними, - вважає KÖLNER-STADT-ANZEIGER.


 


Тему продовжує австрійська газета KURIER:


 


Абдулла Гюль, який досі обіймав посаду міністра закордонних справ Туреччини, вже переконливо довів, що він може і хоче розділяти політику та релігію. Курс, який він провадив упродовж останніх років разом зі своїм політичним близнюком, прем’єром Ердоганом був скерований на модернізацію політики та економіки. Успіх був помітний. Прагматик Гюль не ставитиме це під сумнів, аби вдатися в якісь ісламістські пригоди. Крім того, він знає, що перебуває під прискіпливим наглядом військової еліти. Гюль шукатиме рівновагу, - переконана KURIER.


 


Німецька газета DIE WELT висловлює таку думку:


 


Темпи реформування ісламської урядової партії АКП упродовж останніх п’яти років справді вражають і у вигляді економічного піднесення та більших свобод приносять користь усім туркам. Цей розвиток на даному етапі вже не можна повернути назад. Водночас ще не скоро можна буде говорити про те, що урядова верхівка держави відповідає вимогам, котрі до неї ставляться. Республіці слід ще побороти застарілі догми. До них належить передусім надпотужна влада військових та обмеження прав релігійних меншин. Гюль отримав дуже сильний мандат. І він просто зобов’язаний його вміло використати, - наголошує DIE WELT.


 


Швейцарська газета TAGES-ANZEIGER бачить це дещо критично:


 


Ісламський консервативний рух святкує справді тріумфальну перемогу на світською елітою Туреччини. Уособленням цього є поселення жіночої хустки в президентському палаці в Анкарі. Відтепер соціальний тиск у Туреччині посилюватиметься. Жінки, які не хочуть носити хусток, уже не зможуть ходити вулицями турецької столиці з високо піднятою головою. Однак найбільше хвилює питання про те, чи справді нові можновладці порвали зі своїм ісламським радикальним вчителем Арбаканом, - розмірковує TAGES-ANZEIGER.


 


Німецька газета HANDELSBLATT робить такий висновок:


 


Для Туреччини обрання Гюля є важливим етапом на шляху до звільнення від опіки з боку військових. Для країни це одночасно є великим кроком у напрямку Європи. Але значення нинішніх виборів ще глибше. Вони створюють передумови для стабілізації найважливішого партнера Заходу в цьому складному регіоні, а також для створення моделі примирення ісламу та сучасності, яка слугуватиме прикладом для всього мусульманського світу. Від страхітливих сценаріїв, які поширюють противники Гюля, можна спокійно відмахнутися. Військові побоюються Гюля зовсім не через його радикальність, а тому, що він є символом дедалі сильнішого середнього класу Анатолії, - підкреслює HANDELSBLATT.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 2024. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект