НОВИНИ

19.07.2007 | Москва-Лондон: Холодна війна чи перепалка?
Джерело - Українська служба ВВС

Росія назвала прямим шляхом до конфронтації рішення офіційного Лондона вислати кількох російських дипломатів по тому, як Москва відмовилася видавати підозрюваного британцями у причетності до вбивства Александра Литвиненка, Андрєя Лугового.



Але конкретної відповіді російських властей сформульовано поки не було. Міністерство закордонних справ Російської Федерації лише каже, що вона буде виваженою і цілеспрямованою.


Російський олігарх Борис Березовський, який перебуває у Лондоні, і видачі якого у свою чергу вимагає Москва, запропонував провести суд у справі вбивства Александра Литвиненка у третій країні. Проте він сам вважає, що Москва навряд чи погодиться на це і буде робити все, аби справу було зам’ято.


У новинах знову про Литвиненка


Дипломатична суперечка довкола таємничої смерті екс-агента Федеральної служби безпеки Александра Литвиненка триває.


Російські телеканали повідомляють про те, як Москва не зійде зі своїх позицій і не піддасться на вимоги Лондона видати Андрєя Лугового, колишнього тіло-охоронця КДБ. І багатьом росіянам така тверда лінія подобається.


Бізнесмен Олег сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що російська конституція не дозволяє видачі громадян іноземним державам і каже, що сам на боці своєї країни.


Студентка Маша каже, що не розуміє, як така неважлива, як на неї, справа могла довести взаємини між двома країнами до такої критичної точки.


Навмисна це піар-кампанія чи ні – думки щодо цього можуть розходитися.



Борис Березовський, опальний олігарх, який знайшов у Лондоні притулок, в ексклюзивному інтерв’ю програмі “Newsnight” телебачення Бі-Бі-Сі каже, що уся справа є ідеологічною боротьбою, яка почалася не з запитом видати Лугового, а спричинена політикою Кремля.


“Найважливіша річ, яку має визнати Захід, – це таке: Росія – це не партнер, Росія - не союзник, Росія – Путінська Росія – це справжній ворог Заходу. І я дуже задоволений, що керівник однієї західної держави ухвалив принципове рішення - діяти.”


Нова Холодна війна?


Спраглі до сенсаційних заяв журналісти можуть вхопитися за подібні слова як за привід поговорити про “повернення Холодної війни” – тему, популярну щонайменше від січня 2006 року, коли газові суперечки призвели до істотного зниження температури по всій Європі.


Зараз же кілька проблематичних напрямків у взаєминах Росії з Заходом сплелися в один клубок, який став ще більш заплутаним після підозрілої смерті восени минулого року критика Кремля Александра Литвиненка, яку потім британські правоохоронці назвали навмисним убивством.


 Росія неодноразово намагалася применшити важливість справи Литвиненка, кажучи, що він не був достатньо обізнаним чи впливовим, аби стати мішенню для цілеспрямованого знищення.


Проте, після рішення Лондона вислати кількох російських дипломатів, з Москви пролунали різкі заяви. Заступник міністра закордонних справ сказав, що такі санкції не є запрошенням до співпраці.


“Мене хотіли вбити”


Поки Москва розмірковувала над тим, як саме відповісти на висилку дипломатів, Борис Березовський, якого Росія зі свого боку називає злочинцем, причетним до смерті Александра Литвиненка, розповів в інтерв’ю британському таблоїду “Sun”, що російські спецслужби намагалися знищити і його у Лондоні за допомогою найманого вбивці.


Він не обмежує себе у висловах щодо російських властей і називає президента Путіна прямо причетним до організації вбивства Литвиненка. У відповідь на вимоги Москви видати його - Борис Березовський каже, що готовий постати перед судом, якщо необхідно – у справі вбивства Литвиненка, але лише на території третьої країни, бо не довіряє російським правоохоронним органам, які відомі зневагою до прав людини.


У той же час він вважає, що Росія не піде на суд у третій країні.


“Луговой – це просто маріонетка, і росіяни ніколи не дозволять йому нікуди їхати. Бо не Луговой стоїть за цим злочином. Путін особисто стоїть за цим убивством. Я ніколи не виступав проти Лугового. Я завжди казав, що Путін особисто організував цей злочин. Саме тому я наполягаю на тому, що я готовий поїхати до третьої країни і постати перед справедливим судом. І Луговой має погодитись на те саме.”


Що далі?


Охрестити напруженість, яка склалася через Лугового, поверненням до Холодної війни означало б спрощувати ситуацію.


Сучасний світ, з його глобальними мультинаціональними компаніями-гігантами, в яких зав’язані економіки багатьох країн, відрізняється від світу тридцятирічної давнини.


Великобританія зараз - провідний інвестор у російську економіку. Фахівець з економічної стратегії у російському Альфа банку Крис Віфер каже, що Москва навряд чи буде діяти дуже агресивно.


“Очевидно, що стосунки між Британією та Росією за минулий рік весь час поступово погіршувалися, але все одно поки немає ознак, що це все має якийсь вплив на великий бізнес.”


По тому, як Лондон вирішив вислати російських дипломатів, багато хто затамував подих, чекаючи на удар у відповідь.


Миттєво його не послідувало, але напруженість від цього не зменшується, і зараз взаємини чи не найгірші за останні чверть століття.


 



| | | Додати в вибране
Пошук
Підписка
Центр миру, конверсії та зовнішньої політики України
Інститут євро-атлантичного співробітництва
Центр "Україна - Європейський вибір"
Defense Express
Центр європейських та трансатлантичних студій

Rambler's Top100 Rambler's Top100


Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Міжнародного Фонду "Відродження"
Міжнародний фонд відродження Проект здійснено за підтримки
Центру інформації та документації НАТО в Україні
© 2004 - 7769. ЄВРОАТЛАНТИКА.UA
Всі права захищено.

Даний проект фінансується, зокрема, за підтримки Гранту Відділу зв'язків із громадськістю Посольства США в Україні. Точки зору, висновки або рекомендації відображають позиції авторів і не обов'язково збігаються із позицією Державного Департаменту США.
На головну Анонси подій Новини Аналітика Топ новини та коментарі Мережа експертів Про проект